Krása & Styl

První, druhé a pak ty další vrásky

beauty-buzz_FBpost_36_Vrasky_1200x628b

Tak jako každý orgán v těle se i lidská kůže postupem času proměňuje.


Na rozdíl od jiných orgánů však procesy stárnutí kůže můžeme pozorovat (bohužel) i bez náročných vyšetřovacích metod. Kůže je jedním z orgánů, který nám ve zralém věku velmi otevřeně předloží účet za to, jak jsme se k pokožce chovali v mládí. Hlavní podíl na tom mají intenzita a frekvence ultrafialového záření v dětství a mladším dospělém věku. Jen málo věcí je v životě člověka daných tak neměnným a nevyhnutelným způsobem jako vznik vrásek a projevů stárnutí s postupujícím věkem jedince.


Projevy stárnutí kůže začínají být výrazné v období po 40. roce věku, ale většina žen vám potvrdí, že již před třicítkou na pleti pozorují drobné linky nejčastěji v okolí očí nebo mezi obočím. Strukturální změny povrchu kůže jsou důsledkem změn funkčních i orgánových a také důsledkem působení zevních faktorů jako stres, zevní prostředí, nutriční status, ultrafialové záření a další. Všechno si sice velmi dobře umíme objasnit, ale s viditelnými následky se nám při pohledu do zrcadla  smiřuje podstatně hůř.


Svrchní část pokožky, tzv. epidermis, se ztenčuje, mění se imunitní reakce kůže, vznikají pigmentové skvrny a v jednotlivých buňkách se snižuje obsah vody. Výsledkem je suchá a ochablá kůže s projevy dehydratace a různou hustotou vrásek. Pozvolna degenerují též elastická vlákna, klesá množství kolagenu a kyseliny hyaluronové ve škáře.


A co dál? Co když se s tím nechci smířit? Zde jsou odpovědi.


Pokud vás trápí mimické vrásky, tedy ty, které jsou zřetelné při výrazné obličejové mimice, nikoli v klidu, zcela jistě jste adeptkou na použití botulotoxinu.


Botulotoxin je neurotoxin, který produkuje bakterie Clostridium botulinum. Dříve obávaná látka se dnes s úspěchem používá v korektivní dermatologii. Hlavní využití nachází při léčbě hyperhidrózy (nadměrného pocení) a korekci mimických vrásek. Botulotoxin velmi efektivně odstraní mimické vrásky zejména v oblasti očí, tzv. kohoutí stopy, dále vrásky u kořene nosu a radiální vrásky na čele. Aplikaci provádí pouze lékař, cíleně do svalu tenkou jehlou. Bezprostředně po zákroku je třeba neuléhat na lůžko, aby nedošlo k migraci aplikované látky. Efekt zákroku přetrvává 4–6 měsíců. Je vhodnou metodou právě pro počínající a drobné mimické vrásky.


Pokud vás trápí vrásky zřetelné i bez mimiky, budou vás jistě zajímat tzv. výplňové materiály. Aplikace výplňových materiálů v současnosti nabývá na oblibě pro svoji dostupnost, bezpečnost, mnohostrannost použití a okamžitý efekt zákroku.


Nejčastěji jsou tyto látky využívány při vyplňování nosoretních vrásek. V současnosti se však s úspěchem používají jak při korekci prakticky veškerých vrásek na obličeji a krku, tak také k hydrataci a vypnutí pokožky na obličeji, v dekoltu a na hřbetech rukou. Další možností je použít je při korekci tvaru a při zvětšení rtů, dále je možné modelovat tvar tváře (např. zvýraznit lícní kosti), korigovat vkleslé jizvy apod.


Vítězem v této kategorii je jednoznačně kyselina hyaluronová, která patří k nejpoužívanějším přípravkům současnosti. Aplikujeme ji jak do drobných vrásek v okolí očí a rtů, tak do hlubokých vrásek na čele a v nosoretních rýhách. Tato látka je tělu vlastní, proto není nutné její předchozí testování. Pouze věkem její obsah v organismu klesá, což se projevuje právě tvorbou vrásek a sníženou hydratací tkáně.


Efekt zákroku přetrvává podle typu preparátu 6–12 měsíců, poté je nutné zákrok opakovat. Na jemné vrásky a oživení – hydrataci – povrchu pokožky je velmi vhodná také tzv. mezoterapie. Tato metoda je založená na mnohočetné aplikaci malého množství účinné látky do střední vrstvy kůže. Velmi oblíbenou metodou korekce drobných a povrchových nedostatků pleti je také lékařský chemický peeling.


Korektivní dermatologie používá chemický peeling k odstranění povrchových vrstev kůže za účelem odstranění drobných vrásek, rozšířených pórů, pigmentací a jizviček po akné. Na chemický peeling se využívají různorodé látky, v současnosti na celé čáře vítězí alfa-hydroxykyseliny, tzv. ovocné, též AHA kyseliny. Před vlastním zákrokem klientka používá doma přípravky, které již ovocné kyseliny v nízké koncentraci obsahují, kůže se tak zbaví povrchových nečistot a je na zákrok lépe připravená. Po provedení všech typů CHP je nezbytná dlouhodobá a důsledná fotoprotekce.


Výčet metod korekce drobných vrásek je opravdu velmi dlouhý, klientům dnes můžeme nabídnout též nejrůznější ošetření lasery, metodami radiofrekvence, IPL, dermarollery, dermabrazi, karboxyterapii atd. Bez vhodné a pravidelné kosmetické péče se však trvalejšího efektu jen stěží dobereme.


Je třeba si uvědomit, že stárnutí je proces přirozený, fyziologický a nezadržitelný a postihuje celý (a každý) organismus. Jeho klinické projevy můžeme zmírnit správným životním stylem, pravidelnou péčí o pokožku, eliminací ultrafialového záření, užíváním fotoprotekce a nutrikosmetiky. Vhodná kosmetika dokáže korigovat počínající projevy stárnutí kůže a může oddálit naši návštěvu dermatologické ambulance. Většina projevů stárnutí kůže je do velké míry dobře korigovatelná kombinací metod estetické dermatologie a vhodné, pravidelně aplikované dermokosmetiky.


Botox, jako fakt??? Určitý věci musej ve společnosti dozrát. Třeba Sex ve městě holky naučil, že jít do baru sama není smutný, ale vzrušující. Že za boty můžete dát tolik co za nájem a taky že bejt ve 30 svobodná není životní prohra. Stejný je to třeba s tříděním odpadu. Dřív se třídilo maximálně sklo, dneska… [...]

Botox, jako fakt???

Určitý věci musej ve společnosti dozrát. Třeba Sex ve městě holky naučil, že jít do baru sama není smutný, ale vzrušující. Že za boty můžete dát tolik co za nájem a taky že bejt ve 30 svobodná není životní prohra.

Stejný je to třeba s tříděním odpadu. Dřív se třídilo maximálně sklo, dneska kdo háže plast do komunálu je prase. A neříkejte, že není.

Nebo takový kafe v kelímku. Když jsem si ho jednou donesla k babičce, vůbec nemohla pochopit, proč jsem si prostě nemohla počkat a uvařit si ho až u ní. Dyť to nedává smysl.

No vidíte a přitom stačilo pár let a dřív nemyslitelný věci se staly běžnou součástí našich životů.

Mamčiny modřiny

Když tenhle fenomén nahlídneme z beauty světa, je to stejný. Barvení vlasů, umělý nehty, bělení zubů nebo třeba permanentní make-up, umělý řasy, piercing a tetování. Moje babi by akceptovala maximálně ty vlasy.

Ale hranice „normálnosti“ ve společnosti se generačně posouvá. Jednou totiž byla na kyselině hyaluronové moje mamka.

Je to nádherná ženská a celej život je štíhlá jako proutek. Málo podkožního tuku společně s genetikou ale způsobuje, že i kůže na obličeji nemá pod sebou žádnou „peřinu“ a tak pleť vrásní daleko dříve a intenzivněji.

Mamce se po aplikaci kyseliny hyaluronové do vrásek od úsměvu udělaly malé modřinky. V práci si toho všimli. Mamka nechtěla přiznat, že byla na takovým zákroku a tak všem tvrdila, že byla u zubaře a že ten řezník jí hrozně zrasoval.

Tak jsem vlastně paní doktorce vděčná, že z těhdle zákroků nedělá stigma.

Máte vrásky a štve vás to? Čtvrt roku si nekupujte kafe v kelímku a máte našetřeno na jednu aplikaci kyseliny hyaluronový. Takhle jednoduchý to je!

P.S.: Googlila jsem cenu aplikace kyseliny hyaluronový u nás v Jihlavě a píšou tam‚ cena od 1 100 Kč, takže fakt žádný drama.