Jak na to

Pocení: Nebát se a řešit

Nadměrné pocení nemusí být prrblém

Zmírněte nadměrné pocení pohodlnou cestou.


Pocení je přirozený proces, který je důležitou součástí termoregulace, ale jak jistě sami uznáte, zejména po letošním horkém létě, čeho je moc, toho je příliš. Pokud se několik milionů potních žláz v našem těle pustí do práce, může to být pořádné nadělení. Charakteristický pach potu není dán jeho složením (tvoří ho převážně voda a dále některé minerály – sodík, draslík atp.), ale bakteriemi, které na něj na pokožce působí.


Pocení se uplatňuje zejména v procesu termoregulace, ale aktivuje se také při stresu nebo strachu. Zpocené dlaně před maturitní komisí měl asi každý z nás.


Naší nejčastější zbraní proti pocení jsou účinné deodoranty – antiperspiranty. Ty nejenže překrývají nežádoucí pach, ale dokážou na určitou kratší dobu pocení omezit. Pokud je tento postup nedostačující, na řadu přichází starý známý botulotoxin. Jeho účinek nastupuje během několika dnů a po jeho aplikaci opravdu můžete zapomenout na nevzhledné propocené koláče v podpaží. Nevýhodou je délka trvání efektu, což je něco mezi 3–6 měsíci. Poté je třeba zákrok opakovat. Největší poptávka po ošetření je právě v období nastupující letní sezony. A že jsme jich letos aplikovali!


Samotný zákrok není příliš bolestivý ani náročný. Lokalita podpaží se natře znecitlivujícím krémem a po přibližně 60 minutách se roztok botulotoxinu aplikuje tenkou jehličkou z několika drobných povrchových vpichů v podpaží. Aplikace může probíhat také například v oblasti dlaní, kde je však poněkud citlivější.


Pro bojácné povahy je ještě ke zvážení iontoforéza nebo přístrojové ošetření podpaží na bázi laseru…


Bez kvalitního antiperspirantu se však následující léta pravděpodobně neobejdeme. Myslete na to s předstihem.


Moje blízká kamarádka se s nadměrným pocením potýká od puberty. A v tomhle příšerně horkém létě ho navíc prožívala ve vysokém stupni těhotenství, takže si dovedete představit tu hrůzu. Krystal, laser a papírové kapesníčky Díky ní jsem se už v patnácti seznámila s krystalovým deodorantem, což je normálně kus průhledného kamene (tedy krystalu) s názvem kamenec. Tehdy ho nosila v takovém… [...]

Moje blízká kamarádka se s nadměrným pocením potýká od puberty. A v tomhle příšerně horkém létě ho navíc prožívala ve vysokém stupni těhotenství, takže si dovedete představit tu hrůzu.

Krystal, laser a papírové kapesníčky


Díky ní jsem se už v patnácti seznámila s krystalovým deodorantem, což je normálně kus průhledného kamene (tedy krystalu) s názvem kamenec. Tehdy ho nosila v takovém lněném sáčku, byl absolutně bez vůně a tvrdila o něm, že je to jediné, co zabírá.

Při těhotenství s prvním dítětem, holčičkou s překrásným jménem Barunka, si v devátém měsíci užila tropický červenec a pro příští léto se rozhodla, že všechno bude jinak.

V zimě podstoupila zákrok laserem a letošní léto hodnotí výrazně lépe, i když počasí bylo ještě dvakrát horší.

Když selže všechno ostatní


Od ní mám taky ne příliš elegantní, ale o to efektivnější operativní řešení na propocené koláče – stačí vám jen tričko, které má alespoň krátké rukávy.

Dva složené papírové kapesníky do podpaží poté, co přijdete z venku. Urychlí usychání propocených míst, pomohou absorbovat nové kapičky potu a částečně ochrání vaše oblečení před vznikem zažloutlých skvrn.

Nebudete příliš „za dámu“, že? Pokud dlouhodobě pozorujete, že se potíte víc než ostatní, nebojte se to řešit. Pro začátek vyrazte do lékárny Dr.Max a zeptejte se na profi deodoranty. Kamencový krystal už dnes není jediným řešením, existuje celá řada špičkových a vysoce efektivních deodorantů.

A také existují trvalejší řešení, jak píše paní doktorka. Mám ostatně vyřídit i doporučení kamarádky, která má teď zase na pár let klid.