Poradna

Hodné a „nehodné“ bacily na naší pokožce

Co děláte vy pro zdraví svojí pokožky? Máte zkušenosti s antibakteriálními mýdly? O souboji hodných a zlých bakterií si přečtěte v novém článku na našem blogu.

Co děláte vy pro zdraví svojí pokožky? Máte zkušenosti s antibakteriálními mýdly? O souboji hodných a zlých bakterií si přečtěte v novém článku na našem blogu.


Naše kůže je taková malá botanická zahrádka. Laik se diví, biolog plesá, když ví, že je vše v rovnováze. Běžného nemocného někdy vyleká, když se dozví, co vše lze na jeho kůži nalézt, a ovlivněn scestnými reklamami o domovu bez bakterií propadá panice. Pokud by naše kůže byla zcela bez bakterií, asi bychom brzy zhynuli. Ano, jsou bakterie zlé, které na pokožce nemají co dělat, a potom takové, které v jistém nízkém zastoupení nevadí a náš zdravý imunitní systém udržují v náležité pohotovosti. A pak jsou bakterie hodné, které náš imunitní systém zabaví, aby neměl „roupy“ a nezačal dělat neplechu ve smyslu poškozování sebe sama.


Zde tedy více, než kde jinde platí, všeho s mírou


Pokud je naše kůže postižená kožním onemocněním, např. atopickým ekzémem, pak je vhodné dbát o zdravou mikroflóru a bránit přemnožení třeba známého zlatého stafylokoka. Ten totiž přispívá k rozvoji svědění. Stejně tak lidé trpící silným pocením či zapářkou ocení nejrůznější antibakteriální mýdla k redukci přemnožených kvasinek v místech, kde k zapaření dochází. Nemocní s bércovým vředem, impetigem, bradavicemi, akné, meziprstní mykózou či moluskami – tady všude se antibakteriální mýdla uplatní. U zdravé pokožky je však třeba postupovat obezřetně, abychom opakovaným mytím a odstraňováním „hodných“ bakterií naopak vyváženou a tolik prospěšnou rovnováhu nenarušili.


Učme se od střev Reklamy na jogurty nás naučily, že do celého zažívacího traktu patří miliardy prospěšných bakterií a když je tam mít nebudeme, budeme mít nafouklé břicho. Je super, že paní doktorka vysvětluje, že stejně to funguje i u naší kůže, ikdyž tady potřebujeme méně těch hodných hochů a musíme se více bránit těm… [...]

Učme se od střev

Reklamy na jogurty nás naučily, že do celého zažívacího traktu patří miliardy prospěšných bakterií a když je tam mít nebudeme, budeme mít nafouklé břicho.

Je super, že paní doktorka vysvětluje, že stejně to funguje i u naší kůže, ikdyž tady potřebujeme méně těch hodných hochů a musíme se více bránit těm zlým. Výčet zlých bakterií, který paní doktorka uvádí, zní až děsivě, ale na rozdíl od toho zažívacího ústrojí tyhle bakterie na kůži se dají daleko lépe umýt a zlikvidovat. Hurá!

Klíčem k úspěchu je používat ty správné přípravky v tu správnou chvíli, ale na to je fakt odborník naše paní doktorka, takže já sama jí na slovo poslechnu a vám doporučuji to samé. :)