Nezařazené

Neduhy podzimu

beauty-buzz_FBpost_144_neduhy-podzimu_600x315

Opar může znepříjemnit váš život v ten nejnevhodnější okamžik. My ale víme, jak na něj vyzrát.


Do práce ovšem musíme,  stejně tak nakoupit, do školy a abychom to posmutnělé roční období nějak přežili, tak občas i za zábavou… a tam všude na nás číhají!


Kdo? Miniaturní, avšak často o to záludnější viry. Vzhledem k tomu, že  v těchto dnech navštěvuje kožní ambulanci hodně nemocných, které trápí opar, rozhodla jsem se k tomuto tématu napsat několik postřehů.


Pod pojmem opar si většina lidí představí nevzhledné, bolestivé či svědivé ložisko s puchýřkem, nejčastěji v oblasti rtů. Takový opar se odborně jmenuje herpes simplex a vyvolává ho lidský herpesvirus, který ke svému životu potřebuje živou buňku. Virus se přenáší kontaktem. Rozlišujeme herpetické onemocnění labiální, nebo-li retní, a dále ještě genitální (projevy vznikají na pohlavních orgánech). Nákaza prvním typem probíhá v 99 % případů nepoznaně a virus poté přetrvává v nervových buňkách, kdy říkáme, že spí. K jeho probuzení dochází zejména při zátěži, ať už fyzické nebo psychické. Častou provokací může být také vystavení se prvnímu nebo prudkému slunečnímu záření (např. na horách).


Nákaza druhým typem viru probíhá v období pohlavní zralosti a po odeznění spící virus opět přetrvává v těle. Nebezpečná je zejména během porodu, kdy by mohlo dojít k přenosu infekce na novorozence.


Léčba oparu je u jinak zdravých jedinců poměrně snadná a účinná, důležité je začít s léčbou včas. V případě oparu na rtu aplikujeme antivirotické krémy alespoň 5x denně a dodržujeme hygienický režim. Není vhodné stroupek strhávat a sahat na něj. Do úplného zahojení byste se s nikým neměli líbat a rozhodně nelíbejte svá miminka. V případě, že se ložiska prsty dotknete, omyjte si ruce mýdlem a rozhodně si nesahejte např. na oči před tím, než pokožku rukou umyjete.


Ve většině případů je opar projevem stresu, únavy, vyčerpání a nedostatku vitamínů a tak ačkoliv nás opar netěší, berme jej jako signál, že naše tělo hlásí alarm a potřebuje pauzu. Dopřejme mu dostatek klidu, spánku, kvalitní stravu plnou vitamínů a vyvarujme se nadměrného či prudkého slunění. Nedovolte, aby Vás kdokoli, kdo trpí oparem, líbal.


V případě, že se opar opakovaně vrací, je vhodné doplnit imunologické vyšetření.