Jak na to

Afty

Kdo zná toto nepříjemné onemocnění dutiny ústní, jistě mu naskočí husí kůže. Kdo nezná, možná neuvěří, nakolik mohou takové drobné eroze a vřídky v oblasti sliznice dutiny ústní pozlobit.


Afty jsou okrouhlé drobné, většinou solitární defekty sliznice úst velikosti většinou do 5mm. V předchorobí v místě výsevu budoucí afty často vzniká bolestivá zarudlá skvrna, která se posléze mění v povrchový defekt, někdy může v mezifázi být na povrchu zastižen drobný puchýřek. Většina aft se hojí do 2 týdnů.


shutterstock_114250813_2Příčiny vzniku jsou různorodé. Solitární afty jsou často podmíněny akutními infekcemi a horečnatými onemocněními, příčinou mohou být také některé léky, onemocnění zažívacího traktu, mohou též vznikat po různých traumatech dutiny ústní (kousnutí do sliznice), po stomatologických zákrocích, někdy též termickým poškozením.Chronické recidivující afty


Velmi nepříjemné jsou však tzv. chronické recidivující afty. Jejich výskyt není až tak vzácný a často se mohou vyskytovat i familiárně. Jejich příčin je opravdu velké množství. Může se jednat o dlouhodobé působení stresu, vyčerpání organismu, nedostatek vitamínu B12, železa, kyseliny listové, ale také vliv některých potravin (hlavně ostré a kyselé pokrmy). Souvislost je často pozorována také s některými nemocemi zažívacího traktu, jako např. Crohnova nemoc, ulcerosní kolitida, překyselení žaludku, chronický zánět žaludku nebo celiakie. Velmi negativně na vznik aft působí také kouření.


Toto onemocnění s výskytem chronických recidivujících aft může být velmi úporné, může přetrvávat dokonce několik desetiletí a v dutině ústní se může vyskytovat současně od 2 do 6 aft.


Léčba


shutterstock_198052916_1Léčba bývá velmi svízelná, vždy je třeba vyhledat provokační a spouštěcí faktory onemocnění. Často jimi jsou například některé sladkosti, alkohol, žvýkačky či cigarety. V lokální léčbě se u mírnějších projevů uplatňují výplachy heřmánkovým extraktem nebo černým čajem, antisepticky a anesteticky působící externa. V případě vážnějších a často recidivujících projevů je třeba vyhledat dermatologa a nasadit celkovou terapii systémovými léky. Léčba často probíhá ve spolupráci se stomatologem a gastroenterologem, někdy je k léčbě přizván též imunolog.


Mohlo by se vám hodit:

ReklamaJOX orální sprej 30mlRegistrovaný léčivý přípravek

JOX orální sprej 30ml

Jox se používá jako doplňková léčba při zánětlivých a infekčních onemocněních v dutině ústní a hltanu - angína, zánět hltanu, zánět mandlí, současný zánět hltanu a mandlí, zánět jazyka a afty, při chirurgických výkonech v dýchacích a polykacích cestách, při prvních příznacích chřipkových onemocnění (škrábání v krku) a k předcházení infekcí v dutině ústní u pacientů léčených cytostatiky a po ozáření.

Tantum Verde Mint orm.pas 20x3mgRegistrovaný léčivý přípravek

Tantum Verde Mint orm.pas 20x3mg

TANTUM VERDE MINT jsou pastilky, které jsou určeny k pozvolnému rozpuštění v ústech. Léčivá látka benzydamin-hydrochlorid má výrazné protizánětlivé, dezinfekční a bolest tlumící účinky