Nezařazené

Kdy je vhodný čas na dermatologický zákrok?


Kdy je ten správný čas?


Zimní období je ideální k provádění plánovaných chirurgických zákroků. Nižší venkovní teplota není komplikací hojení ani nás nesvádí k výletu do bazénu či jinam k vodě. Vyjma lyžování dokáže většina klientů svědomitě dodržovat omezenou pohybovou aktivitu a zasněžené ulice jen málo lákají sednout na kolo. Sluneční paprsky jsou kromě hor spíše ojedinělým jevem, a tak se i případné pocení rozumně redukuje. Veškeré zásahy do kůže, ať už se jedná o jizvy, chemické peelingy, dermabraze, nebo lasery, se hodí provést právě v tomto období.


Jak o vzniklé kožní poranění nejlépe pečovat?


Pravděpodobně budete z ordinace odcházet vybaveni radami, jak nejvhodněji s jizvou naložit. Lékař vám sdělí, zda použil běžnou, či voděodolnou náplast, a také, kdy můžete obvaz sundat, či zda se máte dostavit na převaz.


Jak hojení urychlit?


Pokud není třeba jizvu krýt obvazem, urychlíte hojení použitím biostimulačního laseru a vhodných reparačních krémů. Velmi často objevíte na jejich obalu označení CICA, pomohou však i běžné přípravky. Hledejte ty s obsahem bepanthenu nebo bylinné krémy obsahující měsíček lékařský či konopný olej. Vždy je nutné krém/mast aplikovat pravidelně, ideálně 3–5x denně.

Pokud už jsou odstraněny stehy a jizva je plně zhojena, můžete zejména u lézí hojících se vystouplou jizvou aplikovat tlakovou masáž. Provádí se opět 3–5x denně po dobu 15 až 30 sekund. Jedná se postupnou kombinací bodového tlaku, pohybu cikcak a provádění kroužků či vlnovek bříškem prstu v místě jizvy. Pokud si sami na něco takového netroufáte nebo jste chroničtí zapomínači, hodí se speciální silikonové plátky a náplasti, které se aplikují na jizvičku přes noc a „pracují za vás“.„Vzhledem k tomu, že oblast krku, dekoltu a obličeje je k vystouplejším jizvám náchylná, pečlivě a důkladně si každý zákrok rozmyslete. Především pokud je jen estetický.“A nezapomínejte používat vhodnou fotoprotekci 50+, i když máte pocit, že slunce vůbec nesvítí.


Masírovat jizvu je DIVNÝ Loni na jaře moje dítě pokousal pes. Nechtějte vědět detaily, byl to ten úplně nejhnusnější zážitek v celým mým životě. Bylo to do obličeje, takže všude jen krev, pak vrtulníkem do Brna, operace a nekonečné dny čekání na sundání obvazů. No to prostě nechceš. Noční můra. Dopadlo to dobře, oko zachránili a… [...]

Masírovat jizvu je DIVNÝ


Loni na jaře moje dítě pokousal pes. Nechtějte vědět detaily, byl to ten úplně nejhnusnější zážitek v celým mým životě. Bylo to do obličeje, takže všude jen krev, pak vrtulníkem do Brna, operace a nekonečné dny čekání na sundání obvazů. No to prostě nechceš. Noční můra.

Dopadlo to dobře, oko zachránili a dnes poranění není ani poznat a přes čelo má holt jizvu jako Harry Potter. Aspoň mu půjdou kouzla a poradí si s každým Voldemortem.

Jenže v doporučení lékařů bylo začít jizvu tlakově masírovat hned po odpadnutí strupů. Chápete to? Tak ještě před pár týdny to byla otevřená rána a já na to teď mám tlačit? Na tu novou kůžičku, která se tam vytvořila? Na čele toho mýho drobka?

Fakt mi to dělalo problémy, ale k lékařům mám důvěru, postupovala jsem podle instrukcí. A spolu s dalšími opatřeními, mastičkami, náplastmi na noc, SPF faktorem 50+ a permanentním nošením kšiltovky celé léto, se podařilo, že jizva je téměř rok poté opravdu hezky zahojená, téměř stejně barevná jako okolí, není vystouplá a na první pohled nepoutá pozornost.

Takže sice je to divný jako čert, ale masírujte, masírujte, masírujte. Vyzkoušeno.