Jak na to

Přichází doba letních úlovků

Blíží se konec srpna a ačkoli včera bylo počasí nakloněno lenošení  u bazénu, dnes jsme se alespoň  na Moravě neobešli bez  deštníků a lehčích mikin. Obávám se, že léto se s námi  bude zvolna loučit. Nasává tak období, kdy se kolegové  vrací  z dovolených  či  jiných letních  toulek  a děti  z prázdnin. Spektrum diagnoz v kožních ambulancích se opět lehce promění.


Nebudou se tolik  řešit  znaménka, protože „u moře už jsme byli“, což není zrovna následování vhodný  přístup, ubude  spálených od sluníčka a přijdou „úlovky“  z táborů a koupališť. Opět  jistě nebude nouze o bradavice, plísně na nohou i nehtech, poštípání od rozličného hmyzu a své nám do čekáren a ordinací nadelegují také klíšťata.


Jednoznačným favoritem výše jmenovaných jsou bradavice. Zejména u dětí  se vyskytují   nejčastěji na  prstech rukou, ale také na ploskách, nebo kdekoli jinde. Jedná se o nemilé virové návštěvníky naší kůže z rodu papilomavirů.


Moudré knihy udávají, že až 20% školních dětí má nějakou tu bradavičku.


Rozlišujeme  tzv. bradavice obyčejné /vulgární/, plantární, které  jsou na ploskách  v místě tlakunapř. na patách či palcích a ploché /planae/.


Zpočátku jsou ve většině případů bradavice zcela nebolestivé  a tváří se jako drobný  neškodný  pupínek, poněkud plochý, posléze lehce rohovějící.


Diagnoza je velmi snadná, zvláště pokud  je výskyt bradaviček ve sdružených kolektivech kamarádů a táborníků. Velmi často se přenesou právě kontaktem či sdílenými předměty, mají také  rády vlhko a teplo.


U zdravých lidí je prognóza vyhojení velmi dobrá zvláště pokud se s léčbou začne včas.


V léčbě se nejvíce uplatňují  přípravky  rozrušující povrch  rohoviny  tzv.keratolytika  např.  kolodium s kyselinou  salicylovou a mléčnou, speciální  náplasti, využívá se také   mražení  bradavice tekutým dusíkem, její seškrábnutí ev. elektrokoagulace, dobrého efektu dosahuje také použití laserů.


Vždy je však třeba trpělivosti, postiženou lokalitu před ošetřením omýt a rozvolnit  v teplé vodě, poté bradavičku obrousit pilníkem a nakonec aplikovat léčebný prostředek.


Z přírodní medicíny se osvědčuje např. šťáva  z vlastovičníku či česnek, zejména u malých dětí  jsou efektivní homeopatika.


Léčba je někdy zdlouhavá, zvláště pokud má mateřská bradavice  ve svém okolí na kůži již mnoho „dětí“, ale při pravidelné péči vždy úlevná a úspěšná…..