Jak na to

Koza zahradnicí, zn.: POMÓÓÓC!

beauty-buzz_FBpost_128_zahrada_600x315

Jak udělat ze zahrady hotový ráj na zemi? Poraďte Báře své tipy.


Drahé dámy, potřebuju vaši pomoc. Protože máte vkus, styl a poznáte kvalitu (proto taky čtete náš blog!), obracím se na vás se zcela vážně míněnou prosbou o pomoc.


Bydlíme na vesnici na Vysočině v domečku, který svépomocí postavil můj muž. Dům je jakžtakž hotový, pokud počasí dovolí, stihnem letos i fasádu, ale starosti mi začíná dělat zahrada.


Celá naše latifundie je ve svahu a rozdělená na tři kusy:  • kus je nad domem – bývalé pole

  • kus vedle domu – neprostupná džungle

  • kus pod domem – meza, rovina, meza (radši připojím slovníček: meza je úzký pruh strmé stráně)


A během zimy potřebuju vymyslet, co se zahradou…


Přemýšlím o malém ovocném sadu, cestičkách z cihel „zvonivek“ a dlažebních kostek, o dlouhém pruhu pestrobarevného vřesu podél příjezdové cesty, … Čím víc se v tom nimrám a ležím v knihách o zahradničení, tím víc se cítím ztracená jak Maďar v kukuřici. (Nic proti Maďarům, u nás se to prostě takhle říká.)


Blogy, knihy, videa a vaše vlastní zkušenosti


Strašně moc bych vás chtěla poprosit o tipy na blogy o zahradách a zahradničení, o tipy na opravdu (opravdu!) užitečné knížky a videa „Jak udělat tohle a tamto“, módně řečeno DIY videa, a nejlépe o vaše vlastní doporučení, jak si správně zahradu rozmyslet, naplánovat a jak začít.


Upřímně, úplně nejraději bych vyrazila na inspirační obhlídku po vašich zahradách. Kdybyste měly fotky nebo videa, která byste byly ochotné ukázat mně (a světu), budu tak ráda! Já vím, že je to fakt pěkně odrzlá prosba, ale smilujte se nad kozou zahradnicí, je v nesnázích!


Must have zahradní věci


A ještě takový samostatný bod, se kterým potřebuju pomoct. Jaké jsou nezbytné zahradní věci, bez kterých se neobejdu? Co tím myslím? Třeba kompost. Ten už mám. Ale zatím nic jiného. Takže napadá vás něco, co na zahradě nesmí chybět?


Bod nula


Některé projektově orientované dámy se určitě zeptají, zda už existuje rozpočet a časový plán, nebo aspoň rozkres pozemku v počítačovém programu. No, bohužel zatím ani jedno, ani druhé. Jsem fakt v bodě nula.


Předem vám všem moc děkuju za pomoc!


Zahradničení zdar a třikrát hurá!


Vaše Bára


Milá Báro! Tvůj poslední příspěvek jistě velmi potěší všechny zahradomilce, neboť zahradničení může být úžasným relaxem a pastvou pro oči, ale také může nabýt významu „zahrady ničení“... :-( Zahrada je velká láska a Tvůj rozmanitý terén Ti nabízí rozsáhlé možnosti realizace, avšak je třeba zahradu přizpůsobit jejím obyvatelům. Na mé zahradě například roste mnoho staroanglických… [...]

Milá Báro!

Tvůj poslední příspěvek jistě velmi potěší všechny zahradomilce, neboť zahradničení může být úžasným relaxem a pastvou pro oči, ale také může nabýt významu „zahrady ničení“... :-(

Zahrada je velká láska a Tvůj rozmanitý terén Ti nabízí rozsáhlé možnosti realizace, avšak je třeba zahradu přizpůsobit jejím obyvatelům. Na mé zahradě například roste mnoho staroanglických růží, je to pastva pro oči, ale zase mi nikdy nevyrostou cínie. Důvod je prostý: „spase“ je můj pes, a tak je každý rok sázím a on je každý rok má jako letní salátek... Hortenzie jsou náročné na pH půdy, skalka si žádá údržbu, jahody a maliny zase „spasou“ děti dřív, než stihnou uzrát. Je tedy velmi důležité napřed zvolit, komu má zahrada sloužit. Jeden můj kolega zcela ignoruje kytky a prahne po pravém anglickém trávníku. Vize je to hezká, ale jeho život se v posledních 8 letech změnil v boj „kdo s koho“. Rozuměj ON, nebo KRTEK! Osobně si myslím, že v dobré zahradě má být vždy něco do vázy a pro potěchu oka, ideálně růže, kopretiny, pivoňky a třeba denivky, ty rostou skoro všude. Afrikány do obruby záhonu jsou skoro nezničitelné, vyrostou každému a odeženou slimáky. Pár kvetoucích keřů, třeba kerie a šeřík, a na jaro pár cibulovin, nejlépe narcisy či tulipány. No a už máš o práci postaráno. Pokud se Ti to zalíbí, pak jsi odsouzena k doživotí. Za mne jako dermatologa si však neodpustím radu: nesázej kytky, co jsou fototoxické. To znamená ty, které po kontaktu s lidskou kůží v kombinaci se slunečním zářením vyvolávají nepěkné puchýřnaté vyrážky. Jsou to zejména plevelné rostliny jako bolševník (bacha na úklid zahrady!!!), ale také nať zeleniny (pastinák, mrkev, kmín) může takhle působit, nebo i třemdava, routa, listy citrusů a mnohé další. Tak vidíš, nakonec jsme i na té zahradě našly část dermatologie...

S pozdravem
Kateřina

P.S.: A pozor na primule (nikoli petrklíče), ty dělají nehezké kontaktní alergie!