Jak na to

Akné? Fakt néééééééééé!!!!!!

Akné??? Fakt NE!!!


Akné je každodenní chleba většiny dermatologů, prakticky není dne, kdy by moji ambulanci někdo s akné nenavštívil. Zajímavé je, že ne všichni s akné chtějí léčit akné! A tak se někdy stává, že mladý člověk s šíleným akné přichází, protože ho zlobí drobounká bradavička na patě. „A co to akné?“ ptám se. „To nic, z toho vyrostu“ odpovídá nezřídka dospívající, někdy ještě s dodatkem, že to táta, máma, babička… říkali. Pak pro změnu „vyrůstám“ já. Je taková škoda neléčit něco, co léčit můžeme a velmi efektivně. A je to škoda o to větší, že neléčené akné zanechává jizvy. V lepším případě na kůži. V tom horším i na duši, a že jsem jich už pár viděla.


Výskyt akné v České Republice postihuje 100% populace, rozdílná je pouze intenzita onemocnění. A tak zatímco jeden má pár drobných projevů, na které stačí dermokosmetika z lékárny a občasné ošetření pleti u kosmetičky, druhý pravidelně navštěvuje kožní ambulanci, střídá nejrůznější „mastičky“ a v případě těžšího postižení užívá systémové léky.


Akné je onemocnění mazových žláz. Začíná s probouzející se pubertou, velmi často přibližně od 12 let, někdy, ale i mnohem dříve. Vyskytuje se hlavně v místech s nejvyšším výskytem mazových žláz, tedy v centrální části obličeje, tzv. T zóně, dále v dekoltu a na v horní polovině zad.


Akné je onemocnění zánětlivé, chronické a samozřejmě neinfekční – není tedy možné toto onemocnění od někoho „dostat“. Na jeho vzniku se podílí jednak zvýšená tvorba mazu, která je podmíněna zvýšenou činností mazových žláz způsobenou hormony, tzv. androgeny a dále zrychlené rohovění buněk ve vývodech mazových žlázek, které se následně ucpávají. Celý proces je dále komplikován bakteriálním osídlením kůže, zejména mikrobem, který se jmenuje Propionibacterium acnes a jeho role v rozvoji akné je nezanedbatelná. Osidluje zejména hlubší vrstvy kůže, kde napomáhá rozvoji zánětlivé reakce.


Intenzita akné je podmíněna mnoha faktory vnitřními i vnějšími, velkou roli hraje také genetika. Ke zhoršení akné mohou přispívat také nevhodně zvolené kosmetické produkty, mechanické dráždění kůže (např. nevhodný účes), chronické infekce nebo některé potraviny.


shutterstock_237269938_1Typickými projevy akné jsou tzv. komedony, ty mohou být buď otevřené, pak se na kůži nachází ony známé černé tečky, nebo uzavřené, to jsou ty drobné světlé hrbolky na kůži. Je–li aktivita akné výraznější, vznikají na kůži tzv. papulopustuly – hnisavé „neštovičky“ s bílým či žlutým obsahem v okolí někdy zarudlé, často bolestivé. Většina ženské populace tuto fázi již „nedává“ a projevy pravidelně vymačkává. Je-li to činěno pravidelně, špinavýma rukama o přestávce mezi matikou a češtinou, velmi často se dotyčná dopracuje také k drobným jizvičkám a hyperpigmentacím. Ty léčbě vzdorují velmi úspěšně a jejich odstranění je náročné jak na trpělivost, tak na finance.


Bohužel se na kůži může vyskytovat také těžká forma akné, tzv. nodulocystická nebo konglobující, kdy na kůži obličeje, ale i zad vznikají bolestivé hnisavé uzlíky, cysty, splývající hnisavé projevy, které již není možné léčit mastičkami. Tyto projevy bez léčby vždy zanechávají jizvy a je třeba celkových léků. Používají se celková antibiotika nebo tzv. retinoidy, léky, které výrazně tlumí produkci mazu. Tyto léky již mají i vedlejší nežádoucí účinky a je třeba, aby je nasazoval zkušený kožní lékař. Na druhou stranu při správném užívání jsou doslova zázrakem a revolucí v léčbě těžkého akné. Co by za ně dala předchozí generace dermatologů, kdy skutečně vážné akné bylo možno léčit pouze krémy či opakovaně antibiotiky bez záruky výrazného úspěchu.


Mírnější formy akné se léčí hlavně lokálními léky – tedy desinfekčními roztoky, antibiotickými krémy, gely nebo látkami, které slupují povrchové vrstvy kůže. Obecně můžeme říci, že mezi hlavní lokální látky, které se používají k léčbě akné, patří antibiotika, kyselina azelaová, retinoidy a benzoylperoxid. Poslední dvě jmenované látky vyžadují dodržet doporučený postup při aplikaci, protože mohou zejména zpočátku pokožku dráždit. Doporučujeme přípravek napřed vyzkoušet a to tak, že ho naneseme malé množství na očištěnou pokožku a necháme působit 1-2 hodiny. Je-li dobře snášen, prodlužujeme dobu aplikace a po cca 5-7 dnech již přípravek aplikujeme na celou noc. Ráno je třeba pokožku vždy dobře očistit a vzhledem k tomu, že tyto přípravky zvyšují citlivost na UV záření, je třeba použít vhodný ochranný krém tzv. fotoprotekci. Mírné zarudnutí či pálení bezprostředně po aplikaci přípravku je běžnou reakcí, stejně tak jako jemné olupování pokožky, které se dostaví po několikadenní aplikaci.


Uriage Roséliane: hypoalergenní péče s vůní růže


Mezi méně časté léčebné postupy patří také např. vakcinoterapie, léčba pomocí určitých kmenů Propionibacterium acnes a stafylokoků. Vakcína se vyrábí přímo „na tělo“ nemocnému, vždy pro toho kterého konkrétního člověka a dávkování je upraveno speciálním dávkovacím kalendářem


V některých případech se osvědčuje také aplikace speciálního léčebného světla, tzv. fototerapie, jizvičky a pigmentace se řeší pomocí laserů.


Naprosto nezanedbatelnou součástí léčby akné je vhodně zvolená kosmetika. Aby mohl léčebný přípravek správně působit, je třeba jej aplikovat na očištěnou pleť. Základem je vhodné čištění pomocí gelů, syndetů, pěn či vod, které odstraní zbytky make-upu, kožní nečistoty a zároveň pleť nedráždí. Poté je aplikováno předepsané léčivo. Po jeho vstřebání můžeme aplikovat hydratační, přes den např. tónovací krém vhodný pro aknosní pleť, vždy zásadně nekomedogenní. V letních měsících volíme foto protekci pomocí fluidů, které jsou lépe snášeny, a pleť méně mastí, něž krémy či mléka. Pravidelné kosmetické čištění, příp. použití lékařského chemického peelingu zvyšuje efekt léčby. Kosmetické ošetření je vhodné zejména k uvolnění a vyprázdnění komedonů.


Aby byla naše pokožka zdravá, je třeba dodržovat správnou životosprávu. Důležitý je dostatek spánku, pobyt na čerstvém vzduchu, není vhodný stres či pobyt v zakouřených nevětraných prostorech. Velmi častým dotazem při léčbě akné je vhodná strava. Zde není dán jednotný názor a nemůžeme říci, že by určitá potravina vyvolávala akné. Velmi záleží, co a v jaké míře je konzumováno, obecně doporučujeme vyváženou stravu s dostatkem minerálů a vitamínů. V dnešní době je na trhu již velký výběr přípravků – kapslí s obsahem vitamínů a doplňků stravy podporující léčbu akné.


Při léčbě akné je třeba se obrnit trpělivostí a mít na paměti, že při správně zvolené léčbě a jejím pravidelném používání se úspěch zaručeně dostaví. Není možné akné vyléčit přes noc, ale je možné zabránit vzniku nepěkných jizev, které bolí a trápí křehkou dospívající duši.


Vrásky, aneb lepší to určitě může být!


Mohlo by se vám hodit:

ReklamaVICHY Normaderm Gel Nettoyant hloubkový čistící gel 200mlKosmetika

VICHY Normaderm Gel Nettoyant hloubkový čistící gel 200ml

Kyselina glykolová a kyselina salicylová. Hamamelis adstringent se stahujícím účinkem. S termální vodou z Vichy.

VICHY Normaderm Micelární voda 200mlKosmetika

VICHY Normaderm Micelární voda 200ml

Micelární voda Normaderm v jediném kroku jemně odstraňuje make-up a zbavuje pleť všech dalších nečistot. Určeno pro smíšenou, mastnou a problematickou pleť, vhodné i pro citlivou pokožku. Bez parfemace, barviv a mýdla.

VICHY Normaderm Čistící adstringentní tonikum 200mlKosmetika

VICHY Normaderm Čistící adstringentní tonikum 200ml

ČISTICÍ ADSTRINGENTNÍ TONIKUM - Čistí pleť do hloubky,stahuje póry

VICHY Normaderm TRI-ACTIV Cleanser čištění pleti 125mlKosmetika

VICHY Normaderm TRI-ACTIV Cleanser čištění pleti 125ml

Přípravek pro čištění pleti s nedokonalostmi 3v1: čištění, peeling, maska...