Kurz alergie pro nealergiky
Byla jsem alergická panna. Alergiemi neposkvrněná. Zkušenosti s alergiemi: NULA. Až se mi narodilo dítě. Pak jsem nastoupila na Vysokou školu alergického života. Mrkněte, jestli náhodou neřešíte něco podobného.
Fleky. Kašel. Cože?
V rodinách, kde alergie je, vědí všichni přesně, co mají dělat:
Vyznají se v hypoalergenních peřinách
Vědí, kdy co kvete
Mají zmáknutý jídelníček bez lepku, mléka, vajec, rajčat apod.
Poznají normální kašel od alergického
A to přesně NEBYL můj případ. Já o takových věcech věděla velký kulový a půlročnímu miminku se najedou rozdělal obličej, zápěstí a podkolenní jamky. Možná se mi smějete, ale já fakt netušila, která bije. A mazala jsem to Bepanthenem furt pryč.
Po pár týdnech jsem to začala řešit a po doktorském kolečku pediatrie‒kožní‒alergologie se přišlo na silnou alergii na vaječný bílek. A dál už úprava jídelníčku, krátkodobě kortikoidová mastička a až do dneška každodenní mazání Biodermou Atoderm Intensive Baume. Tenhle přípravek miluju a nedám na něj dopustit. Co jsme ji začali používat, už nikdy kortikoidy nebyly potřeba.
Klíč k úspěchu: všímat si
Alergie se vyvíjejí. Mění. Celý život. Někdy je člověk alergický jako mimino a pak to zmizí. Nebo 30 let žádnou alergii nemáte a pak bum prásk ‒ a najednou ji máte. Proč přesně vznikají (a zanikají) se nedá říct, mohou to být hormony, psychika, fyzická kondice, stres, možná i pověstné mávnutí motýlích křídel v Amazonském pralese. Čert ví.
„Ale důležité je pozorování. Tak třeba takové dlouhodobé pokašlávání. Nebo vyrážky a svědění. Někdy oteklý nos a rýma z ničeho nic.“
V rodinách nealergiků vás hned netrkne, že to něco znamená. Ale věnujte tomu pozornost a nestyďte se s prkotinou, jako třeba noční pokašlávání, vydat za alergologem.
Nebojte se, nebudou na vás koukat jako na blázna. A vy pak můžete díky lékařům dát sbohem třeba vyrážce, na kterou jsou všechny kosmetiky marné.