Jak na to

Opar- vlk v rouše beránčím


Onemocnění opary je poměrně časté a ti, kteří tímto onemocněním trpí opakovaně, vám potvrdí, že se jedná o velmi nepříjemné kožní onemocnění, byť může vypadat zcela banálně.


Opar neboli herpes (správný latinský název je herpes simplex) způsobuje lidský herpesvirus. K tomu, aby mohl rozvinout svou ničivou sílu potřebuje živou buňku, do které pronikne, překotně se rozmnoží a snaží se rozshutterstock_259286894šířit do celého organismu. Jeho ničivou cestu zastaví až zmobilizovaný zdravý imunitní systém jedince, který mu takovou „rošádu“ nedovolí.


 


Virus se přenáší kontaktem a je poměrně častý, pravděpodobně již každý z nás v různé míře prodělal toto herpetické onemocnění. Rozlišují se dva typy herpetických virů, tzv. labiální – ten způsobuje opar rtů a potom herpetický virus genitální, který způsobuje onemocnění v oblasti genitálu.


Většina nemocných prodělá onemocnění herpetickým labiálním virem v dětství aniž by zpozorovala nákazu. Pouze mizivé množství nemocných má projevy puchýřnatého onemocnění v oblasti dutiny ústní nebo oka.


Po zbytek života se virus „ubytuje“ v našem nervovém systému a záleží na provokačních faktorech zda dojde k jeho nové aktivaci. Takovou provokací je nejčastěji stres, hormonální změny, infekce organismu, vyčerpání či působení UV záření.


Jak opar vypadá?


Většina nemocných pociťuje v postižené lokalitě svědění, pnutí, pálení či bolest rtu. Poté dochází k výsevu drobných, někdy svědivých puchýřků zpočátku s čirým posléze zkaleným obsahem. Během hojení vzniká krustička, prosáknutí, zarudnutí okolí, někdy též bolestivé trhlinky a ložisko se odhojuje stroupkem.


shutterstock_53580727


Jak často se opar vrací?


Na takovou otázku není možné jednoznačně odpovědět. Někdo prodělá onemocnění 1x za život, jiný jednou ročně, někdo častěji. Opakovaný, častý výskyt může být signálem oslabení imunitního systému.


Jak se opar léčí?


Je naprosto nezbytné zamezit šíření nákazy, tedy na ložisko nesahat, nenechat ostatní, aby se postiženého místa dotýkali (zejména děti!), nestrhávat stroupky, mít vlastní žínku, ručník, nádobí a nepůjčovat je. A bohužel platí i nelíbat se!


Léčba:


Na postižené ložisko aplikujeme vysýchavé obklady, masti a gely s antivirotickými účinky. Velmi efektní jsou také speciální náplasti, které ložisko léčí a zároveň brání v šíření infekce, navíc nepůsobí esteticky rušivě. Je velmi vhodné omezit stres, organismu dodat dostatek vitamínů a vyvarovat se nadměrné fyzické zátěži. Při pobytu na slunci používat na rty speciální tyčinky s UV filtry. V případě opakovaných recidiv je vhodné vyhledat lékaře a podstoupit imunologické vyšetření.


Varování nakonec


Pokud je ve vaší blízkosti nemocný s atopickým ekzémem, důsledně dbejte na to, ať nepřijde do kontaktu s nikým, kdo opar má. Atopická kůže se neumí bránit jako ta normální a její napadení tímto virem může vyvolat závažný, dříve až život ohrožující, tzv. herpetický ekzém.


Krásné jaro a hlavně bez oparů!


Přečtěte si více o intolerantní pleti.


Mohlo by se vám hodit:

ReklamaHerpesin krém drm.crm. 1x5g 5%Registrovaný léčivý přípravek

Herpesin krém drm.crm. 1x5g 5%

Přípravek HERPESIN KRÉM se používá při léčbě oparu rtů a obličeje u dospělých i dětí.