Jak na to

Zlozvyky

anet-ootf-ldm-bomber-03


Když jsme před čtrnácti dny seděly s Katkou u večeře, probíraly jsme mimo jiné i zlozvyky, kterých se v případě krásy jako takové dopouštíme. K mému velkému údivu jich Katka vyjmenovala skutečně velké množství. Z celého seznamu nešťastných aktivit, které lidé provádějí zejména ve stresových situacích, mi v hlavě utkvělo hlavně škrábání kůže, trhání vlasů a rýpání pupínků. A protože sama bojuji se zlozvykem v podobě kousání nehtů, zajímalo mě, jak konkrétní aktivity tělu škodí a zda existují nějaké zaručeně účinné kroky, prostřednictvím kterých lze tyto neřesti vymazat ze života.


Podle Katky je jedním z nejhorších zlozvyků již zmiňované škrábání pupínků, které je u spousty lidí téměř na denním pořádku: „Rozrýváním pupínků si opravdu moc škodíme, protože to většinou činíme špinavýma rukama, bez předchozího očištění desinfekce kůže a tím celý hnisavý pupínek pouze přikrmujeme bacily. Pokud mačkáme ještě „nezralý“ pupínek, „masáží “ jen rozšíříme zánět a celý proces zhoršíme.“ Ať už se do rýpání pleti pouštíme z důvodu estetického nebo je pro nás tato aktivita spíš jakýmsi uklidňujícím rituálem, měli bychom to rozhodně nechat na odborníkovi.


Co se týče škrábání při svědění kůže, které rovněž dost často vzniká ze stresu, je to podle Katky složitější: „Velmi úporné je svědění např. u atopického ekzému a bojuje se s ním jednak prostřednictvím léků, ale také pomocí psychoterapie, hypnózy, autogenního tréninku či akupunktury.“ I tady je na místě navštívit dermatologa a nenechat škrábání zajít příliš daleko.


A kousání nehtů?


Okusování nehtů není tak vážné, ale esteticky velmi nepěkné, doporučují se různé náplasti na nehty, velmi krátce střižené nehty ev. také pomoc psychoterapeuta,“ uzavírá Katka.


Foto: www.checkczechfashion.cz