Jak na to

Podzim je za dveřmi!

Léto nám zestárlo a za okny je už regulérní podzim. V zahradách ještě kvetou poslední cinie, astry a jiřiny, ale tráva pomalu žloutne, listy opadávají a ranní mlhy nás nutí přidávat další a další vrstvy oblečení.


Co se děje s naší kůží, když se její „babí léto“ přehoupne do podzimu? Jaké jsou první projevy stárnutí kůže? A kdy to všechno vlastně začíná?


Stárneme již od první minuty po narození, ale na naší kůži se první projevy stárnutí začínají projevovat cca od 25. roku života. Není to však striktně daná hranice, protože rozhodující slovo má naše genetická výbava. Ta je hlavním důvodem proč dva stejně staří jedinci přibližně stejného životního tempa mohou vypadat zcela rozdílně.


Vděčíte-li tedy předkům za dobrou výbavu, nehřešte na geny a opravdu se o svoji pokožku pečlivě starejte, výsledek bude jistě nadprůměrný! Stejně tak, pokud Vám geny optimismu ubraly, přidejte v pravidelné péči a nešetřete na výběru kvalitních produktů s opravdu účinnými anti-aging látkami.


Oslavou čtyřicátých narozenin naše pleť „vstupuje do druhého poločasu“ a viditelné známky stárnutí jsou již opravdu nezadržitelné. Zatímco období do 40. roku věku bylo spíše etapou důsledné prevence, nyní nám zrcadlo „nastaví pravou tvář“. Na obličeji jsou již viditelné jemné vrásky v okolí očí, méně či více výrazné nosoretní rýhy a zejména u kuřaček ostré vrásky v oblasti horního rtu. Přidávají se povadlé koutky, vrásky mimické již bývají fixovány, pleť ztrácí na svém jasu, potřebuje výrazně hydratovat, projasnit, případně odstranit léty zvolna progredující hyperpigmentace. V tomto věku se také na pokožce mohou začít vyskytovat nejrůznější kožní výrůstky, které jsou ve většině případů zcela benigní, ale jejich přítomnost zejména na obličeji působí esteticky rušivě. Nejčastěji jsou to výrůstky hnědé až hnědožluté barvy, někdy se zdrsnělým povrchem označované jako seboroické veruky/bradavice. Na rozdíl od běžných dětských bradavic nejsou infekční a jsou poměrně snadno a efektivně odstranitelné.


Je známým faktem, že zatímco vrásky v okolí očí mohou působit mile /hovoří se o „vějířcích smíchu“/, vrásky v oblasti rtů, úzké, tenké rty a koutky povadle svěšené dolů vytváří vždy velmi unavený, smutný a tudíž starší výraz.


Jak je tedy možné tyto zpočátku jemné linky, později rušivé, hluboké vrásky odstranit?


V případě dynamických vrásek vyvolaných pohybem /stahem/ svalových vláken je jednoznačným řešením botulotoxin, v případě statických /na pohybu nezávislých vrásek/ aplikujeme výplňové materiály.


Ideální kožní implantát by měl být maximálně bezpečný, netoxický, dobře aplikovatelný, minimálně bolestivý pro klienta a také finančně dostupný. V současnosti nejoblíbenějším výplňovým materiálem jsou gely s obsahem kyseliny hyaluronové.


Kyselina hyaluronová je tělu vlastní látka, získávaná fermentací z bakteriálních kultur, není tedy třeba provádět předchozí alergologické testy. Je běžnou součástí mezibuněčné hmoty, má vysokou schopnost vázat vodu, její obsah ve tkáních s věkem klesá, což se projeví tvorbou vrásek a stárnutím pleti. Podle ošetřované lokality vybíráme výplň s různou koncentrací účinné látky, typem zesíťování a velikostí jednotlivých partikul.


Efekt zákroku přetrvává v závislosti na použitém preparátu 9-18 měsíců, poté se výplň zcela resorbuje a kůže se vrací do původní podoby.


Předpokladem úspěšného zákroku je správný výběr materiálu pro danou lokalitu a problematiku, pečlivá anamnéza klienta a jeho reálná očekávání. Samozřejmostí je erudovaný, zkušený lékař a kvalitní výplňový materiál.


Chceme-li odstranit dynamické vrásky pak jednoznačně volíme injekce botulotoxinu, neurotoxinu, který produkuje bakterie Clostridium botulinum. Dříve obávaná látka se dnes s úspěchem používá v korektivní dermatologii. Hlavní využití je při léčbě hyperhidrózy /nadměrného pocení – viz jeden z mých článků/ a korekci mimických vrásek. Velmi efektivně botulotoxin odstraní mimické vrásky zejména v oblasti očí tzv. kohoutí stopy, dále vrásky u kořene nosu /tabelární vrásky/ a radiální vrásky na čele. Aplikaci provádí pouze lékař, cíleně do svalu tenkou jehlou.


shutterstock_265897697


Jednou z nejnovějších možností, jak ošetřit větší plochy pokožky a kůži tak vráti ztracený jas a pružnost je aplikace radiofrekvenční energie. Dokonce se tímto ošetřením dokážeme zbavit přebytečných tukových „polštářků“ a tělo tak můžeme doslova modelovat. Radiofrekvenční ošetření využívá speciální řízenou tepelnou terapii, působením tepla do hlubších struktur kůže dochází k vyhlazení pokožky, odstranění drobných vrásek, modelaci postavy, redukci celulitidy a strií.


Kromě ošetření obličeje, tak můžeme zasáhnout i problematické partie na bocích, stehnech, bříšku, ale i v dekoltu či na pažích. Klienti při ošetření popisují pocit „jako při teplé masáži“ a viditelné výsledky zaznamenávají již při prvním ošetření. Pro dosažení trvalejšího výsledku je třeba zákrok 2-3x opakovat.


Jak zvolit, co je pro mne nejvhodnější?


Každá žena, každý muž /protože i muži se stále častěji stávají klienty estetických ordinací/ mají jiné představy o pojetí krásy, mladosti. Na lékaři je vždy, aby korigoval tyto představy do reálných, pomohl vybrat nejvhodnější a zároveň nejefektivnější terapeutický postup, který pokožce vrátí ztracenou vitalitu. Je dobré pamatovat na to, že všechny injekční zákroky, jak aplikace výplní, tak aplikace botulotoxinu může provádět pouze proškolený lékař a vždy je vhodné navštívit pracoviště, které má dobré reference vašich přátel a známých. Rozhodně se nenechte do ošetření „nutit“, musíte si být jisti, že právě toto ošetření chcete a lékař vás musí plně seznámit s tím, co od zákroku můžete čekat. Nechte si čas na rozmyšlenou, ptejte se a vždy vyžadujte nejlepší kvalitu. Zde se „slevomaty“ opravdu nevyplácí…..


Je to vaše kůže, pamatuje si vše od prvního okamžiku vašeho života, nešetřete na ní a neošetřujte ji pochybnými prostředky nyní, když očekáváte mladistvý, ale přirozený vzhled a oddálení zákroků plastického chirurga.


A ještě jedna rada na závěr, ošetřujte pravidelně svou kůži při pobytu na slunci, nevystavujte dekolt a pleť přímému slunění, nenavštěvujte solária a nekuřte – vaše pokožka vám za to bude  určitě vděčná a bude stárnout pomaleji. Stejně tak, pokud jí dodáte dostatek tekutin, kvalitní krémy a séra s obsahem antioxidantů a kyseliny hyaluronové a dostatek spánku. Ale to všechno již jistě dávno víte.


Mohlo by se vám hodit:

Reklama URIAGE Isofill Sérum 30mlDermo

URIAGE Isofill Sérum 30ml

Obsahuje patentovaný komplex účinných látek ISO 3R posílený o minerální prvky Termální vody Uriage. Dvojnásobně koncentrované složení. Vrásky jsou viditelně redukované. Pleť je zářivá, více svěží a vyhlazená. Je dlouhodobě regenerovaná a získává mladistvý vzhled.

EUCERIN Volume Filler denní krém pro normální až smíšenou pleť 50mlDermokosmetika

EUCERIN Volume Filler denní krém pro normální až smíšenou pleť 50ml

Remodelační denní krém VOLUME-FILLER obsahuje unikátní kombinaci 3 účinných látek působících v různých vrstvách pleti.

EUCERIN Volume Filler noční krém 50mlDermokosmetika

EUCERIN Volume Filler noční krém 50ml

Remodelační noční krém VOLUME-FILLER obsahuje unikátní kombinaci 3 účinných látek působících v různých vrstvách pleti.

EUCERIN Volume Filler oční krém 15mlDermokosmetika

EUCERIN Volume Filler oční krém 15ml

Remodelační oční krém VOLUME-FILLER obsahuje unikátní kombinaci 3 účinných látek působících v různých vrstvách pleti.

EUCERIN Volume Filler remodelační sérumKosmetika

EUCERIN Volume Filler remodelační sérum

Eucerin Remodelační sérum Volume-Filler je intenzivní pleťová kúra, která účinně bojuje proti vnějším známkám stárnutí pleti.

NUXE Merveillance EXPERT Oční krém 15 mlDermokosmetika

NUXE Merveillance EXPERT Oční krém 15 ml

VYHLAZUJÍCÍ OČNÍ KRÉM PROTI VIDITELNÝM VRÁSKÁM s Oléoactif® z denivky a rostlinným kofeinem.
Vyplňuje vrásky, působí proti váčkům a kruhům pod očima.
Obsahuje 94,2% ingrediencí přírodního původu.

VICHY Normaderm Anti-Age 50mlKosmetika

VICHY Normaderm Anti-Age 50ml

Anti-age proti nedokonalostem pleti a proti vráskám. Nemastná krém-gelová textura. 24hodin hydratace. Ihned se vstřebává.

WELEDA Pupalkový noční krém pro zralou pleť 30mlKosmetika

WELEDA Pupalkový noční krém pro zralou pleť 30ml

Pupalková pleťová péče Weleda je určena především ženám se zralou pletí, která potřebuje více pozornosti a péče.