Poradna

Atopie, aneb když kůže svědí a svědí a svědit nepřestává

beauty-buzz_FBpost_08_atopie-boj_1200x625


Svědění je jedním z nejčastějších, ale také nejvíce obtěžujících projevů kožních onemocnění. Je celkem běžné, a pokud trvá krátce, je pouze nemilou epizodou. Když se ovšem vrací s železnou pravidelností, dovádí nemocného často až na samotnou hranici duševního zhroucení.


Pocit svědění vzniká ve volných nervových zakončeních, která se nacházejí v povrchových vrstvách kůže a sliznic. Ačkoli hovoříme o pocitu subjektivním, jeho následky jsou viditelné a obvykle esteticky nevzhledné. Nemocní s chronickým svěděním neboli pruritem mívají na kůži mnoho bodovitých i čárovitých oděrek a škrábanců, nejběžněji v dosahu rukou. Na kůži vidíme četné zhojené jizvičky a střídají se plochy různých barevných ploch po odhojených projevech (hyperpigmentace a depigmentace). Nezanedbatelný je psychický diskomfort a narušený režim spánku. Udává se, že problémy spojené se svěděním kůže se častěji vyskytují ve vyšším věku. Nepochybně s tím souvisí omezenější promaštění pokožky, ale také postoj starších nemocných, kteří se odbývají, nedbají o sebe a přicházejí do ordinace až s viditelnými rozškrábanými ložisky. Samo opakované promazávání pokožky vhodnými krémy a mléky nepovažují za účinnou léčbu.


Svědění pokožky někdy způsobuje fyziologický, tedy přirozený, úbytek tukové vrstvy a nižší promaštění kůže ve vyšším věku, ale může je mít na svědomí též nošení nevhodného oblečení s nízkým obsahem přírodních a prodyšných materiálů. V zimě se na svědění podílí i pobyt ve vytopených, přehřátých či klimatizovaných prostorách, které už tak citlivou pokožku dále vysušují. Též pobyt v chlorované vodě bazénů bez následného ošetření kůže krémy může vyvolávat svědění pokožky. K této aplikaci se nehodí parfémované či málo promašťující přípravky.


Vážnější situace nastává, pokud ani přes zavedení a dodržování „protisvědivých“ opatření, která zabraňují vysoušení kůže, svědění ne a ne přestat. V takové situaci je nutné vydat se ke kožnímu lékaři, protože přetrvávající svědění je možná příznak mnoha, občas i vážných, celkových onemocnění organismu. Může se jednat například o nedostatek některých prvků (velmi často železa), dále o onemocnění štítné žlázy, počínající cukrovku, selhání ledvin, chronické onemocnění jater, nemoci krve a také nádorová onemocnění.


„Pokud svědění provází kožní vyrážky, je třeba rozlišit parazitární onemocnění, chronické ekzémy, kopřivku a vážnější kožní choroby.“


Při léčbě se uplatňují chladivé krémy, tekuté pudry, minerální vody ve spreji a lokální antihistaminika. U vážnějších případů aplikujeme celkové léky proti svědění – antihistaminika, někdy též sedativa, fototerapii a nápomocná může být rovněž psychoterapie.


Vždy je nezbytné vyloučit vážnější onemocnění, pokožku usilovně zvláčňovat hydratačními a polomastnými krémy a doplnit vitaminy a minerály.


Atopie: Hledání příčiny "Hodně vysušená, popraskaná a šupinatá pokožka má většinou příčinu v nesprávné péči. Prostě se mažete málo, blbě, nebo nekvalitně." Oproti tomu atopický ekzém, to je genetika, někdy i hormony. Tak se běžně stává, že to prostě časem nějak zmizí, s věkem, s pubertou, s ukončením těhotenství a kojení. Ale dost často je to alergie, která se… [...]

Atopie: Hledání příčiny"Hodně vysušená, popraskaná a šupinatá pokožka má většinou příčinu v nesprávné péči. Prostě se mažete málo, blbě, nebo nekvalitně."Oproti tomu atopický ekzém, to je genetika, někdy i hormony. Tak se běžně stává, že to prostě časem nějak zmizí, s věkem, s pubertou, s ukončením těhotenství a kojení. Ale dost často je to alergie, která se dá zjistit! A když pak alergen vyloučíte, ekzém se spraví.


Poznat rozdíl mezi suchou a ekzematickou kůží umí odborník, tady paní doktorka, ale navede vás třeba struktura zasažené kůže, která je v případě ekzému hrbolatá, zarudlá a intenzivně svědí. Když se vám bude zdát, že se opravdu jedná o ekzém, vydejte se na alergologii. Klasický alergologický test vyloučí (nebo potvrdí) základní škálu alergenů, jako je mléko, vejce, ořechy, prach, pyl, zvířecí chlupy, atd.


Možná se nepotvrdí nic z toho a vaše pátrání bude pokračovat, ale když jo, máte z půlky vyhráno. To za tu možnost stojí.