Jak na to

Jak čistit líčidla?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Pokud se stejně jako já čas od času líčíte ve spěchu a přesto přemýšlíte nad tím, jak udržet svou kosmetickou tašku v absolutní čistotě, mám pro vás několik tipů od své kamarádky vizážistky Lindy Chudomelové.


Lindo, neznám snad nikoho, kdo by si zakládal na čistotě produktů na líčení tak jako ty. Jak udržet kosmetické taštičky v čistotě? Je to opravdu tak důležité?


Nejlepší metodou, jak udržet kosmetické taštičky v čistotě, je je v první řadě vůbec neušpinit :) Zvlášť ty z PVC a vinylu se potom čistí dost špatně. Pokud je taštička špinavá, doporučuji ji obrátit naruby a klasicky vyprat, stačí na 30 stupňů. V tomto směru jsou lepší látkové tašky, protože se lépe perou. Na druhou stranu se z nich některé skvrny špatně dostávají. Rozhodně doporučuji dávat pozor na to, co se do nich dává a zda jsou produkty správně zavřené. Taštičky nijak nedesinfikuji, to není potřeba.


Proč používat speciální štětce? A jak je případně čistit?


Přestože používání štětců není nutné, líčení je s nimi jednodušší. Pokud používáš štětce jen na sebe, je dobré je mezi jednotlivými aplikacemi čistit na kapesníku s nastříkaným čističem na štětce (těch je spousta a jsou dobře dostupné). Čistění štětců je dobré minimálně proto, že v nich nenecháš bakterie z obličeje, zabráníš jejich množení, zpětnému nanesení na obličej a fixaci na kůži makeupem. Z toho má spousta lidí akné! Jednou za čtrnáct dní až měsíc je pak potřeba štětce umýt vodou a dětským šamponem. Vypláchnou se z nich zbytky kosmetiky. Pokud čistič nepoužíváš, štětce by měly jít jednou týdně pod vodu.


Samostatnou kapitolou jsou pak houbičky. Právě ty mají totiž bakterie opravdu rády - hned po řasence je to jejich nejoblíbenější útočiště :) Je v nich tma, vlhko a teplo, ideální prostředí. Houbičky je tedy nutné mýt po každém použití, ideálně je mít alespoň tři a při každém líčení je střídat. Bakterie totiž mimo své ideální hostitelské prostředí může přežít maximálně 72 hodin.


OLYMPUS DIGITAL CAMERA


A co samotná líčidla?


Líčidla pudrová – pokud člověk používá produkty sám na sebe, není je potřeba desinfikovat, protože v tomto případě kontaminuje maximálně sám sebe. Jiný případ je, že když dostaneš zánět spojivek, pak je nejjistější všechno, co používáš na oči (řasenka, stíny, báze, linky…) vyhodit. Nestojí to za to. Pro efekt je dobré čas od času plasty na paletě otřít suchým nebo mokrým ubrouskem. Prach ze stínů sice neškodí, ale vypadá to lépe, čistě. A pokud se palety nějaký čas nepoužívají, stačí setřít horní vrstvu líčidel ubrouskem.


Líčidla krémová – pokud je člověk používá jen na sebe, opět je není potřeba nijak extrémně ošetřovat. Při aplikaci je lepší nabrat produkt špachtlí a poté nanést na ruku. V případě nanášení líčidel rukou hrozí jejich zanesení bakteriemi a tudíž i rychlejší zkažení.


Péče o líčidla se u profesionálů opět výrazně liší. Je třeba s produkty zacházet opatrně, pravidelně je desinfikovat a nanášet pomocí jednorázových aplikátorů.