Poradna

Jak vyzrát na křečové žíly?

BB_posty_07_krecove-zily_1200x628-2Křečové žíly jsou velmi častým problémem naší populace a v ordinacích se s nimi setkáváme prakticky denně. Zatímco u mladistvých se vyskytují spíše ojediněle, ve věku nad 65 let trpí  tímto problémem prakticky každý druhý.


Udává se, že tyto potíže trápí až 60% populace, více ženy. Při včasném záchytu, léčbě a dodržování režimových opatření jsou obtíže korigovatelné a předchází  se tak vzniku pozdních komplikací. Nutností je rozpoznat tyto potíže včas a důsledně dodržovat  léčebný režim.


Křečové  žíly – varixy


Jedná se rozšířené, na první pohled nápadně rozpoznatelné vinuté žíly s uzlíky na dolních končetinách, vznikající nejčastěji na cévách odvádějících krev směrem  k srdci.


V průběhu těchto cév  se nachází  speciální „záklopky“ chlopně, které brání  zpětnému toku krve a usnadňují tok krve směrem k srdci. Dojde-li k jejich poškození např. zánětem nebo úrazem,   chlopeň se přestává  dovírat, roste žilní tlak, žilní stěna se rozšiřuje a postupně dochází  k jejímu zvlnění.


Při zpomaleném průtoku krve mohou vznikat na průběhu cévy tzv. tromby /sraženiny/ a zde již mohou nastat závažné zdravotní komplikace.


První příznaky křečových žil jsou spojeny s otoky dolních končetin, pocity tíhy, napětí v dolních končetinách, nočními křečemi. Otoky většinou během noci odezní a zvětšují se opět během dne.


Jaké jsou  rizika pro vznik křečových žil? • Zaměstnání – dlouhodobé stání a sezení urychluje výše uvedené změny na žilní stěně. Nejvíce riziková jsou zaměstnání jako: prodavačky, sekretářky, učitelé atp…

 • Pohlaví – u žen dochází k rozvoji křečových žil zejména po porodech, kdy jsou žíly vystaveny působení zvýšeného nitrobřišního tlaku rostoucího plodu v děloze.

 • Nadváha – významně zvyšuje riziko  křečových žil

 • Věk – s věkem se riziko vzniku varixů zvyšuje, klesá  totiž pevnost cévní stěny

 • Dědičnost – je velmi významným faktorem, v rodinách, kde jeden z rodičů trpí varixy je pravděpodobný jejich vznik i u potomků.

 • Životní styl – nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, časté sezení s překříženými končetinami, nevhodná strava to vše přispívá ke vzniku uvedených obtíží


Jak tedy  předcházet vzniku křečových žil? • Každodenně se věnujte vhodné fyzické aktivitě a sportu.

 • Za velmi prospěšnou se považuje i obyčejná chůze, která podporuje činnost svalové pumpy.

 • Vyvarujte se dlouhodobého stání, dávejte alespoň krátkodobě nohy do zvýšené polohy

 • Volte vhodné povolání.

 • V těhotenství pečujte o nohy ještě bedlivěji, noste vhodnou obuv, podpůrné punčochy a sledujte evidentní změny na kůži.

 • Udržujte si optimální  váhu, případně redukujte nadváhu!

 • Nikdy neseďte s překříženýma nohama.

 • Volte obuv s nižším podpatkem. Pozor. Není vhodný příliš vysoký podpatek a ani ploché boty jako např. „žabky“ či „balerínky“.

 • Nenoste prádlo a oblečení, které pokožku „zaškrcuje“. Např. ponožky s pevným okrajem lemu.

 • Na závěr vlažné koupele či sprchy osprchujte lýtka studenou vodou.


Pokud i přes výše uvedené doporučení dochází k rozvoji křečových žil ev. jejich komplikacím je třeba vyhledat lékaře. Můžete se obrátit na Vašeho obvodního lékaře nebo specialistu  internistu– angiologa, flebologa, chirurga, dermatologa či lymfologa.


Léčba se odvíjí od stupně postižení. Základem je nošení  správné kompresivní pomůcky  tj. kompresivní punčochy nebo elastické bandáže.Lokálně můžeme pro úlevu na kůži aplikovat  protizánětlivé a protisrážlivé masti a gely např. s obsahem heparinu.


V pokročilých případech je možno stav řešit chirurgicky a to např. laserovoým nebo radiofrekvenčním zákrokem, sklerotizací nebo klasickým chirurgickým zákrokem.


Zatímco výše popsané obtíže jsou zdravotního rázu, často se setkáváme též s kosmetickými obtížemi jako jsou  tzv. pavoučkové žilky. Jedná se o neškodné drobné podkožní žilky, jejichž korekce je nejvhodnější buď tzv. sklerotizací (aplikací speciálního roztoku, který žilku uzavře nebo pomocí laseru).


Obě metody je vhodné provádět po skončení solární sezony, aby se předešlo nežádoucímu  vzniku pigmentací.


 


Křečáky – ale fuj! Moje kamarádka má tři děti. Je to nádherná černovláska kousek po třicítce a postavu by jí mohla závidět kdejaká gymnazistka. Ovšem za každý dítě jí příroda nadělila novou sadu křečových žil. Tak uplně narovinu. Není to hezkej pohled. A kompresní punčochy, byť v tělové barvě, tomu taky moc nepomůžou. Jenže genetika je… [...]

Křečáky – ale fuj!
Moje kamarádka má tři děti. Je to nádherná černovláska kousek po třicítce a postavu by jí mohla závidět kdejaká gymnazistka. Ovšem za každý dítě jí příroda nadělila novou sadu křečových žil.

Tak uplně narovinu. Není to hezkej pohled. A kompresní punčochy, byť v tělové barvě, tomu taky moc nepomůžou.

Jenže genetika je genetika. Někdo má k tomu větší predispozice a s tím, že se tenhle neduh objeví, se nedá nic moc dělat.

Na druhou stranu paní doktorka píše o tom, že preventivní opatření existují a řešit se to dá. Jsem ráda, že medicína je tak daleko a s tou přírodou se dá aspoň trochu a aspoň občas zabojovat.

Já si jdu zacvičit jógu, protože po přečtení článku paní doktorky mi strašně ztěžkly nohy a uplně cejtím, jak se mi ty žíly vzdouvají po sezení u počítače. Jestli můžete, udělejte to taky.