Jak na to

4 kroky k dokonalým vánočním dárkům

Máme pro Vás návod, jak veškeré

Máme pro Vás návod, jak veškeré dárky pořídit během 4 dnů. Usnadněte si letos Vánoce i vy!


Na nakupování dárků nemám talent. A když se loni blížily první Vánoce s dítětem, bylo mi jasné, že bez dobré strategie nebudu mít vánoční dárek žádný. Ráda bych vás seznámila se svou 4+4 metodou. Radši si ke čtení nalijte vaječňák.


Za prvé: 4 kroky před nákupem


Omluvte mou slabost pro číselné seznamy, ale vzbuzují ve mně naději, že mám ve svém konání systém.


První den – Seznam dárků, zn. NADSTAVBA


Vyhraďte si na to celý večer. Nepouštějte televizi, oželte hospodu, odložte knihu/pletení/sex. Připravte si oblíbený nápoj a svou pozornost zcela věnujte psaní seznamu dárků pro vaše nejbližší. Klidně zakomponujte i telefonáty příbuzným, co by si přáli, a všechno si pečlivě zapište.


Při vymýšlení dárků se vždy snažte věnovat něco méně určitého, ale trvalejšího. Místo konkrétní knihy (nemusí se líbit nebo už ji mají doma) poukaz do internetového knihkupectví, místo oblečení (netrefíte styl nebo velikost) třeba pytle na skladování sezonních oděvů nebo krásný šatníkový parfém a místo pleťového krému (každý má svůj osvědčený) třeba kvalitní krém na ruce nebo sprchový gel.


Druhý den – Dárky pro strýčka Příhodu


Druhý den už na to bude stačit 20 minut po večerních zprávách, ale připište si k seznamu „nečekané dárky“. Možná vás totiž obdaruje soused, kolega v práci nebo vzdálenější kamarádka. Mějte něco v záloze. Přísahám na psí uši a kočičí svědomí, že tyhle dárky se vám budou hodit – když ne o Vánocích, tak je upotřebíte během roku.


Tipy: Dvě lahve kvalitního vína v dárkové kazetě, cizokrajná mletá káva v ozdobné plechovce, sada univerzální kosmetiky jako krémy na ruce a sprchové gely, zápisník v kožené vazbě s perem, efektní vonné svíčky či sklenice domácího medu/ořechů/marmelády. To jen tak na úvod.


Třetí den – Kontrola obchodní trati


Zase si vyhraďte část večera a připravte si trasu. Možná vám tenhle krok přijde zbytečný, ale ušetří vám moře (moře!) času v den D. Ať už vaše trať povede po obchodním centru nebo po náměstí a přilehlých ulicích, dopředu si ji v hlavě projděte a ujasněte si, kde co pořídíte.


Čtvrtý den – Obalový materiál


Rozmyslete si, jak a do čeho budete dárky balit. Tak třeba já, než jsem měla dítě, jsem nakoupila vždycky na internetu velkou roli tvrdého bílého průmyslového papíru, všechny dárky jsem do ní zabalila a převázala barevnou stuhou a fixem stejné barvy jsem papír popsala vzkazy a pokreslila srdíčky, čtyřlístky, smajlíky atp. Na to teď už není čas.


Letos hodlám nakoupit hezké dárkové tašky a malé dřevěné kolíčky s veselým zdobením. Jednak jsou taštičky putovní a přispěju tak k ochraně životního prostředí, jednak do nich vše nafrkám eins zwei, stěny tašky sepnu kolíky a je hotovo za pět minut.


Čtyři pravidla Nakupovacího dne


Tak to by byly 4 přípravné dny. A na samotný Den D, na velký den, kdy opravdu nakoupíte všechny dárky a budete mít pokoj svatej, mám další 4 pravidla. Díky nim tento den přežijete v plném psychickém a fyzickém zdraví.


Jděte sami


Nečeká vás odpočinkový den, ale pořádný zápřah. Nikdo, ani vaše nejlepší kamarádka, nebude mít stejnou trasu a bude vás jen zdržovat. Na holčičí/rodinné nákupy bude čas po Vánocích, třeba až půjdete na slevy.


Mějte dost pití


I mírná dehydratace způsobuje malátnost, otupělost a nervozitu. To nepotřebujete. Mějte s sebou 1,5 litru nejlépe Magnesie, hořčík se vám bude hodit. Hlavně ji opravdu vypijte!


Po hodině si dejte pauzu


Hlídejte čas a každou hodinu si dejte pauzu, jděte na záchod, sedněte si na lavičku, vypijte si rychlou kávu nebo snězte svačinu. Klidně si vyvětrejte hlavu třeba telefonátem s kamarádkou.


Chytře se oblečte


Ať už budete chodit po náměstí nebo po obchodním centru, nenavlékejte se moc, pocit horkosti a pocení vám na náladě a kondici nepřidají. Ideálně si vezměte bundu, která nezabere moc místa, a pokaždé ji uložte do plátěné tašky nebo velké kabelky.