Jak na to

Manuál malého i velkého „atopika“

Nepřehlédněte Manuál malého i velkého „atopika", který pro vás sepsala doktorka Katka.

Nepřehlédněte Manuál malého i velkého „atopika“, který pro vás sepsala doktorka Katka.


Atopický ekzém je chronické kožní onemocnění obtěžující zejména děti, nezřídka však i dospělé úporným svěděním. Jsou období, kdy je pokožka v klidu, a pak zase fáze, kdy svědění přivádí nemocného doslova k šílenství. Jak se chovat, aby ono klidové období bylo co nejdelší?


Sestavila jsem pro vás malý, ale snad praktický manuál. 1. Základem péče o pokožku je pravidelné promazávání. Aplikujte zvláčňující přípravky několikrát denně, dokud je pokožka vysušená nebo s šupinkami.

 2. Preferujte krátkou vlažnou sprchu před horkou koupelí.

 3. Používejte jen nedráždivé bavlněné prádlo, ev. s přísadou stříbra proti svědění.

 4. Jedním z nejčastějších provokačních faktorů je zapocení pokožky, v takovém případě neváhejte s krátkou očistnou sprchou.

 5. Vybírejte k ošetření vhodnou dermokosmetiku z lékárny. Pokud nevíte jakou, nechte si od lékárníka poradit nebo si řekněte o vzorek produktu. Pro muže vybírejte ze stejných řad produkty péče po holení, pro ženy dekorativní kosmetiku – v lékárně zakoupíte vhodný make-up i řasenku včetně odličovacích přípravků.

 6. Omezte kontakt s dráždivými látkami (vlněné „škrábavé“ oblečení, pobyt v chlorovaném bazénu, parfemované přípravky, kontakt s alergeny, jako jsou např. parabeny, parfémy, heřmánek, perubalzám, nikl, chrom atd.).

 7. Eliminujte rizikové potraviny, např. ořechy, mořské plody, citrusy, plísňové sýry, vejce, jahody, med, kiwi, rajčata…

 8. Na praní používejte hypoalergenní produkty, ev. zkuste mýdlové ořechy, nepoužívejte aviváž, prádlo nechte opakovaně vymáchat.

 9. Sledujte pylové zpravodajství a přizpůsobte tomu pobyt na čerstvém vzduchu i plánování volnočasových aktivit.

 10. Nekuřte, nepijte alkohol, neponocujte, často odpočívejte (první dvě platí samozřejmě u dospělých :-P).

 11. V případě podezření na atopický ekzém či při dlouhodobém nehojícím se ekzému navštivte specialistu – kožního lékaře (dermatologa). Můžete tak učinit i bez doporučení praktického/dětského lékaře.

 12. Pokud dochází ke zhoršení ekzému, zaveďte přísná režimová opatření (dietní režim

  s vynecháním uvedených potravin), dostatek odpočinku, pravidelnou péči o pokožku, vyloučení infekce. Pokud se i nadále ekzém nelepší, neváhejte s aplikací účinných léčiv doporučených vaším kožním lékařem. Krátkodobá a účelná aplikace kortikoidních krémů vás může uchránit od dlouhodobé, neefektivní a zejména pro nemocného vyčerpávající léčby. Kortikoidní krémy však nejsou promazávací přípravky a nikdy (!!!) se nesmí používat preventivně. Aplikujeme je v tenké vrstvě na ložiska ekzému, nejlépe na noc.

 13. Při úporném svědění použijte promazávací přípravky, které skladujete v chladničce – chlad kůži zklidní. Vhodná je rovněž aplikace minerálních vod ve spreji stejným způsobem.

 14. Při mírnější formě ekzému můžete vyzkoušet bylinné pomocníky, např. obklady z řepíku, na mokvavá ložiska obklad z černého čaje, vhodné jsou i koupele z ovesných vloček.

 15. Vyzkoušejte lázeňskou léčbu.

 16. U dětí dohlédněte na vhodné hračky (ne plyš), kontakt se zvířaty (opatrnost u alergií na zvířecí srst), vhodné koníčky a volbu povolání (nevhodné je např. modelářství, jízda na koni, z povolání nedoporučujeme zdravotnické a veterinární školy kvůli kontaktu s dezinfekčními prostředky, gumovými rukavicemi atp., stejně nevhodná je např. kadeřnice, nehtová modeláž či pekař, zedník nebo zahradník).

 17. Pokud vám ekzém takzvaně přerůstá přes hlavu, v práci nebo ve škole se přidává stres a kůže je jako v plamenech, neváhejte kromě návštěvy kožního lékaře a alergologa vyhledat i pomoc psychologa.Poslední rada je moje osobní: nikdy to nevzdávejte! S věkem většinou intenzita ekzému klesá a na dermokosmetický i farmaceutický trh přicházejí stále nová léčiva.


Chce se mi říct: SDÍLEJTE!!! S atopií mám zkušenosti u půlročního miminka a fakt to není nic příjemného. Ani pro rodiče, a už vůbec ne pro děti. Noci probdělé škrábáním, zanícená kůže plná boláčků, stroupků a malých ranek a prasklinek. To proste nechcete. U nás se nakonec zjistilo, že atopii způsobuje potravinová alergie – na vajíčka.… [...]

Chce se mi říct: SDÍLEJTE!!!


S atopií mám zkušenosti u půlročního miminka a fakt to není nic příjemného. Ani pro rodiče, a už vůbec ne pro děti. Noci probdělé škrábáním, zanícená kůže plná boláčků, stroupků a malých ranek a prasklinek. To proste nechcete.

U nás se nakonec zjistilo, že atopii způsobuje potravinová alergie – na vajíčka. Tak jsme vyloučili úplně sakumprásk všechno, čeho se kdy dotklo vejce, ale významně jsme omezili i kuřecí maso, protože je to nejpříbuznější alergen.

Na zaléčení pokožky a prevenci jsme používali (a stále používáme) Intensive Baume z řady Atoderm od Biodermy. A musím říct, že ode dne, kdy jsem koupila tuhle Biodermu, už jsem nikdy nemusela použít kortikoidovou mastičku. Ale každé (i dětské) kůži vyhovuje něco jiného, další značky, které mohu doporučit je rozhodně A-Derma, Avéne, Eucerin AtopiControl, řady Bariéderm a Xémose od Uriage.

Jako puzzle


Jak píše doktorka Katka, není to ale jen o krému. Z vlastní zkušenosti vím, že pěknou paseku může udělat nový prací prostředek, vlněné (či jinak škrábavé oblečení), nebo únava a nervové vypětí, u dětí typicky delší cestování, nebo několikadenní návštěva.

Atopikovi, ať je malý nebo velký, je prostě potřeba svým způsobem přizpůsobit chod domácnosti a je potřeba se pokožce věnovat, promazávat opravdu důkladně a pravidelně, jen tak můžete rozvoj ekzému zbrzdit.