Poradna

Paní doktorko, padají mi vlasy!

Hair like fire.


Věta, kterou slýchají kolegyně (a kolegové zase v mužském rodě) s nadcházejícím podzimem stále častěji. Sezonní padání vlasů je velmi běžné a odkazuje na naši spřízněnost s živočišnou říší, protože i většina zvířat na podzim a na jaře mění svoji srst.


Pokud je padání vlasů mírné, tj. do cca 100 vlasů denně, a přetrvává jen jako sezonní epizoda, je léčba většinou poměrně snadná. Základem je doplnit stravu o dostatek vitaminů, minerálů a stopových prvků. Vhodné jsou také posilující šampony, kterých najdeme v lékárně pestrou nabídku, společně s podpůrnými tabletami speciálně upravenými za účelem povzbuzení růstu vlasů. Neméně důležité je zaměřit se na kvalitní kadeřnické úpravy kštice, vynechat používání odbarvovacích prostředků, agresivních barev, kulmování či žehlení vlasů a další úpravy horkým vzduchem.


Pokud jsou splněna všechna uvedená kritéria a vlasy padají dál, například déle než 3–5 týdnů, je třeba vyhledat pomoc dermatologa. Určitě bude nutné provést základní laboratorní vyšetření, vyloučit nedostatek železa, nedostatečnou či nadměrnou funkci štítné žlázy, hormonální poruchy, ložiska skryté infekce či jiný nerozpoznaný zánět v těle. Kožní lékař se vás dozajista bude ptát, zda neprocházíte stresovým obdobím, nebo jste nezaznamenali mimořádnou fyzickou zátěž. Ženám položí dotaz na případné projevy hormonální nerovnováhy, u mužů bude významné, zda a kdy vypadávaly vlasy jejich mužským předkům.


Podrobně se vyšetří též vlasová pokožka. Je nutné zjistit, zda nenese známky zarudnutí, šupin, hnisání či jiné projevy kožních chorob. V některých případech se provádí tzv. trakční test, kdy se podrobně zkoumá velmi tenký chomáček vytržených vlasů společně s jejich vlasovými cibulkami. V současnosti je však toto vyšetření spíše na ústupu, vždyť máme k dispozici různá digitální trichologická vyšetření. Navíc se hlavní část odpovědi beztak skrývá ve výsledcích laboratorního vyšetření krve.


Podle zjištěné příčiny se stanovuje léčba. Poruchy štítné žlázy řeší endokrinolog, nedostatek železa váš obvodní lékař, někdy také hematolog, kožní onemocnění kštice kožní lékař a hormonální poruchy má na starost gynekolog nebo androlog umužů.Group of Smiling Girls Taking Funny Selfie Outdoors at Sunset


Léčba padání vlasů je dlouhodobá a není možné očekávat zlepšení během týdne či po použití jednoho „zázračného“ přípravku. Léčba však možná JE. Volně dostupné jsou nejrůznější roztoky s obsahem látky minoxidil, které se aplikují na pokožku hlavy. Někdy je nutné lokálně doplnit hormonální přípravky, milovníci přírodních postupů zase mohou zkusit výluhy z kořene lopuchu.


Základem úspěchu je vždy adekvátní léčebná vlasová dermokosmetika z lékárny, odborná péče a dostatek trpělivosti. Pak ztracené vlasy dorostou jako houby po dešti.


Co všechno na vás prásknou vlasy S údivem jsem si přečetla, kolik různých příčin může mít padání vlasů. Od chorobných přes hormonální a psychologické až po genetické. Páni, až mě zamrazilo, že než člověk společně s lékaři zjistí a eliminuje příčinu, zbyde mu na hlavě vlasů asi jako Homeru Simpsonovi. Pro info: ten má tři. Jako děd… [...]

Co všechno na vás prásknou vlasy

S údivem jsem si přečetla, kolik různých příčin může mít padání vlasů. Od chorobných přes hormonální a psychologické až po genetické. Páni, až mě zamrazilo, že než člověk společně s lékaři zjistí a eliminuje příčinu, zbyde mu na hlavě vlasů asi jako Homeru Simpsonovi. Pro info: ten má tři. Jako děd Vševěd.

Taky jsem si prošla obdobím padání vlasů, ale vlastně jsem se nikdy s jistotou nedozvěděla, co za tím stálo. Nejintenzivnější fáze emigrace mých stébel počůrané slámy nastala v době, kdy jsem dokončovala bakalářku, učila se na státnice, do toho měnila práci a stěhovala jsem se z Prahy zpátky do Jihlavy. Takže když to takhle vidím po kupě, nejspíš to bylo stresem.

Naštěstí to samo během pár měsíců odeznělo a vlasy zase narostly. Ale pohled na odtok sprchy obestlaný hnízdem vlastních vlasů je tak hrozně skličující. Bylo mi do breku vždycky, když jsem to viděla.

Jestli to teď máte stejně, řešte to. Stres se z života odstranit dá, ale jak píše paní doktorka, existují i jiné příčiny, které můžou prozradit zásadní informace o vašem zdravotním stavu. Za padáním vlasů může stát i něco jiného než stres, tak se raději běžte poradit se svým lékařem.

Ostatně, zbytečně plašit u doktora je vždycky lepší než bezmocně brečet nad sprchovým kanálkem. Držím vám všechny pěsti.