Poradna

Strašák, který může zkazit léto

BB_posty_06_nahtove-mykozy_1200x628-2


Přichází nejlepší část roku, doba, kdy se všichni těšíme na sluníčko a koupání. S tím ale souvisí nepříjemnost, na kterou mnoho z nás často zapomíná – strašák jménem nehtová mykóza. Nenápadné onemocnění, které dokáže hodně potrápit.


Nejběžnější onemocnění nohou


Plísňová onemocnění dolních končetin (tinea pedis), zejména plosky, meziprstí a nehtu (onychomykoza( patří mezi nejčastější onemocnění nohou.Příčinou plísní  jsou vláknité houby tzv. dermatofyty, .Velmi   náchylní  jsou  zejména diabetici, lidé s oslabenou imunitou, atopickým ekzémem a ti, kteří pracují ve vlhkých, horkých  provozech v pevné a neprodyšné obuvi.


Léto je pro mykózy ráj


Vysoká teplota a vlhkost je ideálním prostředím pro nejrůznější plísňová onemocnění. Zvláště pokud se pohybujete ve veřejných šatnách, saunách  a bazénech. Pokud se chcete mykóze nohou vyhnout, důsledná hygiena je základ, také nezapomeňte všude nosit vlastní přezůvky.


Jak mykózu na nehtech poznat


Mykóza nehtů, může postihnout nejen nohy, ale i ruce. Poznáme ji podle změny zbarvení nehtu, který se stává neprůhledným a získává bíle nebo žlutohnědě zabarvení. Povrch   nehtové ploténky  se zdrsňuje, začíná se třepit, drolit a rozpadat.


Pozor na sladkosti


Z přemíry sacharidů nemáme jenom špíčky, ale vysoké procento cukrů v naší stravě dělá mykózám  všeho  druhu  velmi dobře. Platí to nejen pro ty na nohách a nehtech, ale pro mykózy všeobecně.


Nechte kůži  dýchat


Je léto, užijte si sandálky a nehte nohy dýchat. Vyvarujte se nošení uzavřené či syntetické obuvi na delší dobu, než je nezbytně nutné. Zapomeňte na silonky a gumové boty, raději investujte do kožených kvalitních sandálů.


Správná pedikúra


Kvalitní  pedikůra  se vždy vyplatí- pokožka  bude hladká  bez  zbytečné  zrohovatělé  kůže  a nehty lesklé, třeba barevné , ale hlavně zdravé.


Nepodceňujte léčbu plísní na kůži  ani na nehtové ploténce


Není pravdou, že plíseň nehtu je neškodná. Neléčená plíseň nehtu postupně zachvátí celé nehtové lůžko, může dojít k rozpadu nehtové ploténky, obnažené lůžko se tak stává velmi zranitelné. Nejčastěji tak dochází k vniknutí streptokokové infekce do organismu, která se potom na dolních končetinách projeví akutním zánětlivým onemocněním- tzv. růží neboli erysipelem. Onemocnění se pak rádo vrací a je třeba jej léčit celkovými antibiotiky.


Jak léčit nehet postižený mykózou


Základem je hygiena, desinfekce, vhodná  obuv  a aplikace protiplísňového  přípravku  tzv. antimykotika.Pokud ani po dvou měsících domácí léčby nevidíme zlepšení, nebo pokud i v kratším časovém intervalu vidíme šíření mykózy, dostaví se bolest, rozpad nehtu, nebo hnisání pod nehtovým lůžkem, měli bychom zajít ke kožnímu lékaři co nejdříve.


Must have: vlastní bačkůrky do sprchy Co se nohou týče, tak to já jsem pes. A protože jsem se z mykózy nohou už jednou léčila, tak mám 4 zásady, který dodržuju. Mrkněte, jsou easy. Mydlit Pozorovat cizí lidi ve sprše je trochu úchylný, ale až budete někdy na koupáku, schválně se podívejte, kolik lidí si mydlí… [...]

Must have: vlastní bačkůrky do sprchy
Co se nohou týče, tak to já jsem pes. A protože jsem se z mykózy nohou už jednou léčila, tak mám 4 zásady, který dodržuju. Mrkněte, jsou easy.

Mydlit
Pozorovat cizí lidi ve sprše je trochu úchylný, ale až budete někdy na koupáku, schválně se podívejte, kolik lidí si mydlí nohy. Spoiler; minimum.

Jasně, umyjete si vlasy, podpaží, choulostivé partie, ale abyste si pořádně namydlili nohy, to ne. On sice ten sprcháč až k těm nohám steče, ale to není totéž. Ty dvě minuty navíc vám mohou zachránit dost nepříjemný, smrdutý a svědivý onemocnění, tak si na to příště vzpomeňte.

Přezouvat
Do sprchy v hotelu, u známých, na koupališti nebo v sauně si vždycky berte vlastní střevíce. Ideál jsou žabky, ale zmáknete to i v crocsech. Mykotická onemocnění = plísňová onemocnění. A prostě když se vás ta plíseň nedotkne, tak od ní máte pokoj.

Přezouvání má i další rovinu. Balerínky jsou podle mě jedny z úplně nejvíc sexy bot. Tak ženské, něžné, elegantní a stylové. Jenže celý den naboso v uzavřených balerínkách je něco jako školka pro bakterie a plísně.

Tak využijte každé příležitosti, kdy si je můžete sundat.

Pečovat
Na trhu existuje asi milion krémů na nohy. Některé jsou spíš chladivé a mátové, jiné zase hydratační a zvláčňující. A většina z nich má zároveň v sobě antimykotickou ochranu a navrch deodorační účinky.

Takto ošetřené nohy budou na parné dny v balerínkách vždycky reagovat lépe, než neošetřené nohy. A když už si ty svý ťapky budete každý den mazat – bod č. 4.

Kontrolovat
Prostě se každý den koukněte (při tom mazání) jestli všechny nehty mají průhledná lůžka, jestli někde nemáte bradavice, nebo zarudlá místa ukazující na plíseň; typicky mezi prsty.

Jakmile něco zmerčíte, jednejte. Přesně tak, jak píše paní doktorka.