Jak na to

Atopie u dospělých

Atopický ekzém je jedno z nejčastějších kožních onemocnění, které se vyskytuje zejména v kojeneckém a dětském věku. Bohužel většina dospělých se mylně domnívá, že atopický ekzém nemůže být u dospělých a už vůbec si nepřipouští, že by v dospělosti teprve mohl propuknout. Takové stavy jsou sice vzácnější, ale setkáváme se s nimi.


Prevalence atopického ekzému je v našich končinách okolo 10%. Bohužel, množství nemocných s tímto chronickým, svědivým kožním onemocněním stále stoupá. Sklon k nemoci je bohužel vrozený a přetrvává celý život. Neexistuje žádný zázračný lék, který by ekzém „navždy vyléčil“ a jakékoli sliby takových přípravků jsou většinou jen klamáním nemocných za účelem finančních zisků.


Atopický ekzém je velmi často kombinován s bronchiálním astmatem a alergickou rýmou, proto hovoříme také o tzv. dermorespiračním onemocnění a naši pacienti jsou ve společné péči nejen dermatologů, ale též alergologů či plicních lékařů.


Problematika atopického ekzému je poměrně složitá, pro potřeby dnešního sdělení se spokojíme pouze s objasněním, že se jedná o primární defekt kožní ochranné bariéry. Pokožka se tak stává snáze zranitelnou, povrchové kožní buňky se rozvolňují, kůže je osídlena mnoha patogeny /zejména zlatý stafylokok/, které snáze pronikají do organismu a udržují bludný kruh ekzému, který se demonstruje zejména úporným svěděním.


Formy atopického ekzému jsou tyto:


Kojenecká forma - začíná většinou mezi 2. až 6. měsícem života, velmi často je postižen obličej a krk, ložiska mohou být mokvavá.


Dětská forma - provází ji typické ekzémové projevy v podkolení, na zápěstích, loketních jamkách. Nejčastěji jsou postiženi jedinci ve věku 3-10 let.


Dospělá forma - může vzniknout jako první projev ekzému u dosud zdravých jedinců, velmi často však navazuje na předchozí fáze.


shutterstock_279539996_komprese


Výskyt a projevy


V dospělosti dochází ke vzniku maxima projevů v oblasti obličeje, krku, hrudníku, ale také na rukou a kotnících. Kůže je velmi vysušená, často rozpraskaná s lineárními škrábanci, jsou viditelné ložiska se změněnou pigmentací – hyperpigmentace i hypopigmentace. Na dlaních jsou zřetelné zvýrazněné kožní linie, suchost a šupení bývá též ve kštici, někdy je zřetelné prořídnutí kštice.


Velmi často se setkáváme s tzv. minor formami /lokalizovanými, menšími formami/ atopického ekzému. Jedná se např. o olupování bříšek prstů, ekzém horních víček, ekzém v oblasti bradavek, světlé neostře ohraničené fleky v oblasti tváří, někdy zdrsnění kůže v oblasti zevních stran paží.


Léčba


Tyto a mnohé další projevy přivádí pacienty do našich ordinací. Po vyšetření jsou velmi překvapeni, že i takové mohou být projevy atopického ekzému. Atopický ekzém nemůžeme vyléčit, ale pravidelnou, důslednou péčí o pokožku můžeme jeho průběh výrazně zmírnit a zamezit relapsům choroby.


U mírně suché kůže volíme přípravky charakteru olej ve vodě, u velmi suché kůže pak typ voda v oleji. Preferujeme přípravky s minimem konzervantů, alergenů a bez parfemace. Snažíme se vyvarovat kontaktních alergenů jako je např. heřmánek, parabeny či lanolin.


Vysoký obsah tukových látek je možné kůži dodat také prostřednictvím olejových koupelí, proto je s oblibou doporučujeme k ošetření šupící a zhrubělé pokožky. Zanechávají na povrchu kůže ochranný olejový film, regenerují a zlepšují bariérovou funkci kůže. Teplotu vody volíme do 36 stupňů, délku koupele do 15 minut. Preferujeme sprchování vlažnou vodou před dlouhými a častými koupelemi. Frekvenci koupelí ponecháváme dle stavu a znečištění pokožky 1-2x týdně. Pro léčebnou koupel využíváme nejrůznější olejové a bylinné přísady /řepík lékařský, olivový olej, konopné extrakty, dále ovesné koupele….atp./


K vlastní očistě používáme tzv. syndety nebo sprchové oleje či gely s mírně kyselým nebo neutrálním pH. Po koupeli kůži netřeme, snažíme se přebytečnou vodu z pokožky “vysát“ ručníkem.


Je velmi důležité, aby si každý nemocný našel „svůj“ vhodný promazávací prostředek, který dotyčnému nejlépe vyhovuje a ten pravidelně a důsledně aplikoval. Promazávací přípravky aplikujeme vždy na celou pokožku, nikoli pouze na ložiska suché kůže.


Nezanedbatelná je také volba vhodného oblečení – nejlépe pouze čistá bavlna, dále látky bez vlasu či syntetiky. V poslední době se setkáváme s dobrými efekty při použití prádla s přísadou stříbra, které působí zklidňujícím dojmem a dokáže též redukovat svědění.


U těžších forem atopického ekzému se neobejdeme bez lékařsky vázaných přípravků, mezi které se řadí lokální imunomodulátory, kortikosteroidy či v případě vzniku infekce antibiotika.


V nejtěžších fázích přistupujeme k léčbě celkové.


Velmi efektivní je doplňující léčba pomocí speciálního záření UVB 311nm, tzv. fototerapie. Mnoho pacientů reaguje příznivě na lázeňskou léčbu /zejména sirné vody/, pobyt u moře či vysokohorskou turistiku.


Součástí léčby je často také pravidelná antialergická léčba, užívání antihistaminik /léků na alergii/, vynechání látek které mohou alergii provokovat tzv. alergenů /pyly, prach, léky, některé potraviny, konzervační látky, parabeny, parfemace……atd./


Režimová opatření jsou velmi nutná pro další stabilizaci onemocnění stejně tak jako volba správného povolání s omezením kontaktu s chemickými látkami, desinfekcí, eliminací prašnosti atd.


Nezbytností je spolupráce nemocného s lékaři, rodinou a jeho psychická pohoda jak v kruhu nejbližších, tak během pracovního zařazení. Jen tak může být léčba opravdu účinná.Názor Anety


Atopický ekzém znám moc dobře. Prošla jsem si tím v dětství a čas od času (zejména ve stresujícím zkouškovém období) se vyrážka objeví i dnes. Zásadně mi pomohly a vlastně i teď pomáhají zmiňované olejové koupele – já používám konkrétně přípravek Oilatum.


Přečtěte si také o lupénce.


Atopický ekzém znám moc dobře. Prošla jsem si tím v dětství a čas od času (zejména ve stresujícím zkouškovém... [...]

Atopický ekzém znám moc dobře. Prošla jsem si tím v dětství a čas od času (zejména ve stresujícím zkouškovém...