Jak na to

Jak pečovat o kůži v zimě

A je to tady. I když to tak dlouhou dobu nevypadalo, nakonec nastala zima. Konec prosince s sebou přinesl sníh a mráz, které na naši pokožku působí negativně. Aby se i ona dočkala jara ve zdraví a pohodě, rozhodla jsem se přispět několika radami.


shutterstock_203535463_komprese


Na extrémně nízké teploty se lidská kůže těžko adaptuje a poškozují ji. Mráz v kombinaci s větrem, sněžením či zmrzlým deštěm a ve vyšších nadmořských polohách také s ultrafialovým zářením vytváří podmínky, v nichž musíme kůži věnovat zvýšenou pozornost a péči. Nevystačíme s jediným krémem pro celou rodinu, protože výběr konkrétních produktů vždy ovlivňuje druh pokožky. Pokud si nejste jisti, poraďte se se svým dermatologem či lékárníkem. Obecně platí, že pro pobyt venku volíme výživné krémy s vitaminy, panthenolem, ceramidy a dalšími ochrannými a výživnými substancemi.


Není pravda, že v zimě není správné používat hydratační krémy. Naopak, můžeme. Musíme však volit správnou texturu a dobu jejich aplikace. Rozhodně není vhodné nanést na pokožku sprej s minerální vodou či velmi řídký hydratační krém před odchodem do mrazivého prostředí, protože bychom kůži ublížili. Je zásadní, aby se krém před odchodem do chladného klimatu řádné vstřebal. Hydratační krémy ve větším množství používáme na noc, zejména pokud se pohybujeme v místech s vyšší intenzitou vytápění. Volíme tedy krémy výživnější textury podle typu pleti. Nejprve si vyzkoušíme malý vzorek, a pokud se nevyskytnou žádné nežádoucí účinky, aplikujeme větší množství.


V zimním období je ideální kůži intenzivně vyživovat, proto je vhodné používat nejrůznější výživové masky, které obsahují vitaminy, antioxidanty, kyselinu hyalurovou, extrakty z kmenových buněk, aloe vera a další prospěšné látky. I tyto masky volíme podle druhu pleti a požadovaného účinku (např. anti-aging efekt).


Rovněž nesmíme zapomínat pleť pravidelně čistit. Abychom předešli jejímu zbytečnému vysoušení, volíme tonika bez obsahu alkoholu. Některé klientky preferují v tomto období čisticí mléka či gely a syndety.


Mráz se negativně podepisuje i na stavu rukou, proto je dobré dopřávat jim pravidelný zábal a ošetření hutnějšími vyživujícími ochrannými krémy. Předejdeme tak popraskání pokožky a vzniku bolestivých ragád.


Obdobně jsou na tom naše rty, které vysouší zejména časté olizování a kontakt se slinami. Rozpraskaný povrch rtů je náchylný k infekcím. Při oslabení organismu se často na rtech vysévá velmi bolestivý opar, tzv. herpes simplex, který se u pacientů s atopickým ekzémem může dále rozšiřovat. Častým jevem jsou také bolestivé koutky neboli anguli infectiosi, kdy vlivem stresu, nadměrného slinění či přemnožením kvasinkové flóry dochází v koutcích úst ke vzniku bolestivých zarudnutí s trhlinkami, šupinkami, povlaky či zduřením. V tomto případě doporučuji změnit stravovací návyky, doplnit vitaminy a posílit imunitní systém, jehož správné fungování podporuje selen napomáhající mimo jiné také antioxidační buněčné ochraně.


Uriage Roséliane: hypoalergenní péče s vůní růže


Selen nejsnáze získáme konzumací cibule a česneku, jenž navíc působí jako přírodní antibiotikum a dokáže bojovat s viry a bakteriemi. Podstatný je rovněž dostatečný příjem vitaminu C, antioxidantu, který neutralizuje volné radikály, chrání buňky před stárnutím a podílí se na tvorbě kolagenu potřebného pro pevnost a mladistvý vzhled naší pleti.


shutterstock_227911030_komprese


I v zimě, především na horách, je nezbytné chránit se před slunečním zářením. Proto aplikujeme na tvář a rty krémy s adekvátní hodnotou UV filtru podle fototypu naší pokožky, a to ve vyšších nadmořských výškách faktor 50+, ve městě faktory 20–30+. Nezapomínejme, že UV záření způsobuje opar na rtech, proto je vhodné používat tyčinky na rty ve formě balzámu. Také ony mají vysoký UV filtr.


Před účinky chladu nás běžně dokáže ochraňovat malé množství kožního mazu, který reflektoricky vylučujeme, tzv. husí kůže. Ačkoli kůže vyloučí denně cca 2 g mazu, v zimním období není toto množství zdaleka dostačující. Naštěstí nám současná dermokosmetika a běžná kosmetika nabízejí celou škálu vhodných mlék, krémů, mastí a bází, které jsou schopny naši pokožku adekvátně ošetřit.


Mohlo by se vám hodit:

ReklamaURIAGE Roséliane créme anti-rougeurs 40mlKosmetika

URIAGE Roséliane créme anti-rougeurs 40ml

ROSÉLIANE KRÉM přináší komplexní a jedinečné řešení v péči o citlivou pleť se sklonem k zčervenání. Díky unikátnímu spojení patentovaných komplexů aktivních látek (CERASTEROL-2F) a Termální vody Uriage obnovuje a posiluje hydrataci kožní bariéry a poskytuje tím ochranu pleti před agresivními vlivy vnějšího prostředí.Názor Anety


Hezký den, Kateřino,

jsem moc ráda, že jste potvrdila mou domněnku o tom, že v zimních měsících není nutné vyřazovat hydratační krémy. Ovšem zcela nové jsou pro mě informace ohledně příčin rozpraskaných rtů, určitě se zaměřím na větší přísun vitaminů! :)


Hezký den, Kateřino, jsem moc ráda, že jste potvrdila mou domněnku o tom, že v zimních měsících není nutné vyřazovat [...]

Hezký den, Kateřino,
jsem moc ráda, že jste potvrdila mou domněnku o tom, že v zimních měsících není nutné vyřazovat