Poradna

Co s povislými očními víčky?

Povadlá, zejména horní, oční víčka vám přidávají několik let navíc. Zastavte stárnutí.

Povadlá, zejména horní, oční víčka vám přidávají několik let navíc. Zastavte stárnutí.


Krajně nemilé téma, že? Povadlá, zejména horní, oční víčka vám přidávají několik let navíc. V krajních případech mohou dokonce kvůli omezení zorného pole zhoršovat vidění a dělat z vás ospalce. Nežádoucí přebytky v oblasti dolních víček naopak imitují baseta (nic proti těmhle oddaně vyhlížejícím psíkům, omlouvám se jejich chovatelům) a dodávají vám ještě smutnější a unavenější výraz. Ve vzájemné kombinaci je to opravdu dost nežádoucí záležitost. Plastický chirurg i oční lékař vám řeknou, že tuhle situaci lze poměrně snadno řešit, a už si chystají instrumentarium. Vytne se malý kousek kůže, z oblasti dolních víček se vytáhne část tukové tkáně (pokud je třeba) a vše se zašije elegantním, esteticky vyhlížejícím stehem.


Většina klientek, které u mne usedají na křeslo za účelem zkrášlení, však dělá maximum pro to, aby tento zákrok oddálila. Je pravda, že někdy jsou genetické dispozice neúprosné, a pokud máte pokles víček v rodině, je možné, že i vás zastihne dřív než role prarodiče. Ať už je to jakkoli, vždy je třeba pro mladistvá a svěží oční víčka udělat maximum.


Kožní tkáň kolem očí je nesmírně delikátní a jemná, navíc s detailně strukturovaným podkožím. Každá cévka prosvítá, každá modřinka se rozlévá a nabývá zlověstné podoby, všechny otoky se působením gravitace sunou níže a tvoří nevzhledné „pytlíky“.


Pokud je to jen trochu možné, snažme se dodržovat zdravý životní styl s dostatkem spánku. Zlaté pravidlo nechodit spát nalíčená je opravdu vhodné dodržovat! K tomu doporučuji kvalitní micelární vodu, mléko nebo speciální odličovače, často dvoufázové a určené pro oční okolí, a oční krém. Samostatnou kapitolou, která by vydala na několik článků, je otázka, co má tento krém obsahovat. A možná dokonce také – nemáme ho úplně vynechat? Řekněme, že pokud už vám bylo 30, je použití krému žádoucí. Je speciálně uzpůsoben struktuře očního okolí, hydratuje, retušuje drobné vrásky a působí proti nevzhledným otokům. Já osobně přísahám na produkty s obsahem kyseliny hyaluronové. Používejte masky! Jsou velmi vhodné, poměrně efektivní, zejména u těch, kdo trpí „vaky“ pod očima. V parfumerii vám jich nabídnou širokou škálu, nepohrdněte ani obkladem z černého čaje (stačí vychlazené pytlíky z vylouhovaného černého čaje). Prospěšné jsou masáže kostkami ledu, odvar z řepíku nebo vychlazené obyčejné kovové lžičky. Po sladké noci přijdou na řadu vhodný korektor a make-up.


Pokud tohle vše nedostačuje, je třeba obrátit se na chirurga, specialistu na oblast očí. Pokud se vám propadají dolní víčka, kontaktujte dermatologa, který může provést korekci propadů speciálními výplněmi s kyselinou hyaluronovou. Pevně ovšem věřím, že pokud se budete řídit našimi radami, ještě nějakou dobu se jejich ambulancím vyhnete.


Mít pod očima pytle, které by v případě povodní hasiči chtěli využít k postavení protipovodňové hráze do vaší ulice, „to prostě nechceš“. Je ovšem fér říct, že je to z velké části záležitost genetická, a pokud mají vaši příbuzní pohled baseta, dost možná vás to čeká taky. Na druhou stranu – stresy všeho druhu, ponocování, alkohol, kouření, nezdravé… [...]

Mít pod očima pytle, které by v případě povodní hasiči chtěli využít k postavení protipovodňové hráze do vaší ulice, „to prostě nechceš“.

Je ovšem fér říct, že je to z velké části záležitost genetická, a pokud mají vaši příbuzní pohled baseta, dost možná vás to čeká taky. Na druhou stranu – stresy všeho druhu, ponocování, alkohol, kouření, nezdravé stravování a málo pohybu k tomu významně přispívají taky.

Suma sumárum, zatím tady máme od třicetiletý holky jednu hraběcí radu – žijte zdravě! – a doporučení žádná. Všechna doporučení už popsala paní doktorka, já bych jen dodala, že oční krémy nejsou výmysl farmaceuticko-kosmetického průmyslu, ale skutečně mají své opodstatnění. Jsou také malé a drahé, ale na oční okolí toho zase tolik nespotřebujete.

Pokud tušíte (vzhledem ke genetice nebo svému životnímu stylu), že vlahý basetí pohled bude jednou souzen i vašim očím, začněte řešit vhodný oční krém hned. Nežádoucí proces můžete zpomalit až o několik let.