Poradna

5 nejlepších tipů na vánoční dárky

Tipy na dárky manželi, manželky, tatínky,  maminky i celou rodinu.

Tipy na dárky pro manžely, manželky, tatínky, maminky i celou rodinu.


Hele já nechci plašit, ale za 2 měsíce je Štědrej den. Já už jsem začala a protože jsem od přírody hrozně hodná holka a obecně taková dobrá duše, připravila jsem pro vás 5 tipů na vánoční dárky, který jsou univerzální a skoro vždycky se jimi trefíte a vznikne radost. A to se pod vánočním stromkem hodí.


Nebudu chodit kolem horký kaše, jdeme na to.


1. Dárek z místní charity


Pokud se vám vybaví nějaká příšerná čmáranice, nejspíš jste doopravdy nikdy žádná umělecká díla od hendikepovaných lidí neviděli. Je to tak? Vyhmátla jsem vás? Věci, které v takových dobročinných aukcích najdete, totiž mohou být opravdu hezké a roztomilé. A občas se tam objeví i opravdu krásný kousek, za který by se nemusel stydět profesionální umělec.


Jak na to: Vygooglete si, jaké máte ve svém okolí zařízení pro hendikepované lidi. Může to být nějaká oblastní charita, stacionář, různá volnočasová centra pro lidi s mentálním postižením, ale i psychiatrické nemocnice. A když to vezmeme ještě z širšího okruhu, někdy svá umělecká díla prodávají domovy důchodců nebo volnočasová centra pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin. Jděte po webovkách jednotlivých zařízení a hledejte zmínku o aukci, dražbě, on-line prodeji/aukci, nebo přímo prodejní výstavě.


Já tady k tomu mám jednu historku. Kamarádčina neziskovka pomáhá jihlavskému Stacionáři pořádat on-line aukci uměleckých děl. Psala jsem pro ni jednu drobnost a v aukci jsem si všimla, že svá díla prodává silně mentálně i fyzicky hendikepovaný kluk, jehož táta byl nejlepší kamarád mýho táty. Bohužel ten jeho táta už pár let není. Dovedete si představit, že z takovýho dárku mi srdce vyroste o centimetr na každý straně. Doufám, že aspoň už jednoho obrazu se mi podaří aukci vyhrát.


2. Knihy o hobby


Znáte to, vaši blízcí třeba milují cyklistiku, ale kupovat jim naslepo novou helmu nebo cyklorukavice, to je prostě vabank. Nebo jsou nadšení zahrádkáři, ale co vy víte, jestli rododendron nebo kapradiny vůbec chtějí? Nemluvě o knihách o vaření! Já jsem vloni dostala Velkou knihu o kávě. Boží! Máte opravdu z čeho vybírat.


Ještě existuje speciální sorta knih, takzvaných rozvíjecích rozvíječek, někdy se také setkáte s označením „How to“, tedy „jak na to“. Jak už nebýt sama, Jak uspět v práci, Jak si najít přátele, Jak se zbavit negativního myšlení, Jak osvobodit svou mysl, atd. atd. Osobně tyhle zaručený návody na život ráda nemám, ale zrovna příjemce vašeho dárku možná opravdu potřebuje v určité oblasti života trochu otevřít oči.


Tipy na dárky manželi, manželky, tatínky,  maminky i celou rodinu.

Tipy na dárky pro manžely, manželky, tatínky, maminky i celou rodinu.


3. Co se dá sníst


Nebudeme si nalhávat vůbec nic, pořádně a dobře se najíst, to je nebe na zemi. Pro nás pro všechny. Takže si představte, jak se bude radovat člověk, který od vás dostane takovou tu sušenou šunku, pršut, prosciutto, jambon, název podle místa původu, ale furt je to totéž, kus nějaký kýty prosolenej a usušenej. Jen vás teda musím upozornit, že celý kýta koštuje něco kolem 5 000,- takže se třeba s někým složte a věnujte to babi a dědovi.


Z dob minulých máme hrozně znechucené takové ty dárkové koše s potravinami. Ale vůbec se nebojte připravit je po svém. Co do nich? Typově například: špičkový olivový olej, různé koření v nóbl dózičkách, kvalitní olivy, dobrý sýr, nějakou zajímavou čokoládu, třeba z nějaké místní výroby a klidně i takový dochucovací parády jako třeba balsamikový ocet, pravé vanilkové lusky, ančovičky a kapary.


4. Co se dá vypít


Dobře, asi jste to čekali. Uznávám. Ale nejde o to vyplenit nejbližší supermarket. Dejte si záležet. Ať to má nějakou story. Budete slavit úspěch. Přísahám na holej pupek a kočičí svědomí.


Tak například darujte mletou kávu, nejlépe z nějaké místní pražírny (jen dvě jsou u nás v Jihlavě, tak neříkejte, že u vás nic není). Pokud jste aspoň na dostřel nějaké vinařské oblasti, poptejte se po známých, jestli někdo nemá vinaře, kterého by doporučil. A zajeďte si pro láhve rovnou do sklepa. Zaplatíte možná i méně než v tom supermarketu a celé to bude mít příběh, protože o tom vinařovi budete moct vyprávět a nebo tam rovnou zajet i s obdarovaným na výlet. Totéž můžete prubnout, pokud je příjemce dárku pivař. V Česku se roztrhnul pytel s rodinnými minipivovary, tak u vás v okolí taky nějaký bude. Zakupte alespoň 6 lahvinek domácího piva a nejlépe přibalte i povídání o pivovaru a třeba i kompletní Mapu českých minipivovarů, vydává ji pivoteka.cz, pivnici.cz, pivni.mapa nebo iPivovary.cz.


5. Něco z lékárny


Kupovat krémy a dermokosmetiku nablind je zločin. Zapamatujte si to a nedělejte to. I když tušíte, že by zrovna tohle mohlo pleti vašeho příjemce dárku vyhovovat, pokud si nejste naprosto jisti, že výrobek má a používá ho, NEKUPUJTE TO. Amen.


Ovšem můžete u nás pořídit dárkový poukaz a v lékárně, kde je i dermocentrum, si vybere každý.


Valí se to na nás již ze všech stran, před obchodními domy, v obchodech, na webech, v novinách… Všude přibývá vánočních motivů. Máme pocit, že Vánoce jsou za dlouho, ale ony už jsou skoro za dveřmi. Není tedy od věci mít v zásobě první dárky. Co je lepšího než být v předstihu a s poklidem sledovat to… [...]

Valí se to na nás již ze všech stran, před obchodními domy, v obchodech, na webech, v novinách… Všude přibývá vánočních motivů. Máme pocit, že Vánoce jsou za dlouho, ale ony už jsou skoro za dveřmi. Není tedy od věci mít v zásobě první dárky. Co je lepšího než být v předstihu a s poklidem sledovat to roztodivné hemžení, když vy už máte „zabaleno“. Lékárna je místem, kde můžete nakoupit dárky opravdu pro celou rodinu. Tatínkovi vitamíny, mamince kosmetickou sadu, dětem pěnu do koupele a želatinové bonbony s rakytníkem na posílení imunity, kamarádce make-up a babičce mazání na klouby... no, kde nakoupíte tolik užitečných věcí pod jednou střechou?