Trendy

Deset výrazů, které vám pomohou orientovat se ve světě kosmetiky

10 chytrý slov díky kterým se při nákupu kosmetiky už nenapálíte.

10 chytrý slovíček díky kterým se při nákupu kosmetiky už nenapálíte


Kosmetika je dnes regulérní věda. Studuje se na vysokých školách a ani kosmetička „na vesnici“ (rozhodně si nemyslím, že by byla kosmetická péče dobrá jen ve velkoměstech!) se neobejde bez odborných školení a dalšího vzdělávání. Jak se potom má obyčejný laik vyznat ve směsi pojmů, které nachází na letácích, na barevných i medicínsky sterilních obalech dermokosmetiky či ve všude přítomné reklamě?


Dovolila jsem si pro vás připravit deset častých a ne vždy zcela jasných pojmů.  1. 1. Relipidační – to jsou všechny přípravky, které pomáhají obnovit ochranný hydrolipidický kožní film. Stručně řečeno, pomáhají pokožce dodat chybějící tuky, pomáhají tedy pokožku promastit. Jsou vhodné všude tam, kde dochází k nadměrnému vysoušení vlivem profese (časté mytí rukou), ale i tam, kde je suchost vrozená či vázaná na kožní choroby (atopický ekzém, lupenka).

  2. 2. Nekomedogenní – znamená, že přípravek je vhodný pro osoby trpící akné, protože nepodporuje tvorbu komedonů, neucpává póry a nepřemašťuje pokožku. Tento výraz je dobré hledat na make-upu, pokud chcete krýt a zároveň léčit akné.

  3. 3. Emolienční – zvláčňující, promašťující, opět vhodné tam, kde je třeba kůži promastit, odstranit její suchost a svědění vzniklé z přesušení.

  4. 4. Hydratační – zvláčňující, dodávající vodu. Jedná se o lehké krémy, vhodné spíše u normální či smíšené pleti, zkrátka tam, kde je třeba hydratovat, ale nikoli promastit.

  5. 5. INCI – častá zkratka na kosmetických produktech znamená International Nomenclature of Cosmetic Ingredients a udává přesné složení produktu (chemické i rostlinné látky).

  6. 6. Fotoprotektivní – přípravek, který nás chrání před účinky slunečního záření. Zpravidla se jedná o krémy s tzv. UV filtrem různé hodnoty.

  7. 7. Aknegenní – látky, které podporují vznik a tvorbu akné  (hutné krémy na bázi vazelíny, minerální oleje, …).

  8. 8. Exfoliace – olupování svrchních vrstev pokožky. Může být žádoucí při použití omlazujících krémů (např. s obsahem  ovocných kyselin či retinolu), ale též nežádoucí, když je olupování projevem kožní choroby (např. ekzému či alergické vyrážky).

  9. 9. Baktericidní – takto se označují látky, které dokážou usmrtit přítomné bakterie. Jedná se zejména o přípravky s obsahem antibiotik a chemoterapeutik v krémech a mastech.

  10. 10. Antimykotický (protiplísňový) – přípravek obsahuje látky, které působí proti plísním. Je tedy vhodný nejen k léčbě plísní, ale i seboroické dermatitidy atd.


Tisíceré díky paní doktorce za tenhle článek, sama se v tom někdy taky dost ztrácím! Vědět, co který pojem znamená, přináší obrovskou výhodu při nákupu kosmetiky. Takhle totiž budete moct požádat přesně o takový přípravek, který vaše pleť potřebuje. Ještě než se pustíte do nakupování, je dobré vědět, jakou pleť vlastně máte. Dovolte mi využít tuhle… [...]

Tisíceré díky paní doktorce za tenhle článek, sama se v tom někdy taky dost ztrácím!

Vědět, co který pojem znamená, přináší obrovskou výhodu při nákupu kosmetiky. Takhle totiž budete moct požádat přesně o takový přípravek, který vaše pleť potřebuje.

Ještě než se pustíte do nakupování, je dobré vědět, jakou pleť vlastně máte. Dovolte mi využít tuhle reakci na článek paní doktorky k tomu, abych vás ještě jednou pozvala na bezplatnou diagnostiku pleti. 

Diagnostiku pleti vám udělají na počkání (tedy bez předchozí objednávky) v každé lékárně Dr.Max, která má dermocentrum. Co to znamená? Že taková lékárna má rozšířenou nabídku dermokosmetiky. A poznáte to podle toho, že tam stojí navíc jeden velikánský regál s fajnovou kosmetickou světových značek, jako jsou A-derma, Avène, Bioderma, Ducray, Equilibria, Elansyl, Eucerin, Klorane, Nuance, Nuxe a Uriage.

Klidně si můžete dopředu zavolat a zeptat se, zda právě vaše lékárna Dr.Max dermocentrum má. Celou síť lékáren Dr.Max najdete tady

A když na to přijde, můžete si domluvit i konkrétní čas diagnostiky pleti! Nemusíte, ale můžete.

Po diagnostice budete přesně vědět, jakou pleť vlastně máte, co ta vaše potřebuje podpořit a co naopak potlačit a jaké přípravky vaší pleti prokážou dobrou službu. Potom už můžete hladce operovat se slovníčkem, který paní doktorka připravila.

S výběrem dermokosmetiky takhle už nikdy nešlápnete vedle a každá investice do kvalitní pleťové péče bude zkrátka „sázka na jistotu“.