Poradna

Kurz alergie pro nealergiky

Jak poznat alergika mezi nealergiky? Bára mluví z vlastní zkušenosti.

Jak poznat alergika mezi nealergiky? Bára mluví z vlastní zkušenosti.


Byla jsem alergická panna. Alergiemi neposkvrněná. Zkušenosti s alergiemi: NULA. Až se mi narodilo dítě. Pak jsem nastoupila na Vysokou školu alergického života. Mrkněte, jestli náhodou neřešíte něco podobného.


Fleky. Kašel. Cože?


V rodinách, kde alergie je, vědí všichni přesně, co mají dělat:


Vyznají se v hypoalergenních peřinách


Vědí, kdy co kvete


Mají zmáknutý jídelníček bez lepku, mléka, vajec, rajčat apod.


Poznají normální kašel od alergického


A to přesně NEBYL můj případ. Já o takových věcech věděla velký kulový a půlročnímu miminku se najedou rozdělal obličej, zápěstí a podkolenní jamky. Možná se mi smějete, ale já fakt netušila, která bije. A mazala jsem to Bepanthenem furt pryč.


Po pár týdnech jsem to začala řešit a po doktorském kolečku pediatrie‒kožní‒alergologie se přišlo na silnou alergii na vaječný bílek. A dál už úprava jídelníčku, krátkodobě kortikoidová mastička a až do dneška každodenní mazání Biodermou Atoderm Intensive Baume. Tenhle přípravek miluju a nedám na něj dopustit. Co jsme ji začali používat, už nikdy kortikoidy nebyly potřeba.


Klíč k úspěchu: všímat si


Alergie se vyvíjejí. Mění. Celý život. Někdy je člověk alergický jako mimino a pak to zmizí. Nebo 30 let žádnou alergii nemáte a pak bum prásk ‒ a najednou ji máte. Proč přesně vznikají (a zanikají) se nedá říct, mohou to být hormony, psychika, fyzická kondice, stres, možná i pověstné mávnutí motýlích křídel v Amazonském pralese. Čert ví.„Ale důležité je pozorování. Tak třeba takové dlouhodobé pokašlávání. Nebo vyrážky a svědění. Někdy oteklý nos a rýma z ničeho nic.“V rodinách nealergiků vás hned netrkne, že to něco znamená. Ale věnujte tomu pozornost a nestyďte se s prkotinou, jako třeba noční pokašlávání, vydat za alergologem.


Nebojte se, nebudou na vás koukat jako na blázna. A vy pak můžete díky lékařům dát sbohem třeba vyrážce, na kterou jsou všechny kosmetiky marné.


 


Alergické reakce jsou velkým tématem a kdo z našich čtenářů má potvrzenou jakoukoliv alergii ví, že život s ní může být pěkně komplikovaný. Člověk může být alergický prakticky na cokoliv. Může být alergie na prach, pyl, roztoče, nejrůznější potraviny – nejčastěji bílek, mléko, ovoce atd. Alergie může být také na různé léky a kosmetiku. Alergie… [...]

Alergické reakce jsou velkým tématem a kdo z našich čtenářů má potvrzenou jakoukoliv alergii ví, že život s ní může být pěkně komplikovaný. Člověk může být alergický prakticky na cokoliv. Může být alergie na prach, pyl, roztoče, nejrůznější potraviny – nejčastěji bílek, mléko, ovoce atd. Alergie může být také na různé léky a kosmetiku.

Alergie je poměrně složitou reakcí, ve výsledku se však jedná o přecitlivělost na určitou látku. Většina alergií se projevuje slzením očí, kýcháním, rýmou, vyrážkami, svěděním pokožky, ale také např. zažívacími obtížemi. Nají viníka může být složité, avšak pokud máte podezření na alergický původ vašich obtíží nezdráhejte se vyhledat odborníka alergologa. Vznikají-li na pokožce svědivé ekzémové projevy, může vaše cesta na alergologii vést přes kožní ambulanci. Léčba je ve většině případů velmi účinná i když musí být dlouhodobá a nevyhnutelná jsou režimová opatření. Zkrátka nekřížit si s alergenem cestu. Podoba alergie se může s věkem měnit, může také vyhasnout, ale může také vzniknou i v poměrně pokročilém věku. Je samozřejmě velmi mrzuté oželet procházky rozkvetlou přírodou po tak dlouhé zimě, ale i to je někdy dopad alergie. Naštěstí je současná medicína již natolik zdatná, že od většiny alergických projevů umí ulevit. Pokud tedy tyto potíže máte, určitě se netrapte a objednejte se vyšetření do patřičné ambulance.