Krása & Styl

Sluneční záření poškozuje DNA

shutterstock_212944651


Sluneční záření poškozuje DNA /deoxyribonukleovou kyselinu/


Pomalu, ale jistě přichází léto. Plejáda kvetoucích rostlin za okny, modrá obloha , světlo a hlavně slunce. Nálada je vždy veselejší a lidé vlídnější, než když je pod mrakem nebo dlouhodobě prší. Bez slunce a ultrafialového záření by na Zemi nebyl život. Na druhou stranu nezřízené vystavovaní se slunečnímu záření Vám život může vzít. Ano, snědá kůže vypadá „tak nějak“ lépe a bílé šaty zvláště ty letní na ní krásně vyniknou, ale pravidelná, dlouhodobá a nekontrolovaná expozice slunečnímu záření na kůži zanechá nepěkné stopy. V lepším případě „stařecké“ skvrny, hyperpigmentace, vrásky, v tom horším může způsobit například sluneční alergie, v tom nejhorším může vzniknout rakovina kůže.


Někteří lidé se domnívají, že je to rozmar moderní doby, používat fotoprotektivní přípravky, vždyť „oni za mladých let….“, ale opak je pravdou, první závěry o negativním působení slunečního záření na kůži byly popsány už v roce 1799. Za posledních 50 let se ovšem životní styl a klimatické vlivy natolik proměnily, že správná ochrana před sluncem je skutečně na místě.


Na pokožku působí jak ultrafialové záření A, tak ultrafialové záření typu B. Zatímco UVA záření je zodpovědné za časnou pigmentaci kůže, UVB záření způsobí v krátkodobém horizontu zčervenání pokožky a je zodpovědné za pozdní pigmentaci. Pigmentace časná nastává uvolněním již předvytvořeného kožního pigmentu tzv.melaninu , při pozdní pigmentaci naopak dochází k jeho novotvorbě. Tento proces trvá několik dnů, avšak opálení je trvalejší. Každý z nás snáší sluneční záření jinak, s jinou tolerancí, což je dáno tzv. kožním fototypem, který určuje naši schopnost pigmentace a tím i naši odolnost vůči spálení.


Jak svůj fototyp poznáte?


Fototyp I- jedinci s velmi světlou pletí, často ryšavými vlasy, mívají modré oči a bledou až bílou pleť, často množství pih na těle. Jejich kůže se snadno spálí, vždy výrazně rudne a nikdy se neopálí.


Fototyp II – pleť je světlá, vlasy plavé, světlé, oči modré, zelené, šedé. Kůže snadno rudne, velmi často se spálí, opálí se mírně, brzy dochází k olupování pokožky.


Fototyp III - velmi častý v našich zeměpisných šířkách.Pleť světle hnědá, minimum pih, vlasy středně hnědé, oči hnědé, hnědošedé, šedé, šedozelené. Kůže může zarudnout, spálí se ojediněle, pigmentuje do hnědého odstínu.


Fototyp IV - pleť snědá, tmavě hnědé až černé vlasy, hnědé, hnědočerné, ojediněle šedomodré oči.Prakticky nedochází k zarudnutí, rychle a pěkně pigmentuje do hněda, spálení je ojedinělé. Do této skupiny patří tzv. jižní typy.


Fototyp V – ev.VI - Arabové a Černoši


UV záření umí pronikat do jednotlivých vrstev kůže a tam zanechat nezvratné změny. Dochází k tvorbě tzv. volných radikálů, které poškodí důležité struktury buňky, její enzymy, bílkoviny a DNA.


Následkem těchto změn mohou v kůži vznikat alergické reakce, zánět a bohužel také nádorové změny. Abychom těmto změnám dokázali aktivně zabránit je vhodné dodržovat pravidla bezpečného slunění. To znamená: nezdržovat se na slunci v období jeho maximální aktivity / 11.00-15.00 hod./, používat širokospektré fotoprotektivní přípravky /opakovaně!/, aplikovat je cca 30 minut před pobytem venku, chránit se oděvem, brýlemi, pokrývkou hlavy, pravidelně kontrolovat svá pigmentová znaménka, pečovat o pokožku též po slunění, preferovat stín před přímým žárem, dostatečně pít a hlavně učit těmto zásadám již malé děti.


Začátkem léta tedy většina milovníků slunečních paprsků a pobytu v přírodě vyráží do lékárny pro fotoprotektivní přípravky, ale jak vybrat ten správný? Zde je několik důležitých pojmů:


SPF – ochranný faktor:

■ udává stupeň ochrany před UVB zářením,

■ vyjadřuje násobek délky pobytu na slunci bez filtru, po kterém dochází k zarudnutí kůže.


UV index:

■ mezinárodně uznávaný způsob měření intenzity UV záření v určitém místě v konkrétním čase. Čím je index vyšší, tím je větší riziko spálení kůže.V ČR je akreditován Český hydrometeorologický ústav.


UVA symbol

vyjadřuje UVA ochranu, označuje dostačující poměr UVA a UVB ochrany minimálně 1:3.


Velmi důležité je zvolit také vhodnou konzistenci přípravku. Dnes jsou již dostupné produkty nemastné, vhodné pro aknosní pleť, dále krémy a mléka pro pleť sušší, speciální produkty pro ty , kdo trpí sluneční alergií nebo již prodělali nádorové kožní onemocnění. Jiný typ fotoprotekce volíme pro děti a jiný pro dospělého. Lehké, nemastné, i zabarvené přípravky jsou vhodné na obličej, mléka a spreje raději volíme na tělo , kde se lépe roztírají.


Velmi užitečné mohou být také některé další účinné látky obsažené ve fotoprotektivních přípravcích.


Například kyselina glycyrrhetinová, která se získává z kořene lékořice umí chránit buňky, právě před poškozením DNA, současně má účinky protizánětlivé a zklidňující. Je vhodné ji hledat v produktech pečujících též o dětskou kůži.


Obdobně funguje silný antioxidant licochalkon A, který také pochází z kořene lékořice.


Další zajímavou látkou je alfa- glukosyl-rutin, který se získává ze stromu se zajímavým názvem jerlín japonský. Je to strom majestátní, úctyhodných rozměrů a úctyhodná je také role této látky, která umí bránit rozvoji sluneční alergie.


Farmaceutický i kosmetický průmysl nabízí téměř nekonečné množství fotoprotektivní kosmetiky, vybírejte tedy pečlivě a zodpovědně. Vaše kůže Vám za to bude vděčná a určitě se Vám odvděčí mladistvou a zdravou pokožkou.


Mohlo by se vám hodit:

ReklamaEQUILIBRIA Ultra Protective Sun Cream SPF 50 50mlOpalování

EQUILIBRIA Ultra Protective Sun Cream SPF 50 50ml

Hydratační krém na opalování s UVB i UVA filtry a ochranným faktorem SPF 50+ pro pleť citlivou na slunce.
Obsahuje hydratační a zvláčňující látky, voděodolné UV filtry, panthenol a vitamín E. Extrakt z mořské řasy Laminaria ochroleuca a vitamín E chrání buňky před poškozením a tím oddalují biologické stárnutí kůže.

EUCERIN SUN SPF30 Transparentní sprej 200mlOpalování

EUCERIN SUN SPF30 Transparentní sprej 200ml

Pro normální pokožku. UVA/UVB filtry + systém biologické ochrany s licochalconem. Lehká bezbarvá emulze se rychle vstřebává a nezanechává mastný film. Voděodolný. Vhodný i pro pacienty s akné.

EUCERIN SUN SPF30 Gel na opalování na obličej OIL CONTROL 50mlOpalování

EUCERIN SUN SPF30 Gel na opalování na obličej OIL CONTROL 50ml

Eucerin vyvinul komplexní ochranu proti slunci speciálně upravenou pro mastnou/aknózní pleť. Složení obsahuje vysoce účinné UVA/UVB filtry a unikátní systém biologické ochrany s licochalconem, který zajišťuje ochranu i v hlubších vrstvách pokožky.