Nezařazené

Když vám akné přerůstá přes hlavu

beauty-buzz_FBpost_32_Akne_1200x628bAkné je jednou z neběžnějších kožních nemocí a vyskytuje se často v období dospívání. Prakticky každý jedinec prodělal akné alespoň v minimální formě a ví, jak vypadá aknózní komedo. Ano, to jsou ony nehezké černé tečky či papulopustula (jazykem pubertálních jedinců tzv. jebák). Léčba akné je dlouhodobá, lokální i celková. Její nezanedbatelnou součástí je aplikace dermokosmetiky a kosmetické čištění pleti, jež zejména mladí muži nesou velmi nelibě. V současné době můžeme nemocným nabídnout novinky z oblasti přístrojového ošetření, jak na poli kosmetiky, tak estetické dermatologie.


Onemocnění postihuje ženy i muže, u těch však bývají projevy výraznější. Nesporný vliv na vznik akné mají genetika, hormonální nerovnováha v rané dospělosti, zvýšená tvorba mazu a bakteriální osídlení kůže.


Následkem výše popsaných kožních projevů mohou při nedostatečné či odkládané léčbě být hyperpigmentace, nerovnosti povrchu pokožky a nepěkné jizvy.


Léčba akné spočívá v důsledné hygieně a čištění pokožky dermokosmetickými přípravky určenými pro tento účel. Volba vhodného přípravku je nesmírně důležitá, protože aknózní, často mastná, pokožka má svá specifika a nevhodné čištění může stav akné prudce zhoršit.


Jednou z ucelených řad, které nabízí komplexní péči o pokožku v tomto období je např.  DermoPurifyer od Eucerinu. Produkty obsahují kombinaci 4 vysoce účinných látek potlačujících jednak zánětlivé procesy v pokožce, jednak mikrobiální osídlení a nadměrný mazotok. Těmito látkami jsou kyselina mléčná, L karnitin, dekandiol a licochalcon. Široké spektrum přípravků umožňuje zvolit si vysoce individualizovanou péči, kterou můžete zkombinovat třeba z čisticího gelu a pleťové vody a doplnit hydratačním denním krémem, který nezapomíná na UV filtr, či sérem s koncentrovanou kyselinou mléčnou. Každá dívka ocení korektor, který jednotlivé projevy pokožky barevně koriguje a připraví pleť na použití nekomedogenního make-upu (ten ovšem musíme volit z jiné kosmetické řady, Eucerin ho dosud nenabízí). Ale tady se zase můžeme vrátit k výhodám jednotlivých dermocenter. Jen a právě tam vám dermoporadkyně a lékárnice poskytnou rady ohledně rozhodování, který typ korekčně-léčebného make-upu zkombinovat s produkty dermokosmetiky pro naprosto bezchybný efekt. Při vhodné kombinaci ani váš kožní lékař nemusí poznat, že vás sužuje akné.


V případě, že akné bouří víc, než je zdrávo, používáme kosmetiku na akné dál. Neprodleně však vyhledáme dermatologa, který zvolí vhodnou léčbu – lokální, nebo celkovou. V zevní terapii používáme lokální antiseptika, antibiotika, retinoidy, benzoylperoxid a kyselinu azelainovou. Celková léčba je indikována u závažnějších stavů a je vždy kombinována s lokální terapií. V současnosti máme na výběr antibiotika (např. klindamycin, doxycyklin, minocyklin, erytromycin a azitromycin) a hormonální léčbu antiandrogeny (to se ovšem týká výhradně žen).


Nejzávažnější formy akné vyžadují dlouhodobou terapii celkovým isotretinoinem, vzhledem k jeho teratogenním účinkům vždy doplněnou u žen o účinnou antikoncepci.


V některých, zvláště recidivujících případech je rovněž doporučována tzv. vakcínoterapie speciálními vakcínami. V podobě tablet jistě už znáte např. Acnevac. Při léčbě zánětlivých forem akné se efektivně uplatňuje též lokální léčebná fototerapie a dále pod dohledem dermatologa dávkovaná aplikace ultrafialového záření (UVA, eventuálně UVA + UVB).


Podpůrný efekt mají dietní režim (omezit konzumaci sladkého, pikantní a kořeněné stravy, konzervantů a mléčných výrobků) a psychická relaxace, případně pomoc psychoterapeuta.


V léčbě výsledných nežádoucích morf lze využít jak některé klasické postupy, tak novinky, které v posledních letech pronikly do korektivní dermatologie. Mezi velmi oblíbené patří např. chemický peeling. Aplikací účinné látky dochází k rozvolnění rohové vrstvy, povzbuzení novotvorby kožního povrchu, zmenšení pórů, vyhlazení a projasnění pleti spolu s odstraněním jemných pigmentací. K vlastnímu peelingu se využívají nejčastěji ovocné, tzv. AHA, kyseliny (kyselina glykolová, citronová, jablečná, mandlová), nověji pak lipobetahydroxy kyselina, tzv. LHA.


Doplňkem léčby mohou být též lasery nebo tzv. modré světlo (407 až 420 nm).


Přestože lze v současnosti akné již dobře léčit, stále se setkáváme se zanedbanými klinickými případy a pacienti se do ambulance dermatologa dostávají zbytečně pozdě. Zpravidla jsou pod vlivem rodinných příslušníků přesvědčeni, že z akné jednou „vyrostou“. To je sice pravda, ale vůbec není třeba, aby jim na památku zůstaly nevzhledné jizvy.


Paní doktorka skvěle vystihla stigma, které „uhry“ přinášejí. Rodině je to fuk, protože „z toho přece vyrostete“, pro kamarády jste na pár let slečna Jebáčková, a vy máte po sebevědomí. A když akné nebudete řešit, budete mít obličej už navždycky zvlněný hůř než zadek prorostlý celulitidou. Jeden kamarád mých rodičů a táta mojí kamarádky celý život… [...]

Paní doktorka skvěle vystihla stigma, které „uhry“ přinášejí. Rodině je to fuk, protože „z toho přece vyrostete“, pro kamarády jste na pár let slečna Jebáčková, a vy máte po sebevědomí. A když akné nebudete řešit, budete mít obličej už navždycky zvlněný hůř než zadek prorostlý celulitidou.

Jeden kamarád mých rodičů a táta mojí kamarádky celý život nosil plnovous. Považovala jsem to za určitou image. Až před pár lety někdo mezi řečí utrousil, že Karlovo akné bylo fakt strašné a že byl s těma uhrama hrozný chudák.

Mimikry, vyhrazeno pro muže 

Pravda je taková, že vousy byly (jsou) prostě maskování kráterů po akné. Vlastně měl štěstí, že mu  plnovous slušel. To tak není u každého a ne každému vousy rostou, že. Dámy zkrátka měsíční krajinu na tváři nezamaskují.

Nie, radšej knihu 

V celé léčbě akné mi vlastně přijde zásadní ten moment, který nastává třeba u i alkoholiků nebo anorektiček: Přiznat si problém a vyhledat odbornou pomoc.

Chápu, že na rozdíl od nasávání uhry nemůžete milovat zvrácenou láskou. Spíš narážím na bod, kdy si přiznáte, že je to problém.

Jak napsala paní doktorka, je celá řada možností, jak to řešit. Stačí jen zvednout zadnici a říct nahlas: „Mám uhry a chci pomoct!“