Poradna

Proč (ne)vymačkávat pupínky u akné aneb 10 nejčastějších mýtů v léčbě tohoto onemocnění

Playful teen wearing mask touches friend's noseAkné je choroba, která postihuje zejména mladé, ale nezřídka se s ním potýkají i zasloužilí dospělí. Jedná se o onemocnění mazové žlázy, jehož příčinám a projevům jsme věnovali dostatek prostoru v předchozích textech. Co upravit, jaký režim zvolit a jak kosmeticky ošetřovat pokožku, pokud se akné na pleti již rozvinulo? Nikoho neoslní nevzhledné hnisavé pupínky v obličeji, které se dají jen obtížně kamuflovat. Lokální léčba doporučená kožním lékařem vyžaduje čas, než zabere, a vás možná právě čeká životně důležitá schůzka. Máme pro vás několik praktických doporučení.


V prvé řadě se věnujte pravidelnému a důslednému čištění pleti. Výborně se hodí speciální přípravky, tzv. syndety, které nemají vlastnosti mýdla, a přesto z pokožky velmi dobře odstraní nadměrné množství mazu. Uvolní se tak ucpané póry i některé komedony (nehezké černé tečky v T-zóně). Poté se vyplatí použít některou ze speciálních masek proti akné. Masky obsahují látky regulující mazotok a prohlubují účinek čisticích přípravků. K odstranění a dočištění pleti můžeme aplikovat pleťovou vodu, ideálně s obsahem ovocných kyselin.


Takto ošetřená pokožka zcela jistě svádí k tomu několik zvláště nevzhledných hnisavých projevů rázně „vymáčknout“ a mít problém rychle vyřešen. Bohužel se po takovém zákroku obvykle dostaví pravý opak. Vymáčknutím problematických kožních projevů bez odborného ošetření se do ložiska poranění zanesou bakterie, hnisavý proces se prohloubí a zánět se rozšíří do okolí, což se projeví zarudlým lemem „pupínku“, bolestivostí a v krajním případě zvýšenou teplotou. Velmi nebezpečné je podobný postup provádět v oblasti nosního vchodu, cévní spojky totiž mohou zánět dále šířit a nápor infekce pak zasáhne celý organismus.


Vždy radím, abyste v případě vzniku takové nepěkné a zvláště obtěžující „aknózní bouličky“ raději navštívili zkušenou kosmetičku nebo vyškolenou zdravotní sestru na kožní ambulanci, obě si s takovým problémem poradí. Pokud by ložisko bylo obzvláště hluboké a bolestivé a způsobilo navíc zvýšenou tělesnou teplotu, neváhejte navštívit chirurgickou ambulanci.


Akné není závažná choroba, ale závažnost postižení pokožky na obličeji nás dokáže naprosto vykolejit a překazit nám plánované společenské aktivity. Doporučuji volit vhodný nekomedogenní make-up, který dokáže velmi efektivně krýt nedostatky pleti. Dotónovat můžete pudrem, tvářenkou nebo vhodným bronzerem během letního období.


Důležité je nevzdávat se, pokračovat v účinné léčbě a vyvarovat se oblíbených mýtů.


Ty nejčastější si raději zopakujme:   1. Při akné se pleť nesmí líčit. Může, jen je nutné vybírat produkty označené jako nekomedogenní.

  2. Vhodné jsou vitaminy, kup si B-komplex. Vitaminy ano, avšak nikdy skupina B-vitaminů – ty projevy akné pouze zhoršují.

  3. Po porodu akné samo odezní. Může, ale nemusí. Existuje i tzv. akné dospělých žen.

  4. Vhodná je dieta bez mléka, cukru, mouky, … Bohužel, nejlépe se osvědčuje vyvážená strava s dostatkem ovoce a zeleniny, nikoli vynechání jedné potraviny.

  5. Pokud léčivý přípravek do 2 týdnů na moje potíže nezabere, léčba je neúčinná. Omyl, některá léčiva potřebují k rozvinutí léčebného efektu 2–3 týdny, poté může dojít dokonce k přechodnému zhoršení stavu. Je třeba vytrvat a záměnu či vynechání léčiva konzultovat s dermatologem.

  6. Akné je alergie „na“ … Akné není alergie! Kočku ani psa z domu nevyhánějte.

  7. Akné nemá smysl léčit, zhojí se přece samo. To sice ano, ale může zanechat nevzhledné jizvy a těm se dá léčbou předejít.

  8. Akné zhojí antikoncepce. Antiandrogenní složka antikoncepce v léčbě akné skutečně prospívá, avšak u těžších forem je třeba léčebný proces doplnit lokálními a někdy i celkovými léčivy, samotné antikoncepční pilulky nestačí.

  9. Při akné se nesmí/musí slunit. Během solární sezony je rozumné zdravě pobývat na čerstvém vzduchu a je nutné volit odpovídající fotoprotekci s označením antishine. U některých přípravků na akné je nutné se kvůli jejich složení vyhýbat slunění, protože zvyšují citlivost pokožky na sluneční záření (např. retinoidy, benzoylperoxid atp.).

  10. Akné není důvodem k depresi. Ano i ne. Dramatické projevy akné mohou mít výrazně negativní dopad na lidskou psychiku, a proto je třeba s léčbou neváhat a začít co nejdříve.


Díky za boření mýtů Paní doktorka radí akné nevymačkávat. Já mlčím, protože přesně to vždycky dělám a to i v případě, že tam je miniaturní pupínek, všem kromě mě zcela neviditelný. Ale strašně moc děkuju za ty vyvrácené mýty. Třeba hned ten první – že se při akné nesmí líčit. Stačí investovat do kvalitního nekomedogenního make-upu,… [...]

Díky za boření mýtů

Paní doktorka radí akné nevymačkávat. Já mlčím, protože přesně to vždycky dělám a to i v případě, že tam je miniaturní pupínek, všem kromě mě zcela neviditelný.

Ale strašně moc děkuju za ty vyvrácené mýty. Třeba hned ten první – že se při akné nesmí líčit. Stačí investovat do kvalitního nekomedogenního make-upu, který nebude akné zhoršovat a krásně pomůže zakrýt jeho nepěkné projevy ve tváři.

Myslím, že celá jedna generace (ta moje) na tomhle mýtu vyrostla a tak holky, které měly s akné největší problém, ho musely pěkně ‚hrdě‘ nosit na odiv v celé jeho kráse. Vždyť to je normální psychické týrání. Ve 16 člověk nemá dost sebevědomí i bez akné, natož když má obličej jak minové pole.

Často se i teď setkávám s tím, že pupínky vyskočí po určité potravině – mojí sestře údajně po sladkém. Málo platný, nezdravý jídelníček se na pleti prostě projeví, ale nezachrání to žádná divoká dieta. Recept je stejný, ať jde o pleť, nebo o váhu. Maso, mléčné výrobky, celozrnné pečivo, kopec ovoce a zeleniny a nealkoholické neslazené nápoje. Šmytec.

Chcete "prasit"? Ok, ale nestěžujte si na špeky a uhry. Je to smutný, ale je to tak.

A vynikající je i ten mýtus o antikoncepci, nebo taky o porodu. Každá žena má ten hormonální koktejl namíchanej trochu jinak a někomu antikoncepce na akné pomáhá a v těhotenství má nejkrásnější pleť a vlasy, někomu naopak hormonální výkyvy způsobí přesný opak. Dokonce se to liší i podle druhu antikoncepce a může to být odlišné i u jednotlivých těhotenství/kojení. Tak vidíte. Prostě nevíte.

Bohužel mám trochu obavu, že tyhle mýty jen tak nezmizí a holt si na nich vylámou zuby ještě zástupy holek. Hodil by se článek naší paní doktorky některé vaší kamarádce? Pošlete jí ho, pojďme pomoct zachránit pleť a sebeúctu co nejvíce ženám J