Poradna

Víte, jaký máte fototyp pleti?

BB_posty_08_fototypy_1200x628-2Každý z nás snáší sluneční záření jinak, s jinou tolerancí. Je to dáno zejména tzv. kožním fototypem, který určuje naši schopnost pigmentační reakce a tudíž odolnost vůči spálení.


Základní  rozdělení  kožních  fototypů  je  následující  a každý  se tak  může, alespoň zběžně orientovat  jaká  fotoprotekce  je pro něj  pro  letní  sezonu nejvhodnější.


Fototyp I – jedinci s velmi světlou pletí, často ryšavými vlasy, mívají modré oči a bledou až bílou pleť, často množství pih na těle. Jejich kůže se snadno spálí, vždy výrazně rudne a nikdy se neopálí.


Fototyp II – pleť je světlá, vlasy plavé, světlé, oči modré, zelené, šedé. Kůže snadno rudne, velmi často se spálí, opálí se mírně, brzy dochází k olupování pokožky.


Fototyp III –  velmi častý v našich zeměpisných šířkách. Pleť světle hnědá, minimum pih, vlasy středně hnědé, oči hnědé, hnědošedé, šedé, šedozelené. Kůže může zarudnout, spálí se ojediněle, pigmentuje do hnědého odstínu.


Fototyp IV – pleť snědá, tmavě hnědé až černé vlasy, hnědé, hnědočerné, ojediněle šedomodré oči. Prakticky nedochází k zarudnutí, rychle a pěkně pigmentuje do hněda, spálení je ojedinělé. Do této skupiny patří tzv. jižní typy.


Fototyp V – typické pro arabské a černošké národnosti.


V lokalitách exponovaných   dlouhodobě  a chronicky slunečnímu  záření dochází k zhrubění kůže, vznikají barevné hyperpigmentace a depigmentace, tvoří se vrásky a jemné šupinky… Jedná se o projevy z medicínského hlediska neškodné, čistě kosmetické, které nám pomůže „vyléčit“ vhodné líčení, metody  korektivní dermatologie a důsledná fotoprotekce.


Mnohem vážnější je výskyt kožních nádorů, jejichž incidence stále stoupá a výskyt v mladších věkových skupinách není výjimkou.


Za jeden z  hlavních rizikových faktorů vzniku rakoviny kůže v dospělosti se považuje spálení kůže slunečními paprsky v dětství. Proto se současná osvěta zaměřuje i na velmi malé děti, které se snažíme učit správným návykům pobytu na slunci.


Je nezbytné  používat kvalitní přípravek s ochranným UV filtrem, který aplikujeme pravidelně 30 minut před pobytem na slunci a vždy po koupání. Nosíme lehké bavlněné textilie, klobouk nebo kšiltovku, oči chráníme slunečními brýlemi. Preferujeme pobyt ve stínu, dodržujeme pitný režim a vyhýbáme se pobytu na slunci v době od 11.00 do 15.00 hod.


Užíjte si krásné léto bez obav. ;)


„To je dobrý, já jdu vždycky nejdřív do ruda“ Když slyším tuhle větu, jdu do ruda taky. Nejlépe když ji pronese nějakej přírodní blonďák, jehož kůže má odstín loga T-Mobilu. Přístup ve stylu „kašlu na to, je to jen kůže“, to mě zaručeně rozpálí vždycky. Sorry jako, ale když se každý léto spálíte jak prase,… [...]

„To je dobrý, já jdu vždycky nejdřív do ruda“
Když slyším tuhle větu, jdu do ruda taky. Nejlépe když ji pronese nějakej přírodní blonďák, jehož kůže má odstín loga T-Mobilu. Přístup ve stylu „kašlu na to, je to jen kůže“, to mě zaručeně rozpálí vždycky.

Sorry jako, ale když se každý léto spálíte jak prase, ta kůže vám to vrátí. A člověk nemusí bejt studovanej, aby poznal, že je od přírody bílej jak stěna a jeho kůže je na slunce citlivá.

Na domě teď děláme fasádu a občas přijde pomoct nějakej řemeslník. Tuhle se tady zjevil takovej zrzavej strejda, brousil ten polystyrén a pražilo na něj. Tak mu povídám, jestli nechce vodu nebo jídlo a že vidím, že je světlej typ, tak že bych mu půjčila opalovací krém.

Ten týpek se mi vysmál takovým způsobem, že jsem si připadala jak poslední fiflenka na světě. „Jéžiš pani, no nebojte, já trochu toho sluníčka přežiju“.

Musela jsem se kousnout do jazyka, abych mu neřekla, že i na rakovinu kůže to může zabalit dřív, než řekne polystyrén.

Nebuďte jako pán. :)