Nezařazené

Pigmentace v obličeji

beauty-buzz_FBpost_63_Pigmentove-skvrhy1200x628-2

Pigmentové skvrny jsou velmi nežádoucím a esteticky rušivým projevem, zejména v obličeji, kde se právě bohužel s oblibou vyskytují. Odborně dermatologicky se označují jako chloasma, případně melasma, též vzhledem k časté souvislosti s těhotenstvím se používá termín „těhotenská maska“.


Jde o mapovité, často symetrické, hnědé či hnědošedé skvrny v oblastech pokožky vystavené UV záření, které se nejčastěji vyskytují v těhotenství nebo u mladších žen, které užívají hormonální antikoncepci nebo některé léky.


Přesná příčina vzniku je nejasná, v případě užívání hormonální antikoncepce hraje podstatnou roli působení hormonů estrogenů a progesteronu.


Pigmentace se vyskytuje v různé míře, u mladších žen až v 90 %, zatímco u mužů spíše ojediněle. Diagnóza je většinou na první pohled zřejmá.


Někdy je třeba odlišit hyperpigmentace vzniklé na podkladě zánětlivých kožních onemocnění, jako jsou například ekzém, lupénka a podobně. V některých případech je nutné vyloučit  některé typy pigmentových névů – znamének.


Nejčastější lokalizací pro melasma je tzv. solární lokalizace, zejména pak centrální oblast obličeje – čelo, tváře a okolí úst (především u tmavších fototypů).


O.K. pigmentace vznikly, ale nechci je, jaké jsou tedy současné možnosti léčby?


1/ Bělicí krémy


Velmi dostupná, dlouhodobá, ale také poměrně mírná metoda léčby.


Obsahují množství depigmentačních látek, mezi něž nejčastěji patří ovocné kyseliny (AHA), kyselina kojová, azelainová, dále retinoidy, rucinol, arbutin, vitamin C a další. V minulosti se hojně využívala také látka hydrochinon, nyní v evropské receptuře pro nežádoucí účinky eliminována.


Krémy jsou určeny pro pravidelnou každodenní péči (nejčastěji se doporučuje aplikace na noc) a léčba bývá dlouhodobá. Výrazný efekt se zpravidla dostaví až po několika měsících. Pro zesílení a urychlení účinků bělicích krémů nabízí v současné době řada kosmetických značek ucelené linie bělicích přípravků, jako jsou například speciální séra, odličovače a denní krémy s obsahem UV filtrů.


2/ Chemický peeling (CHP)


O stupeň razantnější.


Jednoduchá metoda odstranění povrchových vrstev kůže aplikací slupujících látek v gelech, krémech či roztocích. Nejčastějšími účinnými látkami jsou opět ovocné kyseliny (například kyselina glykolová, citronová, glukonolacton a další). V nižších koncentracích může tyto přípravky aplikovat kosmetička, koncentrace nad 50 % smí pro možný vznik nežádoucích reakcí aplikovat pouze dermatolog.


Pro intenzivní středně hluboký peeling se používá kyselina trichloroctová, zde však již zpravidla dochází k určitým nežádoucím účinkům, jako představuje zarudnutí a olupování pleti. Krémy i chemický peeling je třeba aplikovat opakovaně, vhodné je doporučit klientce 4–5 ošetření chemickým peelingem v odstupu 2 týdnů, vždy 2x ročně.


3/ Terapie lasery a IPL světlem, mikrojehličkování /tzv. microneedling/


Boj trvá!


Laserová terapie využívá účinků ablačních CO2, erbiových nebo alexandritových laserů.


Použití IPL světla je mírnější, menší je však také výskyt nežádoucích účinků (doplním definici).


V intenzivní terapii můžeme využít také metodu tzv. mikrojehličkování, kdy pleť ošetřujeme speciálním perem s jehličkami za pomoci zapracování speciálních sér s bělicími účinky.


Jde o velmi efektivní, avšak finančně nejnáročnější metodu ošetření ze všech uvedených. Kompletní kúra se skládá vždy z několika opakovaných procedur, které se provádějí na podzim a na jaře. Pro zvýšení účinků léčby se doporučuje kombinovat ošetření s aplikací bělicích krémů či chemického peelingu.


ÚSPĚŠNOST LÉČBY


Hyperpigmentace obličeje jsou obtížně odstranitelné kosmetické defekty. Naprosto zásadní a nezbytnou součástí všech uvedených ošetření je trvalé používání ochranných krémů s vysokými UV filtry, tzv. totální sun block (SPF 50+). Opakovaná expozice UV záření, stejně jako další těhotenství mohou vyvolat recidivu projevů.


Ve většině případů hyperpigmentace spontánně ustupují, k úplnému vymizení projevů však obvykle dochází po měsících až letech léčby, což může mít negativní vliv na psychiku klientky.


Vždy je velmi vhodná kosmetická kamufláž speciálními dermokosmetickými krycími make-upy.