Jak na to

Znaménka krásy

Pigmentová znaménka jsou, zejména vyskytují-li se v obličeji, označována za znaménka krásy. Třeba Cindy Crawford si díky svému znaménku udělala slušnou kariéru a to si údajně ono pověstné znaménko původně chtěla nechat odstranit.


Některá znaménka mohou skutečně podtrhnout neobvyklý vzhled, udělat výraz zajímavější, jiná působí kosmeticky rušivě a jejich majitelé žádají odstranění. Pak jsou zde znaménka, která nás bohužel mohou ohrozit na zdraví a dokonce na životě.


A co to vlastně je „znaménko“?


Jedná se o pigmentovou skvrnu různé velikosti, která na kůži vzniká v dětství a je podmíněna shlukem melanocytů, tedy buněk, které tvoří pigment.


Pro běžného smrtelníka je nemožné rozlišit, která znaménka jsou „hodná“ a která „zlá“. Je tu však naštěstí několik základních pravidel, která i laikům mohou napovědět, zda se s jejich znaménkem děje něco nedobrého a je tedy nejvyšší čas navštívit kožního lékaře. Jsou to totiž pouze a výlučně dermatologové, kteří se touto diagnostikou zabývají a je někdy velmi složité podle pouhého vzhledu znaménka rozhodnout o jeho povaze. V takových případech je vždy lepší nežádoucí projevy chirurgicky odstranit a nechat vyšetřit pod mikroskopem.


Někdy se bohužel setkávám s názorem „raději nikam nechodit“, protože rakovina kůže je velmi zlá a když se do znaménka řízne, „může to pak špatně dopadnout“. Pravda je ale přesně opačná, špatně to dopadá, pokud dotyčný přijde pozdě. Přijde-li včas, je rakovina kůže dobře léčitelná a vyléčitelná!!!


Rakovina kůže je souhrnný název pro zhoubné kožní nádory. Všechny jsou provokovány nadměrným sluněním. Rozlišujeme jich více druhů, avšak nejnebezpečnější je tzv. maligní melanom. Velmi často vzniká z měnícího se znaménka, a proto je dobré vědět, kdy nečekat a spěchat do ordinace.


shutterstock_222992251


Jaké jsou nejdůležitější varovné znaky?


Hovoříme o tzv. pravidle ABCDE.


A /asymetry/ – nebezpečná znaménka mívají často asymetrický tvar


B /borders/ – nebezpečné je nepravidelné ohraničení s výběžky


C /color/ – jakákoliv změna barvy, ztmavnutí, či naopak probledávání ložiska jsou podezřelé


D /diameter/ – nechte si prohlédnout pigmentová znaménka, která dosahují velikosti 5mm a více


E /tendency to evolve/ – pokud se některé znaménko začalo měnit, navštivte lékaře co nejdříve


 


Je velmi důležité, abychom svá znaménka „měli v oku“. Každý měsíc bychom se měli podívat, zda nezaznamenaly nějaký vývoj. Obezřetní by měli být zejména nositelé světlých fototypů /světlé oči, vlasy, pleť/, dále ti, kdož v dětství prodělali spálení pokožky do puchýřů /zejména před pubertou/, nebo se u nich v rodině vyskytla rakovina kůže.


Za rizikové osoby se považují i ti, kdo tráví velké množství času venku a kteří mají na svém povrchu velké množství pigmentových znamének.


Na závěr si na vás dovolím znovu apelovat, přijďte raději 2x zbytečně než jednou pozdě. A ještě připomínám, že kožní lékaři vyšetřují ve svých praxích znaménka každodenně, není tedy třeba čekat na různé osvětové akce, přijďte kdykoliv, může vám to zachránit nejen kůži, ale i „krk“.


Přečtěte si více o nebezpečí spálení kůže.


Mohlo by se vám hodit:

ReklamaEUCERIN SUN SPF50 Ochranný gel na slun. alergii + Regenerační gel po opalování ZDARMAOpalování

EUCERIN SUN SPF50 Ochranný gel na slun. alergii + Regenerační gel po opalování ZDARMA

Laboratoře Eucerin ve spolupráci s předními dermatology proto vyvinuly přípravky na opalování, které nejen chrání pokožku před spálením a předčasným stárnutím, ale zajišťují také dokonalou ochranu pokožky před vznikem alergických reakcí na sluneční záření.

EUCERIN SUN SPF50 Transparentní sprej na opalování Dry Touch 200mlOpalování

EUCERIN SUN SPF50 Transparentní sprej na opalování Dry Touch 200ml

Eucerin vyvinul komplexní ochranu proti slunci speciálně upravenou pro mastnou/aknózní pleť. Složení obsahuje vysoce účinné UVA/UVB filtry a unikátní systém biologické ochrany s licochalconem, který zajišťuje ochranu i v hlubších vrstvách pokožky.

EUCERIN SUN SPF30 Gel na opalování na obličej OIL CONTROL 50mlOpalování

EUCERIN SUN SPF30 Gel na opalování na obličej OIL CONTROL 50ml

Eucerin vyvinul komplexní ochranu proti slunci speciálně upravenou pro mastnou/aknózní pleť. Složení obsahuje vysoce účinné UVA/UVB filtry a unikátní systém biologické ochrany s licochalconem, který zajišťuje ochranu i v hlubších vrstvách pokožky.Názor Anety


Katko, lze říci, kdy je ideální doba k prohlídce znamének? Nebo na tom vůbec nesejde?


Katko, lze říci, kdy je ideální doba k prohlídce znamének? Nebo na tom vůbec nesejde? [...]

Katko, lze říci, kdy je ideální doba k prohlídce znamének? Nebo na tom vůbec nesejde?