Nezařazené

Léto, slunce, teplo aneb už se nám to blíží

Přichází sluneční sezona a my se jí už nemůžeme dočkat. Po dlouhé chladné zimě opravdu nedočkavě toužíme po slunci, ale je třeba si uvědomovat i rizika, která nám nechráněné slunění přináší.


Jak správně pobývat v přírodě či ve městě a užívat si slunečných dnů, a přitom neškodit své pokožce?

beauty-buzz_FBpost_54_Fotoprotekce_1200x628_2 
Již od útlého dětství by rodiče měli děti učit základní návyky, mezi něž patří především vyhýbání se pobytu na přímém slunci v době od 11.00 do 16.00 hodin a aplikace správně zvoleného krému s UVA i UVB filtrem přibližně 30 minut před pobytem venku. Děti do 3 let by neměly být slunci vystavovány vůbec. Neradi vidíme děti na pláži, i kdyby pod slunečníkem, pokud jsou v batolecím věku.


Je nezbytné nosit pokrývku hlavy a sluneční brýle, vhodné je volit oblečení s fotoprotektivními účinky, jehož sortiment je v současné době již poměrně rozsáhlý (trička, kraťasy, kšiltovky). Je důležité si uvědomit, že vlhké oblečení chrání pokožku méně než suché a že UV záření na člověka působí, i když je oblačno. Jeho účinek se zvyšuje odrazem od vodní hladiny a písku a stoupá se zvyšující se nadmořskou výškou. Volba vhodného ochranného prostředku je často detektivním rébusem a vždy by měla záviset hlavně na typu kůže, ale i na plánované destinaci pobytu. Pro suchou a stárnoucí pokožku se hodí přípravky ve formě krémů či mastí, pro dětskou jsou vhodné mléka a spreje, jež umožňují snadnou a rychlou aplikaci. Pro mastnou a aknózní pleť jsou vhodné nemastné gely a fluidy. Velmi dobrý ochranný účinek ženám poskytují také make-upy s UV filtry, stejně jako vysocefotoprotektivní přípravky ve formě kompaktních pudrů či tónovacích krémů, které jsou součástí sortimentu některých dermokosmetických značek. Tímto způsobem je možné spojit ochranné účinky s kosmetickými. Pro muže (především do ochlupených lokalit jako mužské paže a stehna) jsou v poslední době velmi žádané přípravky typu „dry touch“ spreje, které okamžitě po aplikaci a kontaktu s pokožkou zasychají a uživatel si nemůže stěžovat, že se cítí od krémů „ulepen“. V nouzi je na nespolupracující členy rodiny můžeme nastříkat třeba i z odstupu.


Rozhodující je také hodnota UV filtrů. V našich klimatických podmínkách je dostačující rozmezí SPF 20–30, v případě pobytu u moře je ideální hodnota 50+. Vždy je nutné aplikovat dostatečné množství přípravku, aby byl pokryt celý povrch těla a po pobytu ve vodě kůži znovu ošetřit ochranným krémem. Velkou pozornost by ochraně před slunečním zářením měli věnovat lidé, kteří užívají některé léky zvyšující citlivost pokožky na oslunění, např. některá antibiotika, antihypertenziva (léky na snížení vysokého krevního tlaku), psychofarmaka (léky ovlivňující duševní funkce, deprese atp.), přípravky s obsahem třezalky a mnohé další.


Složení současných krémů, tzv. sunscreenů, a těch, které se vyráběly před cca 20 lety, je naprosto nesrovnatelné. Je to jako bychom srovnávali žebřiňák a závodní auto. Dnešní krémy obsahují velmi účinnou a efektivní clonu UV záření. Současné produkty mají buď chemické filtry, tzv.absorbéry, nebo fyzikální blokátory UV záření (ty jsou vhodné zejména pro děti a alergiky). Z novějších populárních komponent sunscreenů je to např. drometrizol trisoloxan (Mexoryl XL), který je vhodný k aplikaci rovněž na dětskou pokožku. Pro pokrytí spektra UVA a UVB záření se ve většině případů používá kombinace několika filtrů. Naprosto nesrovnatelná je též kosmetická přijatelnost těchto přípravků. Dříve nezřídka zanechávaly těžko odstranitelný bílý film, nemluvě o špatné roztíratelnosti, voděodolnosti a nestálosti.


Vitaminy obsažené v krémech doporučených po slunění vhodně doplňují péči o pokožku. Kůže pod vlivem UV záření pigmentuje, dochází k imunologickým změnám a hyperplazií svrchních vrstev kůže vzniká radiačně podmíněný zánět. Právě vitaminy E a C působí jako antioxidanty, které redukují toto fotochemické poškození kůže. Nové produkty tak splňují jak vysoké nároky klientů na snadnou aplikaci přípravků, tak požadavky nutné k ochraně pokožky před nežádoucími dopady UV záření.