Poradna

Proč je dermatologické poradenství tak důležité?

beauty-buzz_FBpost_65_Diagnostika-pleti1200x628B2


Léto je za dveřmi! Už to vypadá velmi nadějně, slunečné počasím nám zlepšuje náladu.  Určitě se cítíte optimističtěji naladěna a díváte se na svět růžověji. Pořizujeme si nové oblečení a častěji se věnujeme sportu. Už brzy totiž přijde plavková sezona, a kdo by chtěl předvádět zimní zásoby? Abychom v tom všem nebyli sami, pročítáme lifestylové magazíny a hledáme tipy na sítích. Oblečení chceme od spolehlivého výrobce, cvičení si necháme sestavit na míru nebo do party přibereme trenéra, krém a kosmetiku koupíme ve značkovém obchodě.


Ale stačí to?


Možná už vás napadlo, co by tomu asi řekl kožní lékař, kdybyste se v jeho ordinaci zastavili s dotazem, zda si koupit ten, nebo jiný krém. Na kožní přece chodíme spíš s ekzémem a bradavicemi. Jistě máte pravdu, ale je také fakt, že kdyby si někteří klienti do ordinace včas „zaskočili“ pro radu, nemuseli by k nám později vydávat s ekzémem. Určitě není nutné před každým nákupem s dermatologem důkladně konzultovat vlastnosti produktů, pokud je naše pleť normální a různé prostředky dobře snáší. Ovšem jestli je nadměrně citlivá a trpí atopickým ekzémem či periorální dermatitidou a jestli vám při alergologických testech prokázali kontaktní alergii na parabeny, lanolin nebo parfemace, určitě bych vám návštěvu specialisty doporučila.


Proto také velmi vítám, že některé lékárny zřizují tzv. dermocentra poskytující poradenství pro klienty. Je skvělé, že se proškolený personál může klientovi věnovat déle, vyzpovídat ho a doporučit mu vhodné přípravky. Ve shora uvedených případech přecitlivělé pleti bych určitě doporučovala vzorek produktu předem vyzkoušet a až poté zakoupit celé balení. Osvědčuje se otestovat přípravek na vnitřní straně předloktí a zhodnotit reakci po 24 a 48 hodinách. Tento postup se mi zdá osvícený, a pokud si v lékárně vyšetříte pár minut navíc, mohou do Vaší etue s odbornou pomocí přibýt nové poklady.


Máte-li dojem, že Vaše pleť reaguje přehnaně i na produkty z lékárny, je zcela na místě kožní ordinaci navštívit. Kožní lékař zhodnotí stav Vaší pleti, míru její hydratace a zarudnutí, dále vyloučí případnou kožní plíseň či zánět, dokonce může z Vaší pokožky odebrat stěry na bakteriologické nebo mykologické vyšetření. A to vůbec ještě není všechno.


Aplikací speciálních kožních testů dokáže lékař vyloučit kontaktní alergii na nejčastější evropské alergeny. Tato rutinní sada obsahuje 30 nejběžnějších látek a věřte, že díky testu jsme s klienty už nejednou odhalili záhadného původce jejich obtíží. Pokud se tak stane, dostanete od nás kartičku, kde je uveden právě Váš alergen. Kartičku předkládáte v lékárně, aby tamní personál věděl, že jsou pro Vás určité látky nevhodné.


Výběr správného produktu bude tak mnohem snazší. Využít dermatologické poradenství je vhodné též s nástupem solární sezony. V rámci konzultace zhodnotíte stav svých pigmentových projevů a svůj fototyp. V dermocentru se následně můžete plně věnovat správnému výběru vhodného produktu na letní sezonu. Práce dermatologa a lékárníka se v mnohém prolínají a návštěvou jak kožní ordinace, tak dermocentra můžete jedině získat. Pokud jste tedy dosud váhali, věřte mi, že je vhodné ostych nechat stranou.