Krása & Styl

Zázrak jménem Kofein

Kofeinové šampony – pravda nebo mýtus?

Kofeinové šampony – pravda nebo mýtus?


„Musím si najít holku ještě předtím, než mi vypadají vlasy. A musíme se vzít, aby pak nemohla couvnout, až budu plešatej.“ To je můj kamarád Zajíc. Fakt se tak jmenuje.


Kluci nepláčou


Musím vám představit svého kamaráda Zajíce. Je to jeden z nejhezčích, nejchytřejších a nejvtipnějších kluků, které znám. A stejně má největší mindrák z toho, že mu řídne kštice. Jeho táta už je plešatej. A on se hrozně bojí, že bude taky. Myslí si, že pak už nebude hezkej.


„On totiž nečetl můj blog, a tak neví, že „krása vychází zevnitř“, že jo.“


Nedávno měl narozeniny a já jsem fakt nevěděla, co mu dát. Tak jsem poctivě googlila, co je proti vypadávání vlasů. Ale tomu opravdovému vypadávání. Hledala jsem něco, o čem lidi v diskusích na internetu řeknou, že to vážně pomohlo. A lidi na internetu umí být zlí. Víme.


Kafe spraví všechno na světě


Já to vím už dávno, s hrnkem kafe je svět hezčí místo. Dost mě ale překvapilo, že kafe má magickou moc taky, co se týče vlasových kořínků. Sledujte.


Kofein díky svým specifickým vlastnostem dokáže proniknout do vlasového stvolu a díky tomu působí přímo v každém jednotlivém vlasu. Navíc jeho miniaturní částečky zůstávají na vlasech i po umytí, a tak kofein působí až den po umytí. Jeho malé množství dokáže nasáknout svrchní vrstva pokožky a vzniká v ní taková malá kofeinová zásobárna.


A co kofein reálně dělá?


Totéž, co ve vašem hrnku kafe. Povzbuzuje vaše vlasy, aby to ještě nevzdávaly, přemlouvá je, aby vás neopouštěly, a dodává jim sílu žít. Tak to mi dává smysl.


Určitě čekáte na konkrétní doporučení, samozřejmě ho pro vás mám. Ale ještě bych to rozdělila na verze pro muže a ženy.


U žen za to můžou hormony


Těhotenství, kojení, nejlépe několikrát, a jako třešnička na dortu menopauza. Hormonální koktejl zn. Děkuju pěkně. On totiž „ženský“ estrogen ztrácí po 40. roce svou dominanci a začne převažovat „mužský“ testosteron, který dost snižuje hustotu i kvalitu vlasů.


Od lesa na to šli z  (mně neznámé) německé firmy Plantur. Vyvinuli fyto-kofeinový šampon, který zabraňuje testosteronu útočit na vlasové kořínky a omezovat jejich vitalitu. A ještě jsou tam nějaké další vitaminy a výživa pro růst vlasů.


U mužů je na vině genetika


To je případ mého kamaráda Zajíce. Dědičně získal určitou hladinu testosteronu, která posílá jeho vlasy pomalu, ale jistě do věčných lovišť.


Pro takový případ jsem narazila na značku Alpecin, konkrétně Coffein Shampoo C1, případně tonikum Coffein Liquid, které mají v základu kofeinovou bombu a navíc niacin a zinek na posílení vlasových váčků.


A protože v Alpecinu nepoužívají silikony (fungující jako změkčovače, zhebčovače), mužské vlasy jsou už po několika umytích silnější, pevnější na omak a lze je lépe upravovat. Údajně.


Proč údajně?


Já jsem Zajícovi nakonec šampon proti vypadávání vlasů nekoupila. Dostal knížku, protože mužská kštice, to je zatraceně vošajstlich téma. Nikdy nevíte, kdy zmínkou o padajících vlasech „píchnete do oka spícího draka“.


Tak to radši nedělejte, rovnou to kupte a nikomu nevysvětlujte, že je to proti padání. Prostě řekněte, že vám přišlo vtipný, že je to šampon s kafem. Mně to přišlo tak nějak elementárně sympatický, protože nic, co je s kafem, prostě nemůže být špatný a krok vedle.


Bára nám opravdu pěkně popsala, jak je kofein pro vlasy důležitý, že jsem si u kávy téměř představila každý svůj vlas v ozdravující lázni v hrnku. Vůbec by to nebylo špatné, ale proč to dělat, když jsou tu Alpecin a Plantur. Ano, jak u žen, tak u mužů kvalitu a hustotu vlasového porostu nemilosrdně redukuje… [...]

Bára nám opravdu pěkně popsala, jak je kofein pro vlasy důležitý, že jsem si u kávy téměř představila každý svůj vlas v ozdravující lázni v hrnku. Vůbec by to nebylo špatné, ale proč to dělat, když jsou tu Alpecin a Plantur.

Ano, jak u žen, tak u mužů kvalitu a hustotu vlasového porostu nemilosrdně redukuje množství hormonů. Pokud vám příroda nenadělila superbujnou kštici, sáhněte po osvědčených značkách. Vida, i pro naši Báru byly novinkou. Pokud však máte dojem, že by změna byla příliš dramatická, vydejte se raději nejdříve ke svému praktickému lékaři nebo dermatologovi a nechte si udělat kontrolní testy.

Často se padáním vlasů ohlašují vystresovaná štítná žláza či nedostatek železa v těle. A nezapomeňte, že u vlasů a nehtů je to vždycky na dlouhé lokty, a dříve než za 6 až 8 týdnů výsledek nečekejte. Aby vám to lépe ubíhalo, přidejte do stravy ještě některé z vitaminů na vlasy, třeba ve formě tablet.