Poradna

Hojení kůže snadno a bez ošklivých jizev

Nenechte jizvy, aby vám znepříjemnili život. Usnadněte si hojení.

Nenechte jizvy, aby vám znepříjemnily život. Usnadněte si hojení.


Naše pokožka je náš nejsvrchnější obal, který zajišťuje integritu organismu a odděluje nás od vnějšího okolí. Pokud je kůže jakýmkoli způsobem narušena, dochází ke ztrátám vody, k pronikání nečistot, jako jsou alergeny a bakterie, do organismu a v krajních případech k rozvoji rozsáhlé infekce.


Jak se chovat, pokud chceme, aby se nám poranění na kůži zahojilo co nejlépe a nejdříve?


Ať se již jedná o náhodné poranění (např. úraz), nebo o cílený zákrok (např. odstranění znaménka), vždy je nutné ránu udržovat v čistotě a suchu. Po dezinfekci ložiska doporučujeme místo překrýt polštářkovou náplastí, v případě rizika kontaminace vodou náplastí nepromokavou.


Ponecháme co nejdéle, tedy 3–4 dny, podle stavu a prosakování tekutiny z rány. V případě znečištění obvazu ihned vyměníme za nový. Ránu oplachujeme dezinfekčními gely a mýdly, případně světlým roztokem hypermanganu. Jakmile dojde k zacelení poranění (vznikne stroupek), aplikujeme hojivé či reparační masti. Velmi důležité je lézi chránit před sluníčkem, aby nedošlo k nadměrné a nežádoucí pigmentaci. V oblasti krku a dekoltu se snadno tvoří plastické keloidní jizvy. Zaznamenáme-li tyto projevy, je třeba začít používat speciální hojivé náplasti a jizvu masírovat.


V těžších případech je třeba spolupracovat s dermatologem a ošetřovat jizvy speciálními postupy. K urychlení hojení a dosažení optimálního estetického efektu doporučujeme využívat na hojící se ránu fototerapii tzv. biostimulačními lasery.


V dnešní době laserů není žádná jizva nepřekonatelná. Jenže nebudete lítat na kliniku kvůli každé malé jizvičce, že jo. Jak naznačuje paní doktorka, ono je totiž potřeba se o jizvu starat ihned, jakmile se stane zranění. Mně se s dítětem výborně osvědčil například Hemagel (existuje podobných gelů celá řada, stačí v lékárně říct, že chcete gel na urychlení… [...]

V dnešní době laserů není žádná jizva nepřekonatelná. Jenže nebudete lítat na kliniku kvůli každé malé jizvičce, že jo. Jak naznačuje paní doktorka, ono je totiž potřeba se o jizvu starat ihned, jakmile se stane zranění.

Mně se s dítětem výborně osvědčil například Hemagel (existuje podobných gelů celá řada, stačí v lékárně říct, že chcete gel na urychlení hojení ran). Ránu krásně pomůže zatáhnout, zamezí přístupu nečistot viditelných i neviditelných a podpoří bezchybné srůstání porušené kůže. Mějte ho v kabelce i vy.

A ve chvíli, kdy už se vytvoří strup, mám na skladě jednu moudrou (supermoudrou!) babskou radu. Mažte strup vepřovým sádlem. Má totiž velmi podobné složení, jako lidský tuk a tak se nejenom dobře vstřebává, ale kůži pomáhá zvláčnit a díky tomu, že se mladá kůžička pod jizvou nebude napínat, významně se sníží riziko popraskání a následné znovuotevření rány. A čím vícekrát se hojení přeruší, tím širší (a hnusnější) bude jizva.

Vepříkům zdar a že děkujeme!