Poradna

Nástrahy letního období

beauty-buzz_FBpost_77_nastrahy-pocasi_1200x628-2Většina populace očekává slunečné počasí s patřičnou nedočkavostí, a tak když se konečně kýžené dny plné slunce dostaví, zapomínáme na některá rizika, která toto období provázejí.


Jednou z nejčastějších nežádoucích reakcí na pokožce jsou tzv. potničky. Setkal se s nimi každý z nás a jsou naprosto neškodné. Mohou se vyskytnout jak u malých dětí, tak u dospělých, nejčastěji jako drobné zarudlé pupínky či puchýřky v místech tření pokožky. K jejich vzniku dochází zpravidla během teplých dnů s vysokou vlhkostí vzduchu nebo při nošení špatně zvoleného neprodyšného oblečení.


První pomocí je provzdušnění pokožky, volba bavlněných a vzdušných textilií, oplachy slabými dezinfekčními roztoky (např. světlý roztok hypermanganu), eventuálně ošetření ložisek tekutým pudrem na noc. Problémy většinou brzy samy vymizí.


Svízelnější komplikací bývá vznik opruzenin.


Nepříjemné zarudlé svědivé projevy, které mohou pálit a bolet, nejčastěji v tříslech, podpaží či pod prsy. Léčba je stejná, avšak vzhledem k častému přemnožení kvasinkové infekce je vhodné léčbu doplnit např. o pastu s clotrimazolem a bavlněné záložky do kritických lokalit.


Je třeba také vědět, že sluneční záření může některé kožní choroby provokovat či zhoršit.


Mezi ty nejčastější patří:


Rosacea neboli růžovka a herpes simplex neboli opar (často na rtu). Nemocní, kteří trpí uvedenými kožními projevy, by měli již před pobytem na sluníčku užívat ochranné UV přípravky.


Bohužel též některé běžné kožní nemoci, o nichž je známo, že po oslunění dochází ke zlepšení jejich stavu, mohou někdy reagovat zcela opačně – zhoršením stavu. Mezi ně patří psoriása (lupénka), atopický ekzém či akné. Jako tzv. Mallorca acne označujeme aknózní projevy u mladých žen po pobytu u moře. Jsou vyprovokovány horkým klimatem a často také nevhodným výběrem fotoprotektivních (opalovacích) krémů.


Mezi další běžné, sluncem vyvolané projevy na kůži patří tzv. fototoxické dermatitidy.


Zánětlivá reakce na kůži je následkem toxického působení určitých látek po jejich vystavení ultrafialovému záření. Tyto látky jsou často přísadou různých kosmetických krémů, proto je nezbytné, aby při zhoršení stavu pleti po oslunění dámy zkontrolovaly obsah své kosmetické etue a složení přípravků v ní.


Velmi často tyto reakce vyvolává např. bergamotový, levandulový a citrusový olej, obecně parfemace, azuleny, deriváty vitaminu A, látky odvozené z kyseliny skořicové atd. Z parfémů, které vyvolávají tyto reakce, je známá např. pižmová ambra.


Vzhledem k tomu, že obliba domácích kosmetických a bylinných výrobků stoupá, je třeba jejich použití v letním období při vzniku kožních obtíží důkladně zvážit.


Specialitou letního období jsou pak pro dermatology tzv. fytofotodermatitidy.


Jedná se o zánětlivá, mapovitě zarudlá ložiska, která vznikají po kontaktu s některými rostlinami a následným osluněním kůže. Velmi často k tomuto kožnímu projevu dochází u vody, kdy je vlhká pokožka v kontaktu s travinami při pobytu na březích vod.


Tyto rostliny obsahují fototoxické látky zvané furokumariny. Popsané kožní obtíže tedy nejčastěji provázejí chronické chalupáře, zahradníky a trampy. Na které rostliny je třeba dát si během dovolené zvláště pozor? Jsou to např. bolševník, andělika lesní, řebříček, routa vonná, ale i citrusy, fíkus či běžně se vyskytující pastinák, celer a mrkev. Ač vypadají zcela nevinně, mohou způsobit v kombinaci se sluněním na kůži pěknou paseku!


Krize stehenního tření Paní doktorka zmínila riziko vzniku potniček a opruzení a já jsem si vzpomněla na každoroční svízel, která trápí snad každou holku od velikosti 36 a výš. Jsou to odřená stehna. Diagnóza kačeří chůze Venku je hic jak v mordorské Hoře osudu a tak si logicky vezmete sukni, šaty nebo kraťásky. A stačí, aby… [...]

Krize stehenního tření
Paní doktorka zmínila riziko vzniku potniček a opruzení a já jsem si vzpomněla na každoroční svízel, která trápí snad každou holku od velikosti 36 a výš. Jsou to odřená stehna.

Diagnóza kačeří chůze
Venku je hic jak v mordorské Hoře osudu a tak si logicky vezmete sukni, šaty nebo kraťásky. A stačí, aby se člověk trochu zapotil a orosí se vnitřní strany stehen. A ať máte velikost 36, nebo 44, ty stehna se o sebe začnou neúprosně třít na každém kroku, vás to začne bolet, pot se dostane do odírajících se míst a začne to pálit.
Takže se snažíte chodit s nohama od sebe.

V tu chvíli už připomínáte Kačera Donalda a ať se přetvařujete jakkoliv, váš obličej je zkřivený bolestí. Váš šarm a elegance jsou v háji. Miluju léto. Děkuju pěkně.

Lingerie Mystique (čti; tajemství z obchodu s prádlem)
Můžete zhubnout na velikost 34, to už budou vaše stehna od sebe tak daleko, že si začnou posílat pohlednice. Ale zase by vás mohl odfouknout vítr, takže bacha na to.

Já mám pro vás lepší tríček. Pořídila jsem si v obchodě se spodním prádlem tenoulinké upnuté kraťásky, nohavice končí asi dlaň pod rozkrokem. Jsou z lehkého přírodního a savého materiálu, takže se v nich nezapaříte.

A protože obepnou stehna v těch kritických partiích, žádné odřeniny, kachní krok a utrpení v obličeji vám nehrozí.

A jako malý bonus; můžete si pořídit i verzi s vyšším pasem a trochu si tak pomoct k lepým křivkám a vyzmizíkování všelijakých okrasných tukových objektů, jenž jste si pořídili na památku skvělé chuti čokolády.