Krása & Styl

Velká poprázdninová revize

Poprázdninová revize

Knír, poušť, brýle nebo skvrny. Copak jste si z léta odnesla vy a jak se toho zbavit?


Obří dávka slunce, vody, písku, soli, vrstvy ochranných krémů a všudypřítomný pot. Co tenhle letní mix udělal s vaší pletí a jak jednotlivé problémy řešit?


Společným jmenovatelem různých letních libůstek je pigment. Každá potíž má však jiné činitele. Většinou proces nápravy začíná u jiného kosmetického produktu.


Knír, brýle, pihy, skvrny


Za knír zpravidla může nadměrná produkce potních žláz nad horním rtem – přes kapičky potu se oblast rychleji opálí a vytvoří tmavý „knír“.


Efekt brýle je podobný, slunce vám vypálilo do kůže obrys brýlí, ale třeba i šátku nebo libovolného oblečení kdekoliv na těle a vy teď potřebujete kontrast mezi opálenou pokožkou a bílými místy nějak „setřít“. • Tady buď můžete použít některý z bělicích produktů nebo vyzkoušejte BB krém na sjednocení tónu pleti.


Doporučení: • BIODERMA Photoderm MAX tónovaný krém SPF50+, něco jako BB krém, který má ovšem i vysoký SPF faktor, bohatě hydratační složku a vysoce přirozené pigmenty.

 • BIODERMA White Objective aplikační pero, které použijete přímo na knír nebo opálené obrysy.


Pihy


Pihy považují za rozkošné všichni, kteří je nemají. Pro majitelky (a majitele) pih to bývá jinačí. I pihy se v průběhu roku mění v závislosti na míře slunečního svitu. V létě „vylezou“, zvýrazní se a někdy se také probarví pihy, které v zimních měsících nejsou vidět. • Pihy jsou specifický, dědičný druh pigmentace a dlouhodobě je nelze zcela potlačit, s výjimkou laserového ošetření. Ale jejich odstín se korigovat dá!


Doporučení: • Uriage Depigmentační denní péče proti pigmentovým skrvnám s SPF 50, krém je sice primárně určen na přirozené pigmentové skvrny, ale na zesvětlení pih funguje též. Díky vysoké sluneční ochraně SPF 50 navíc působí i jako efektivní prevence zvýraznění pih v letních měsících.

 • Esthederm PHOTO REGUL – krém pro souměrné opálení bez pigmentových skvrn, jedná se o dražší dermokosmetiku, ale krém je vyvinutý speciálně k potlačení hyperpigmentace vlivem slunečních paprsků a může být pro pihovaté krásky (a krasavce) skvělým řešením na léto.


Pigmentové skvrny


Dřív se jim zásadně říkalo stařecké skvrny. Hnusnější označení opravdu nikdo už vymyslet nemohl. Výskyt pigmentových skvrn sice s věkem souvisí, ale někdy se začínají objevovat už kolem čtyřicítky, někdy až po sedmdesátce, takže pojďme tenhle pojem už navždy opustit.


Vyskytují se hlavně na jemné kůži, která je nejvíce vystavena slunečnímu záření, takže na obličeji, krku, dekoltu a rukou. Jejich velikost může být i několik centimetrů. • Dají se rychle a bezbolestně odstranit kalibrovaným pulzním světlem (CPL), dále speciálním chemickým peelingem nebo nejoblíbenějším laserem, zákrok je nutné opakovat 2krát až 6krát, jedno ošetření laserem stojí od 500 Kč.

 • Pomocí dermokosmetiky sice ústup pigmentových skvrn trvá déle, zároveň však funguje i coby dlouhodobá a účinná prevence vzniku nových.


Doporučení: • EUCERIN Sérum na pigmentové skvrny EVEN BRIGHTER je lékařská odpověď na pigmentové skvrny, v této řadě si navíc můžete vybrat i denní a noční krémy.

 • AVÈNE Serenage unifiant sjednocující výživný krém je sice primárně určen pro zralou pleť, ale bez obav jej můžete používat i po třicítce. Upravuje tón pleti a díky pestrému složení pomáhá dlouhodobě předcházet vzniku pigmentových skvrn.


Vysušená pleť


Než přijdou mrazíky, je třeba pleť dokonale vyživit a dohnat dluh po létě, které pokožku vysouší, hlavně vlivem slunečních paprsků, ale i potu. • Výživa zvenčí kvalitním krémem je základ, ale nikdy neuškodí podpořit regeneraci pokožky například multivitaminy nebo hydrolyzovaným kolagenem.


Doporučení • VICHY Nutrilogie 2 je nejhutnější a nejvýživnější krém, který Vichy dělá. Nerozlišuje denní/noční variantu ani nemá verze pro suchou/smíšenou/mastnou pleť. Krém Nutrilogie 2 je jen jeden a je opravdu výživný. Dokáže vyprahlé pleti vrátit hebkost a vláčnost.

 • VICHY Minéral 89, letošní přírůstek do rodiny Vichy není nic jiného než kyselina hyaluronová a termální voda z pramene Vichy. Zacházejte s ním jako se sérem – pod noční či denní krém nebo make-up.

 • LA ROCHE-POSAY Nutritic Riche PTS pro velmi suchou pleť, vynikající volba pro hloubkové vyživení pleti založená na unikátním využití lipidů k obnově epidermis – svrchní vrstvy pokožky.


Prázdniny skončily! Je to naprosto zřetelné při každodenním kontaktu v ordinaci. Dospělí chodí s typicky poprázdninovými problémy. Ženy trápí pigmentace v obličeji, u mužů jsou častější plísňová onemocnění na nohou, děti zlobí bradavice. Pigmentace v obličeji jsou pochopitelně velmi nežádoucí, ale dnes už je umíme efektivně korigovat. Pomáhají nám krémy s obsahem ovocných kyselin, fotoprotekce,… [...]

Prázdniny skončily! Je to naprosto zřetelné při každodenním kontaktu v ordinaci. Dospělí chodí s typicky poprázdninovými problémy. Ženy trápí pigmentace v obličeji, u mužů jsou častější plísňová onemocnění na nohou, děti zlobí bradavice.

Pigmentace v obličeji jsou pochopitelně velmi nežádoucí, ale dnes už je umíme efektivně korigovat. Pomáhají nám krémy s obsahem ovocných kyselin, fotoprotekce, chemický peeling, mikrojehličkování a speciální krémy s obsahem bělicích složek.

Po tak vydařeném létě, jako bylo letos, nezapomeňte na dostatečnou hydrataci, oprašte nakoupené pleťové masky a dodejte pleti vitaminy.

S plísněmi a bradavicemi si poradí kožní lékař poměrně snadno a rychle.