Poradna

Metody omlazení pokožky

Ztrácíte se v metodách omlazování pokožky? Pak si přečtěte článek doktorky Kateřiny, která pro vás sepsala hned několik TRIKŮ, jak nežádoucí projevy stárnutí lehce „vyretušovat“.

Ztrácíte se v metodách omlazování pokožky? Pak si přečtěte článek doktorky Kateřiny, která pro vás sepsala hned několik TRIKŮ, jak nežádoucí projevy stárnutí lehce „vyretušovat“.


Naše kůže stárne, dennodenně, již od narození. Často se ptáte, jestli je možné tento proces pozastavit. Bohužel nikoli, můžeme pouze částečně korigovat stopy věku na naší pokožce, doplňovat její hydrataci a ztracený objem a projasňovat ji. Nejmarkantněji se stárnutí projevuje v oblasti očního okolí, na krku, v dekoltu a na hřbetu rukou.


Zde je několik možností, jak tyto nežádoucí projevy „retušovat“.


Aplikace botulotoxinu


Botulotoxin je neurotoxin, který produkuje bakterie Clostridium botulinum. Dříve obávaná látka se dnes s úspěchem používá v korektivní dermatologii. Hlavní využití zatím nachází při léčbě nadměrného pocení a korekci mimických vrásek. Botulotoxin velmi efektivně odstraní mimické vrásky zejména v oblasti očí, tzv. kohoutí stopy, dále vrásky u kořene nosu a radiální vrásky na čele. Aplikaci provádí pouze lékař pomocí tenké jehly vpravené cíleně do svalu.


Bezprostředně po zákroku se nesmí uléhat na lůžko, aby nedošlo k migraci aplikované látky po těle.


Efekt zákroku přetrvává 4–6 měsíců.


Výplňové materiály na bázi kyseliny hyaluronové


Aplikace výplňových materiálů v současnosti nabývá na oblibě pro svoji dostupnost, bezpečnost, mnohostrannost použití a okamžitý efekt zákroku. Dosud se tyto látky nejčastěji využívaly zejména při vyplňování nosoretních vrásek. V současnosti se s úspěchem uplatňují ke korekci prakticky veškerých vrásek na obličeji a krku, ale též k hydrataci a vypnutí pokožky obličeje, dekoltu a hřbetu rukou. Další možnost jejích využití spočívá v korekci tvaru rtů a při jejich zvětšení. Pomocí výplní lze modelovat také tvar tváře (např. zvýraznit lícní kosti), korigovat vkleslé jizvy apod. Některé preparáty lze se s úspěchem využít i k modelaci tvaru nosu, mohou tak nahradit invazivní zákrok plastického chirurga.


Efekt zákroku přetrvává podle typu preparátu 6–12 měsíců, poté je třeba zákrok opakovat.


Ideální výplňový materiál musíme vždy vybírat individuálně, tzv. na míru. Záleží na věku klienta, typu a umístění vrásky i celkovém zdravotním stavu. Výsledkem by měl být vždy nikoliv zcela vyhlazený, ale maximálně přirozený efekt.


Mezoterapie


Tato metoda je založená na mnohočetné aplikaci nízkého množství účinné látky do střední vrstvy kůže, tzv. mezodermu. K aplikaci se používají gely kyseliny hyaluronové a směsi vitaminů, koenzymů a aminokyselin.


Oblíbenou variantou je rovněž tzv. plazmaterapie neboli Drákulova terapie. Při ní se do pokožky aplikuje plazma klienta, která obsahuje vysoké množství růstových faktorů. Efekt sice není dlouhodobý, ale jedná se o materiál tělu vlastní, a tedy s minimem nežádoucích reakcí.


Indikace: rejuvenace a hydratace pleti v oblasti obličeje, dekoltu, krku a hřbetu rukou, též léčba celulitidy.


Lékařský chemický peeling


Korektivní dermatologie používá chemický peeling k odstranění povrchových vrstev kůže za účelem odstranění drobných vrásek, rozšířených pórů, pigmentací a jizviček po akné. Při chemickém peelingu se využívá široké spektrum látek, v současné době však zcela vítězí alfa-hydroxykyseliny, tzv. ovocné, někdy též AHA kyseliny.


Před vlastním zákrokem klientka používá doma přípravky, které již ovocné kyseliny v nízké koncentraci obsahují, a kůže se tak zbaví povrchových nečistot a je na zákrok lépe připravená.


Po provedení všech typů CHP je nezbytná dlouhodobá a důsledná fotoprotekce.


Karboxyterapie


Podstatou metody je podkožní aplikace oxidu uhličitého (CO2) za účelem omlazení pleti.


Tato metoda je známá již desítky let. Podkožní aplikace CO2 se začala používat v lázeňství jako tzv. plynové injekce k odstranění bolestí kloubů. Jedná se o tělu vlastní plyn, nehrozí tedy žádné alergie či embolie, plyn je následně vydýchán plícemi.


V korektivní dermatologii se jedná o novější metodu, která využívá podkožní aplikaci malého množství CO2 za účelem rejuvenace pokožky obličeje, krku, dekoltu i rukou. Dobrého výsledku je dosahováno i při ošetřování celulitidy.


V pokročilých případech stárnutí pleti zavádíme do pokožky tzv. „nitě“, které svým liftingovým efektem vedou k navození regeneračních procesů a omlazení pokožky. Opět preferujeme produkty vstřebatelné, které se po určitém časovém intervalu samy rozloží.