Jak na to

Tajemství krásných a hustých vlasů

Po krásných a hustých vlasech už nemusíte pouze toužit. Přečtěte si rady paní doktorky Kateřiny.

Po krásných a hustých vlasech už nemusíte pouze toužit. Přečtěte si rady paní doktorky Kateřiny.


Vlasy jsou kultovním muzikálem Miloše Formana. Kdo jej viděl, většinou byl dlouhodobě zasažen. Ačkoli má film výrazný filozofický a zejména protiválečný přesah, vlasy v něm hrají obrovskou roli. Krásné, husté, dlouhé, světlé, tmavé, mužské i ženské, ale hlavně zdravé.


Aby naše kštice měla tyto parametry, je třeba se jí pravidelně věnovat. Velkou výhodu mají ti z nás, kdo zdědili geneticky po svých předcích záhon zdravých, hustých a vitálních vlasových cibulek. I zde platí, že je lepší být mladý a zdravý než starý a nemocný, neboť jak věkem, tak nejrůznějšími nemocemi naše vlasy trpí. Výrazně se uplatňují hormonální vlivy (u žen s vlasovým porostem pořádně zacvičí zejména těhotenství, kojení a klimakterium). U mužů hormonální hladiny zapříčiňují prořídnutí vlasů centrálně nebo ustupující „kouty“. Chřipková onemocnění, virové infekce, horečnaté stavy, nemoci štítné žlázy, nedostatek železa, vitamínů, výrazné zhubnutí, chemoterapie, stavy po operacích, stres, to vše může mít vliv na kvalitu našich vlasů. Pokud znáte příčinu, je léčba snadnější, pokud ne, a pozorujete změnu kvality své kštice nebo její znatelné řídnutí, vyhledejte pomoc dermatologa. Určitě se vás bude ptát na zmíněné provokační faktory, bude chtít vědět, kolik vlasů vám přibližně vypadne (za alarmující je považován počet více než 100 vlasů denně). Prohlédne vaši vlasovou pokožku, bude se dotazovat na svědění, lupy, případně na vznik bezvlasých ložisek v jinak normální kštici. Po důkladném rozboru a případné trichologické analýze nastaví léčbu nejčastěji lokální, někdy též celkovou, a doporučí vhodné vitamíny i kosmetiku k péči o vlasovou pokožku.


Pokud jsou veškerá laboratorní i klinická vyšetření v pořádku, je třeba vyčkat, vlasy nezatěžovat kosmetickými úpravami, laky či žehlením a dopřát jim správnou životosprávu.


Pro hebké a husté vlasy do stravy doplňte dostatečné množství ovesných vloček – obsahují vlákninu, ale také křemík a mangan. Velmi prospěšný je čistý, kvalitní olivový olej, a to jak ve stravě, tak i v podobě léčebných zábalů na vlasy (možno využít též na posílení nehtů!). Do jídelníčku zařaďte rovněž želatinu s vysokým obsahem kolagenu a aminokyselin, mořské ryby – doporučuje se hlavně losos s vysokým obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin.


Důležité je použití vhodné vlasové péče, vždy volte přípravky z lékárny speciálně určené k péči o pokožku s řídnoucími nebo jemnými vlasy.


Novinkou na trhu je řada DERCOS Densi-Solutions od renomované značky Vichy. Produkty jsou již od pohledu více medicinální než kosmetické, jejich vůně je také spíše léčebná než parfemovaná, o to je však zajímavější a účinnější obsah lahvičky. Kompletní řada při PRAVIDELNÉM POUŽÍVÁNÍ OBNOVUJE HUSTOTU A OBJEM KŠTICE, šampon je doplněn balzámem a kúrou. Příjemně zklidňující šampon obsahuje mentol, rhamnosu, kyselinu salicylovou a extrakt z máty peprné. Rozhodně stojí za vyzkoušení.


Bitva o každý chlup Nervy, genetika, nemoci, hormony  – padání vlasů může mít různé příčiny, ale když už nastane, je třeba neuhýbat a řešit ho. Ideální je to samozřejmě se specializovaným lékařem, ale hodně můžete udělat i vy sami. Nyní moje story: Asi 3 měsíce po porodu mi začaly padat vlasy, je to normální, velmi… [...]

Bitva o každý chlup

Nervy, genetika, nemoci, hormony  – padání vlasů může mít různé příčiny, ale když už nastane, je třeba neuhýbat a řešit ho.

Ideální je to samozřejmě se specializovaným lékařem, ale hodně můžete udělat i vy sami.

Nyní moje story: Asi 3 měsíce po porodu mi začaly padat vlasy, je to normální, velmi běžný jev u kojících žen. A moje kadeřnice vyřkla památnou větu: Musíme zachránit, co se dá. Je to bitva o každej chlup.

Moje kadeřnice je moudrá žena.

Nasadili jsme speciální šampony od Ducray, Klorane a Vichy, dále speciální vlasové sérum pro kojící ženy a padání vlasů se opravdu po pár týdnech utlumilo. Padaly pořád, ale padaly míň. A o to tu jde.

Výživa zevnitř i zvenku

Jsem paní doktorce vděčná za tipy na výživu zevnitř, to je totiž hodně důležité, nestojí tolik peněz a může významně pomoct.

Takže si píšu:

  • Ovesné vločky

  • Kvalitní olivový olej

  • Želatinu nebo přímo kolagenový preparát (tady doporučuji INCA Collagen, vyzkoušeno!)

  • Losos, mořské ryby


Díky, paní doktorko!