Poradna

Růžovka neboli rosacea a novinky v léčbě

Růžovka není jen ordinace, ale taky nemoc kůže. Nemáte ji náhodou? Více se dozvíte v článku doktorky Katky.

Růžovka není jen ordinace, ale taky nemoc kůže. Nemáte ji náhodou? Více se dozvíte v článku doktorky Katky.


Růžovka neboli rosacea je poměrně běžné zánětlivé kožní onemocnění.


Onemocnění postihuje jak muže, tak ženy, opravdu výjimečně děti, nejčastěji však začíná v období po 30. roce věku. Ženy onemocnění řeší dříve, protože je trápí záchvatovité zarudnutí obličeje, které je velmi obtěžující, a jsou nuceny ho kamuflovat speciálními make-upy.


Muži zpočátku onemocnění nepřikládají vážný význam, viditelné žilky na tvářích a nose či drobné pupínky neřeší a přicházejí spíše s pokročilejšími projevy onemocnění. Pozdní fáze onemocnění provází u mužů zbytnění měkkých částí a mazových žláz zejména v oblasti nosu (tzv. rhinophyma).


Původ onemocnění není zcela jednoznačně objasněn. Víme, že významnou roli hrají genetické faktory. Někdy jsou přidružena onemocnění gastrointestinální (zažívacího ústrojí), význam pravděpodobně má též individuální mikrobiální osídlení kůže.


Zhoršení kožních projevů nastává při překrvení obličeje (pití horkých či alkoholických nápojů, požití silně kořeněných jídel a kávy), nevhodné je též nadměrné vystavování pokožky UV záření a časté přechody z vytopených místností do chladných prostor.


Diagnóza onemocnění je zpravidla jasná z klinických projevů, někdy je třeba odlišit těžší formy akné, eventuálně některá vzácná kožní onemocnění.


Léčba


Vždy záleží na stupni kožního postižení. Při mírných projevech je třeba upravit dietní režim a zvolit vhodnou kosmetickou péči, zejména přípravky každodenního odlíčení, péče a UV ochrany. V těžších případech bývá nutné aplikovat lokální nebo celková léčiva, která předepíše kožní lékař.


Rizikové faktory pro rozvoj růžovky: • Světlý fototyp kůže

 • Pozitivní rodinná anamnéza – tj. růžovkou trpí někdo z rodičů či prarodičů

 • Emoce a stres zhoršují projevy onemocnění

 • Fyzická námaha

 • Mikroorganismy Helicobacter pylori a Demodex folliculorum

 • Klimatické faktory – vítr, chlad, slunce, časté střídání teplot

 • Léky – vazodilatancia (léky rozšiřující cévy), steroidy

 • Potraviny – citrusové plody, rajčata, koření, alkohol a kouření


V péči o pokožku s růžovkou hrají kromě výše uvedených rizikových faktorů zásadní roli správně volené kosmetické přípravky, které dokážou onemocnění „držet na uzdě“.


Jak vybrat správnou péči? • Velmi šetrné odličovací přípravky určené pro citlivou a dráždivou pleť

 • Vyvarovat se pleťových vod na bázi alkoholu

 • Hydratace pomocí lehkých krémů

 • Vhodný denní krém v kombinaci s UV filtrem

 • Vhodný korekční a nedráždivý krycí make-up a korektor k efektivní kamufláži kožních projevů

 • Eliminovat kosmetiku s obsahem dráždivých látek, např. AHA kyseliny, alkohol atd.


 


Jako jo, kvůli růžovce neboli rosacee asi nepůjdete pod kytičky, ale to neznamená, že to není nemoc a že byste to neměli řešit. Víte, já se vlastně ani tak neobávám, že by tu růžovku ženská nechala jen tak být. Normální soudná příslušnice něžného pohlaví má doma zrcadlo a věnuje pozornost tomu, co v něm vidí. A… [...]

Jako jo, kvůli růžovce neboli rosacee asi nepůjdete pod kytičky, ale to neznamená, že to není nemoc a že byste to neměli řešit.

Víte, já se vlastně ani tak neobávám, že by tu růžovku ženská nechala jen tak být. Normální soudná příslušnice něžného pohlaví má doma zrcadlo a věnuje pozornost tomu, co v něm vidí. A pro všechny tyto půvabné bytosti existuje asi bambilión různých mastí, krémů a léků, které jsou schopny s rosaceou udělat krátký proces.

Jenže pak je tu ta druhá půlka lidstva a s ní je to vždycky o něco složitější. Jsou to jen fleky na kůži, ale berte to jako vzkaz vašeho těla, který vám píše přímo na čelo. Doslova.

Kožní onemocnění většinou ukazují na nějakou disbalanci uvnitř organismu. Na hormony, na bakterie, na stres, únavu a vyčerpání, na alergie, na mizerné zažívání, na nedostatek pohybu, na to, že jste ještě pořád nesekli s kouřením a dvakrát do týdne si otevřete lahvinku.

Vaše tělo se vám snaží něco říct, tak ho poslouchejte. A hezky se o sebe starejte, vždyť tu máme jaro!