Poradna

Krásné nohy bez tíhy

iStock_000071912703_FullOnemocnění dolních končetin, tzv. křečové žíly, jsou jedním z nejčastějších problémů naší populace. Zatímco u mladistvých se vyskytují zcela výjimečně, ve věku nad 65 let jimi trpí prakticky každý  druhý. Udává se, že tyto potíže trápí v různé míře až 60% populace.


Nemocné do našich ordinací přivádí nejprve nevzhledné, vinuté či vypouklé žilní  formace na  bércích, méně v oblasti stehen a dále otoky či pocit nepříjemné tíhy až bolesti. Častěji bývají postiženy ženy, ale zejména v pokročilém věku se tyto obtíže vyskytují jak u žen, tak u mužů.


Jak vlastně křečové  žíly vznikají?


Cévy dolních končetin odvádějí krev směrem k srdci za pomoci speciálních záklopek  tzv. žilních  chlopní, které brání zpětnému toku krve. Celému procesu napomáhá také  činnost okolních svalů.


Na dolní končetině se jedná zejména o činnost svalstva v oblasti stehna, lýtka a chodidla. Technicky vzato, sval působí jako pumpa.


Pokud dojde k poškození chlopně například úrazem nebo k oslabení  žilní stěny v jejímž důsledku se chlopeň nedovírá, nastává zpětný tok a stagnace krve. Žilní tlak se zvyšuje, pozvolna se rozšiřuje žilní stěna, její lumen, dochází ke „zvlnění“ žíly, což se může projevit  esteticky nežádoucími podkožními uzlíky a povrchovými hrbolky.


Při vzniku křečových žil se velmi často uplatňují vrozené, genetické faktory, velmi  časté jsou  také u žen po porodech, kdy byly cévy dolních končetin vystaveny vyššímu tlaku během těhotenství, významným podpůrným faktorem je také nadváha, nedostatek pohybu, dlouhé stání, sezení a vyšší věk.


Mezi nejběžnější a nejmírnější  příznaky  patří otoky dolních končetin, pocit tíhy, tlaku až bolest  v dolních končetinách a dále noční křeče. Ty jsou také původcem označení „křečové  žíly“.


Otoky končetin začínají ráno a během dne se zvětšují, v noci opět ustupují.


V pokročilých případech dochází ke vzniku drobných sraženin v krevním řečišti , které  mohou vést až k ucpání cévy a vzniku nevzhledných barevných změn pokožky, v nejpokročilejší fázi pak ke vzniku bércového vředu.


Jak těmto problémům předcházet  a jak je léčit?


Nepodceňujte počátky a první příznaky onemocnění. V počínajících fázích můžete aplikovat léčebné masti a gely, které zlepšují  prokrvení končetin. Váš ošetřující lékař Vám může také předepsat  speciální podpůrné léky, které posilují žilní stěnu a zabraňují její propustnosti.


Lékem volby pak bývají přípravky s purifikovanou flavonoidní frakcí.


Velmi účinná je kompresivní punčocha/ nejčastěji kompresivní  třída II./, která dokáže posílit cévní stěnu, bohužel není pacienty příliš oblíbená, avšak při pravidelném nošení dokáže zabránit vleklým komplikacím.


V některých případech je možné řešit problematiku křečových žil chirurgicky, transkutánními laserovými metodami nebo cévu uzavřít  tzv. sklerotizací, kdy se injekčně aplikuje speciálního roztoku, který cévu uzavře. Sklerotizace a laserové ošetření je metodou hrazenou  klientem.


V prevenci  a léčbě křečových  žil pro sebe můžete udělat mnoho.  • Za zásadní se považuje úprava životního  stylu, tedy redukce nadváhy, dlouhého stání či sezení, zcela pak eliminovat sed s překříženýma nohama.

  • Pravidelná  pohybová aktivita je naprosto nezbytná, mezi nejefektivnější patří prostá chůze. Radujte se za každé  schody, které denně musíte vyjít a zapomeňte na výtah.

  • Preferujte boty s nižším podpatkem

  • Omezte pobyt  v teplé vodě, aplikujte tzv. cévní gymnastiku, na závěr sprchy dopřejte nohám studenou vodou!

  • Nenoste prádlo a oblečení (punčochy, ponožky), které končetinu „škrtí“.

  • Nekuřte, dbejte o pravidelnou hygienu nohou, věnujte jim pravidelnou péči.

  • Významným rizikovým faktorem  pro vznik křečových  žil je těhotenství, proto je třeba v tomto období velmi dbát  shora uvedených rad.


Cviky pro posílení žilního systému najdete na www.zilniporadna.cz


Potřebujete radu lékaře? Využijte naši poradnu na www.beautybuzz.cz!


Mohlo by se vám hodit:

ReklamaLioton 100 000 gel 50gRegistrovaný léčivý přípravek

Lioton 100 000 gel 50g

poškození svalů, šlach a vazů.

Priessnitz Mazání na žíly a cévy ANTIVARIXY 125mlKosmetika

Priessnitz Mazání na žíly a cévy ANTIVARIXY 125ml

Priessnitz® Mazání na žíly a cévy De Luxe obsahuje přírodní látky escin a flavonoidy, jež jsou prověřené přírodní látky s šetrnými, příznivými účinky na kvalitu i funkce žilního a lymfatického systému.Názor Anety


Katko, díky za článek, který je zvlášť teď před létem tématicky aktuální. Ze všech bodů u mě zatím vede sport a také čas od času začleňuji kompresivní podkolenky. Botám s vysokým podpatkem se asi úplně nevyhnu, ale třeba to vykompenzuji dalšími cviky :)


Katko, díky za článek, který je zvlášť teď před létem tématicky aktuální. Ze všech bodů [...]

Katko, díky za článek, který je zvlášť teď před létem tématicky aktuální. Ze všech bodů