Reportáže & Eventy

Pravda a péče zvítězí nad uhry a ošklivostí

Když se odhodláte vyrazit do lékáren Dr.Max na diagnostiku pleti (zdarma, bez objednání, přímo v lékárně), tak vám teď ukážu, jak vypadají ty výsledky a co si s nimi máte počít.


Celou „reportáž“ o tom, jak diagnostika probíhá, si můžete přečíst tady. Já teď půjdu rovnou k věci.


beauty-buzz_FBpost_58_diagnostika_1200x628


První měření zjišťuje hydrataci a pružnost pleti. Na škálách u obou parametrů vidíte horní šedou linku, která ukazuje, kde je průměr, a těsně pod ní svoji osobní škálu vyplněnou zeleně. Tento snímek paní doktorka pořídila zhruba palec od mého nosu. To je místo, kde končí slavná T-zóna proslulá tím, že se obecně více mastí, a začíná tam sušší pláň tváří. A ještě jednu věc tady musím uvést na pravou míru – tak, jak mi ji vysvětlila paní doktorka. To, že je pleť málo hydratovaná, vůbec neznamená, že je přirozeně suchá. Je to známka toho, že pleť není dostatečně hydratovaná, což může mít příčiny uvnitř těla i v povrchové péči o pleť.


diagnostika_1


Opravdovou „mastnotu“ pleti odhalí až následující snímek, nadepsaný termínem Sebum. Sebum je výraz pro hodnotu intenzity produkce mazu na pokožce. Maz se měří na dvou místech, na tváři a na čele. Tyto dva obrázky se porovnají – vidíte je ve spodní části snímku a program vypočítá průměr, který vidíte v horní části. Na obrázcích je právě pěkně vidět, že maz se tvoří víc na čele a na tváři téměř vůbec. To znamená, že mám smíšenou pleť. Kdyby oba snímky byly bez červených teček, mám pleť suchou, kdyby na obou snímcích bylo srovnatelně červených teček, pleť je mastná. Jak vidíte, moje pleť je smíšená, byť i v průměru vychází sušší. Ha! Zase večer usnu moudřejší, než jsem se ráno vzbudila.


diagnostika_2


Dalším pánem na holení jsou póry. Tady jsem si pohonila ego. Rozšířených pórů mám minimum a přístroj mou pleť, co se pórů týče, ohodnotil pěti hvězdičkami. A říká, že „good“, tedy dobrý! Tak dobrý!


diagnostika_3


Melanin je látka, možná spíš barvivo, chcete-li, pigmentace. Hodně melaninu budou mít zrzky s pihami nebo zralejší dámy s pigmentovými skvrnami. Říká se jim stařecké, ale to zní turbo hnusně. Já tam mám minimum pigmentace, takže další pětihvězda a další „dobrý“.


diagnostika_4


Za akné jsem dostala taky pět hvězdiček, ale to se mi teda moc nezdá, páč na pupínky trpím a každou chvíli kvetu jak jarní louka. Ale budiž, asi je to v porovnání s lidmi, kteří mají opravdové problémy s akné, pohoda. Pár teček, tedy ucpaných pórů, tam vidět je, ale rozsahem a zasaženou plochou je to minimální. Moje akné je podle paní doktorky spíš důsledkem občasného nevyspání, stresu a výkyvů ve správné životosprávě. Rozhodně to není dermatologický problém.


diagnostika_5


Konečně se dostáváme k vráskám. Tohle byl pro mě asi nejpřínosnější bod celé diagnostiky. Paní doktorka na základě výsledků měření, ale prý i podle svého zkušeného oka rozpoznala, že já vrásky nemám. To, že se mi na čele a mezi obočím a kolem úst dělají rýhy, není způsobeno stárnutím kůže, ale právě nedostatečnou hydratací, kterou jsme odhalily v úvodu. Pleť je vysušená, ztrácí svou elasticitu a v důsledku toho se kůže v namáhaných oblastech svraští. Paní doktorka říkala, že ženy kolem třicítky často přijdou pro krém proti vráskám, ale skutečně zakopaný pes je spíš v hydrataci pleti. Vyživená a vláčná pleť v sobě najde dostatek pružnosti vrátit se do původní polohy (po nějakém pohybu, třeba úsměvu), vysušená pleť tuto schopnost ztrácí.


diagnostika_6


Hodnoty hemoglobinu na povrchu kůže ukazují míru poškození malinkých cévek těsně pod kůží, které jsou posléze vidět. Cévky praskají hned z několika příčin: hlavní je genetika, ale ke stavu cév přispívá obrovskou měrou životní styl, alkohol, kouření a jídelníček. Někdy mají také s viditelnými cévkami větší problém štíhlé ženy, které nemají silnou podkožní tukovou vrstvu a cévky zkrátka jasněji prosvítají. U mě zatím pět hvězdiček. Dobrý.


diagnostika_7


První souborné hodnocení se nazývá „stáří pleti“. Porovnává vaše výsledky s nějakým průměrem pro věk, který uvádíte před spuštěním diagnostiky. Je to dobré odhalení stavu vaší pleti v čase. Zkrátka, jestli na vašich XX let vypadá i vaše pleť. Takže póry i přes dobré hodnoty vycházejí nejhůře, více pih, než je průměr, OK. Vrásky na nižší hodnotě a akné nulové. Hemoglobin neboli cévky těsně nad průměrem. Tohle je velmi zajímavý pohled. I když totiž měření dopadla na pět hvězdiček, na můj věk by to teda mohlo být lepší. Tak a jsem zase zpátky z hrušky na zemi. :)


diagnostika_8


Nakonec celkový obrázek pleti. Pro příznivce excelu a statistiky je to klasický hvězdicový graf. Čím menší je středový pětiúhelník, tím lepší kondici vaše pleť má. A pokud některý vrchol pětiúhelníku výrazně vybočuje, tak to je právě váš dermatologický problém, na který byste se měli soustředit.


diagnostika_9


Drtivá většina konvenčních dermatologických přípravků se navíc soustředí na akné a na vrásky, maximálně občas na póry. Ale takový melanin, který způsobuje stařecké (fuj, to slovo!) skvrny, nebo hemoglobin, který vám zařídí na pleti síť hustou jak dálniční systém v Německu, to prostě nechcete. Přitom v lékárnách Dr.Max najdete účinné řešení na všechny problémy pleti, tak zavčas zjistěte, který nepřítel před vámi stojí, a začněte proti němu bojovat.