Poradna

Proč se do kosmetiky vrací oleje? Na co by se měly a neměly používat?

Nemáte důvěru ke kosmetickým olejům? Přečtěte si, co o tom soudí doktorka Katka.

Nemáte důvěru ke kosmetickým olejům? Přečtěte si, co o tom soudí doktorka Katka.


Vonné oleje byly a jsou nedílnou součástí kosmetické péče odpradávna. Už za časů královny Kleopatry si ženy pěstily obličej a tělo vonnými rostlinnými oleji a těšily se z jejich blahodárného, někdy až magického, účinku, který jim byl připisován.


Naše moderní doba oleje postupně opouštěla pro jejich horší kosmetickou přijatelnost. Před dvaceti lety by se aplikace rostlinného oleje na tělo či vlasy rovnala společenské katastrofě. Vlasy by po ní byly zplihlé a neučesatelné, kůže mastná a v horším případě byl zůstal umaštěný rovnou i oděv. Na tyto „nehody“ však můžeme dávno zapomenout. Moderní kosmetické přípravky a nabídka kosmetických olejů jsou kvalitativně naprosto bezkonkurenční a nadchnou i dosavadní zapřisáhlé odpůrce tohoto typu kosmetiky.


V současné době lze vybírat z přípravků pro péči o pokožku obličeje, tělo, vlasy a dále speciální olejové produkty určené na jizvy, strie nebo nehty. Některé oleje se používají též jako doplněk stravy.


V rostlinných olejích můžeme využívat nepřebernou škálu bylin, alespoň namátkou zmiňme olej konopný, olivový, meruňkový, avokádový, lněný a podobně.


Jak správně olej aplikovat?


Oleje byly dříve doporučovány hlavně u suchého typu pokožky, zejména u ekzémů, lupénky a stárnoucí kůže. V současné době oleje zažívají boom pro svůj hydratační, regenerační a pěsticí účinek. Svým působením na pokožku dokážou redukovat drobné vrásky, korigovat jizvičky a pokožku zpevnit.


Vždy je výhodné přípravek aplikovat na očištěnou, nejlépe napařenou, pokožku večer před spánkem. V některých případech je doporučováno přimíchat několik kapek blahodárného oleje do oblíbeného pěsticího nočního krému a nechat přes noc působit jako masku.


Na tělo můžeme používat speciální masážní oleje a pro suchou pokožku je vhodná též olejová koupel, kdy do teplé koupele přidáme několik kapek esenciálních olejů. Pokožka se po ní výrazně zvláční, hydratuje a na povrchu si vybuduje a udrží ochranný film.


Velmi vhodné jsou také speciální oleje pečující o roztřepené či suché konečky vlasů, kterým dodají lesk a zdravý vzhled. Můžeme je použít ve formě zábalu na celou kštici. Rostlinné oleje pomohou i při masáži jizev či péči o poporodní pajizévky neboli strie.


Stále větší oblibu si získávají také tzv. suché oleje, které můžeme aplikovat např. v letním období, neboť obsahují ochranný UV filtr. Pro společenské příležitosti jsou olejové báze obohaceny o drobné třpytivé částečky odrážející světlo a vytvářející velmi luxusní vzhled hydratované, hebké pokožky.


Víte, že oleje miluju. S dětským olejem se holím, Frei Ol používám na ruce, krk a dekolt, oleji proti striím od Eucerinu vděčím za tělo bez jediné strie i po těhotenství s čtyřkilovým miminkem. Už jste o nich četli, ale zatím jste žádný nevyzkoušeli? Fakt do toho jděte, jak píše paní doktorka Katka, dneska už se nemusíte… [...]

Víte, že oleje miluju.

S dětským olejem se holím, Frei Ol používám na ruce, krk a dekolt, oleji proti striím od Eucerinu vděčím za tělo bez jediné strie i po těhotenství s čtyřkilovým miminkem.

Už jste o nich četli, ale zatím jste žádný nevyzkoušeli?

Fakt do toho jděte, jak píše paní doktorka Katka, dneska už se nemusíte bát, že si od oleje umastíte oblečení a že vám zplihnou vlasy, (ikdyž u vlasových olejů bych opravdu aplikaci na celou délku nedoporučovala, soustřeďte se na konečky).

Kosmetické oleje moderní generace jsou opravdu něco jiného než oliváč, který máte doma na salát.

TIP: Ještě doma si v klidu rozmyslete, na co vlastně olej chcete a co od něj čekáte. Má být zvláčňující na suchou pokožku? Má být pečující na citlivou kůži? Má být proti striím a vráskám? Má být změkčovací na lokty, paty a další hrubá místa? Má pomoct vašim roztřepeným konečkům?

Ujasněte si, jaký problém chcete olejem řešit, protože nevhodná volba oleje by vás zbytečně od používání kosmetických olejů mohla odradit.

Když se to ale povede, musím vás varovat. Zamilujete se!