Poradna

Saunování a naše pleť

Největší přednosti a skryté hrozby saunování odhaluje doktorka Katka na našem blogu.

Největší přednosti a skryté hrozby saunování odhaluje doktorka Katka na našem blogu.


Současné zimní období láká mnoho z nás do sauny. Je nesporné, že vliv sauny na naši imunitu a otužilost je blahodárný, ale co naše pokožka?


Často se mě ptají pacienti s lupenkou či různými ekzémy, zda mohou saunováním přispět k léčbě svého kožního neduhu. Přímý léčivý efekt sauny na konkrétní kožní chorobu není prokázán, nicméně vzniklé celkové posílení organismu je všeobecně prospěšné.


Odlišný je názor na saunování u pacientů trpících tzv. prerosaceou či rosaceou/růžovkou a též viditelnými rozšířenými žilkami v obličeji. Zde je namístě zvýšená opatrnost, protože veškeré změny teploty vedou v případě chladu k zúžení a v případě vysoké teploty k rozšíření cév, a to i v oblasti kůže a podkoží. U růžovky či jejího předstupně dochází ke zhoršení nežádoucího někdy až záchvatovitého zarudnutí na tvářích. Pacientům s touto kožní chorobou tedy doporučujeme vyvarovat se prudkých změn teploty a eliminaci saunování.


Obdobně to platí u plísňových kožních onemocnění, neboť veškeré plísně milují vlhko a teplo. Pokud trpíte jakoukoli kožní plísní (třeba mykózou meziprstí či třísel a nějakou obdobnou formou v kombinaci se zapářkou například v podpaží nebo pod prsy), saunování opravdu důrazně nedoporučujeme. Zásadní je přeléčit základní onemocnění a poté se vyvarovat reinfekce – vždy používat vlastní ručník a prostěradlo i vhodné dermokosmetické mycí gely.


Ve vlhkém prostředí se s oblibou množí též viry bradavic, doporučujeme tedy veškeré wellness procedury absolvovat v gumových žabkách.


Po návštěvě sauny je vhodné dostatečně doplnit tekutiny a pokožku ošetřit hydratačními krémy či aplikovat sprej s minerální vodou, zejména na obličej.


 Sauně třikrát hurá! Já a můj muž jsme milovníci sauny. Dokonce takoví milovníci, že přemýšlíme o stavbě vlastní sauničky u nás na zahradě. Jenže to by byl až ten ideální případ. Do té doby nám bude muset stačit veřejná sauna a ta má svá úskalí. Breberky Vyhřát si kosti, vypotit se a pak tělo prudce… [...]

 Sauně třikrát hurá!

Já a můj muž jsme milovníci sauny. Dokonce takoví milovníci, že přemýšlíme o stavbě vlastní sauničky u nás na zahradě. Jenže to by byl až ten ideální případ. Do té doby nám bude muset stačit veřejná sauna a ta má svá úskalí.

Breberky

Vyhřát si kosti, vypotit se a pak tělo prudce zchladit, to je proces, který vynalezly severské národy, aby vůbec přežily nikdy nekončící zimu. V našich končinách dokáže být mráz taky pořádný samec, a tak si saunování našlo tisíce příznivců i u nás. Díky pravidelnému saunování v chladných měsících roku můžete dokonale posílit chřadnoucí kondici též vy.

Někomu vadí nahota, ale civění cizích lidí není to nejhorší, co vás v sauně může potkat. V teplém a vlhkém prostředí veřejných saun a wellness center se totiž přes veškerou (a poctivou) snahu personálu bohužel daří přežívat zárodkům kožních plísní, bradavic a dalších breberek.

Vlastní saunovací náčiní a pak vydrhnout nohy!

Nikdy to nepodceňujte a vždycky si berte vlastní prostěradlo, vlastní ručník a hlavně vlastní pantofle, nejlépe kvalitní pěnové, které nebudou pálit a zároveň se vám v sauně nerozpustí. To jen pro jistotu, kdyby soudruzi z NDR někde udělali chybu. Však víte.

Jak píše paní doktorka, vždycky se vybavte kvalitním dermokosmetickým sprchovým gelem a po saunování se důkladně umyjte.

Hlavně se nenechte odradit. Saunování má příznivý vliv nejen na zdravotní stav, ale taky na pleť!