Jak na to

Slunce a děti

Málokterý reklamní spot na jakýkoli produkt zvyšující naši pohodu a úspěšnost se obejde bez záběru na smějící se děti, zpravidla vždy na pozadí přírodní scenerie zalité slunečními paprsky.


Slunce je bezpochyby blahodárné, posiluje naši psychiku, zvyšuje výkonnost, podporuje tvorbu vitamínu D, ale při nadměrném slunění v době současných klimatických změn může být také velmi zrádné. A nutno dodat, že dětská pokožka není kůže malého dospělého, dětská kůže je zcela odlišná, a proto je třeba se k ní zcela odlišně chovat. Velký rozdíl je také, zda hovoříme o kojenci, batoleti, předškolákovi či puberťákovi. Každé toto období má svá specifika a vyžaduje odlišný přístup ke kůži. Na téma péče o pokožku v jednotlivých dětských kategoriích bychom mohli psát dlouhé texty, dnes se však zaměříme na problematiku dětské kůže vystavené slunečním paprskům.


equil3


Dětská kůže je velmi zranitelná, snadno dochází k jejímu spálení a přehřátí. Je také velmi citlivá na produkty, které na pokožku aplikujeme, a proto musíme být obezřetní při výběru správné fotoprotekce.


Asi mi dáte za pravdu, že málokdy jsou děti radostnější, než v létě u vody. Aby se ale té radosti mohli co nejvíce nabažit, je vhodné, pokud se již od nejútlejšího věku učí zásadám správného pobytu na slunci.


Jak děti chránit?


Do 3 let věku by se děti neměly vystavovat přímým slunečním paprskům vůbec. Pokud se pohybujeme v místech, kde toto není možné, je vhodné u dětí preferovat minerální sluneční ochranu před chemickými filtry. Určitě se vyhýbáme pobytu na slunci v období od 10.00 hod dopoledne do 15.00 hod odpoledne. Volíme vhodné oblečení – v současnosti je na trhu také dostatek textilu s ochrannými UV filtry. Tyto speciální trička či bermudy jsou zvláště vhodné při pobytu u moře.


Na hlavu nezapomínáme dát kšiltovku, která chrání oči, velmi se osvědčují také speciální kšiltovky se zadním prodlouženým dílem chránící zátylek. Vhodný fotoprotektivní přípravek aplikujeme asi 30 minut před odchodem ven. Aplikaci je třeba opakovat po osušení nebo pobytu ve vodě. Nezapomínáme také na některé „nezvyklé“ kožní lokality jako je hřbet nosu či ušní boltce. Ochranné přípravky aplikujeme i když je kůže již opálená.


I přes dodržování ochranných opatření není vhodné vystavovat se slunci příliš dlouho, preferujeme tedy pobyt ve stínu a v horkých dnech velmi intenzivně dbáme, aby děti dodržovaly pitný režim.


Pokud děti těmto zásadám naučíme již v dětství, určitě jim ubereme nejednu vrásku v dospělosti. Vždyť jedním ze závažných rizikových faktorů kožní rakoviny v dospělosti je spálení pokožky do puchýřů před pubertou!!!


Přečtěte si více o nebezpečí spálení kůže.


Mohlo by se vám hodit:

ReklamaEQUILIBRIA Extreme Protective Sun Lotion SPF 30 Baby 100 mlKosmetika

EQUILIBRIA Extreme Protective Sun Lotion SPF 30 Baby 100 ml

Hydratační mléko na opalování s UVB a UVA filtry a ochranným faktorem SPF 30 pro pleť citlivou na slunce. Obsahuje hydratační a zvláčňující látky, voděodolné UV filtry, pantenol a vitamín E.