Krása & Styl

Redukci pocení, každý z nás ocení!

Také se tak potíte?


Pocení je zcela přirozený proces lidského těla, který má za úkol udržovat stálou teplotu organismu, bránit tělo před přehřátím a také napomáhá zbavovat se škodlivých látek.


Většina z nás hovoří o pocení jako o obtěžujícím mechanismu, ale bez potu a jeho vylučování by naše tělo nemohlo správně fungovat. Často se zdá , že je produkce potu nadměrná, ale většinou je jeho tvorba jen adekvátně úměrná dané situaci.


Kde se pot bere?


Hlavní roli v tvorbě potu hrají potní žlázy. Rozlišujeme tzv. malé, které jsou vyvinuty pouze u savců a mají zásadní význam pro termoregulaci, a dále potní žlázy velké, které začínají fungovat ve věku okolo 8 let a jejich maximální výskyt je v podpaží. Zatímco pot malých potních žláz je bez zápachu, pot produkovaný velkými potními žlázami obsahuje tuky a bílkoviny, jejichž rozkladem vzniká charakteristický nežádoucí zápach.


Pot je látka, která je tvořena převážně vodou, ale obsahuje také některé minerály, ionty a další chemické látky. Průměrná tvorba potu u zdravého jedince nepřesahuje 800 – 1000 ml za 24 hodin. V extrémních situacích však může dojít k tvorbě až 10 l potu za 24 hodin.


Tvorba potu je ovlivňována mnoha mechanismy a my rozlišujeme pocení v závislosti na našich emocích /tzv. emoční/, dále termoregulační, reflexní, gustatorní /po některých typech ostrého, kořeněného jídla/ nebo farmakologické /pocení způsobené užíváním některých léků/.


Nadměrné pocení


Přibližně 3% populace trpí stavem, který označujeme jako hyperhidróza. Jedná se o nadměrné pocení bez vlivu tepla nebo fyzické aktivity. Nejvýraznější je pocení na dlaních a ploskách, následuje podpaží a čelo.


Třením tenké kůže podpaží při pohybu pak dochází v lokalitě vlhké zapářky k působení mikroorganismů, rozpadu komponent potu a produkci nežádoucího zápachu.


V případě nadměrného pocení je dobré konzultovat tento problém s lékařem a vyloučit některé závažné zdravotní komplikace, které mohou tento stav navodit, jako je například onemocnění štítné žlázy, hormonální poruchy, infekční nemoci, atp.


Viditelné pocení je velmi obtěžující a skvrny na oblečení zpravidla na sebevědomí nikomu nepřidají.


Jak se bránit pocení?


V případech významného pocení, kdy nepomáhá aplikace běžných antiperspirantů je velmi efektivní aplikace botulotoxinových injekcí, která po dobu 4-6 měsíců tvorbu potu dramaticky zredukuje.


Pokud Vás však čeká běžné léto s plným pracovním nasazením bude Vám pravděpodobně stačit lokální použití vhodných antiperspirantů. Novinkou na trhu je Eucerin intenzivní antiperspirant sprej, který působí i v případě silného pocení, jeho účinnost vydrží až 72 hodin, neobsahuje alkohol a je velmi dobře snášen.


Lehčí variantou s velmi příjemnou svěží vůní je Eucerin kuličkový antiperspirant, jehož účinnost je 48 hodin, taktéž neobsahuje alkohol a je vhodný pro citlivou pokožku, dokonce i po holení.


Doufejme, že letošní léto nás přiměje používat antiperspiranty a ne ochranné krémy proti chladu a větru, jak už to občas v našich zeměpisných šířkách bývá.


Přeji Vám pohodové, poněkud nerozmarné léto plné slunce a dobré nálady!


Mohlo by se vám hodit:

ReklamaEUCERIN Intenzivní antiperspirant sprej 30mlDermokosmetika

EUCERIN Intenzivní antiperspirant sprej 30ml

Proti silnému pocení.
72 h účinnost. Formule s účinnými antiperspiračními složkami. (Aluminum Chloride a Aluminum Chlorohydrate).
Klinicky potvrzena 91% redukce pocení. Prokázána velmi dobrá kožní snášenlivost. Bez alkoholu.

EUCERIN roll-on antiperspirant 50mlDermokosmetika

EUCERIN roll-on antiperspirant 50ml

Proti zvýšenému pocení. 48 h účinnost. Klinicky prokázaná ochrana proti pocení a pachu. S lehkou svěží vůní. Vhodný pro citlivou pokožku, i po holení. Bez alkoholu.