Krása & Styl

Pigmentové skvrny a jejich řešení

 


Pigmentové skvrny a co jste o nich ještě nevěděli.

Pigmentové skvrny a co jste o nich ještě nevěděli.


Pigmentové skvrny v obličeji jsou velmi rozšířený estetický problém. Odborně, „po dermatologicku“, se označují jako chloasma či melasma a vzhledem k častému výskytu v těhotenství též jako „těhotenská maska“. Jde o mapovité, často symetrické, hnědé hyperpigmentace v těch oblastech pokožky, které jsou vystaveny UV záření. Nejčastěji se skvrny vyskytují v těhotenství a u žen, které užívají hormonální antikoncepci nebo některé léky. Přesná příčina vzniku potíží je dosud nejasná, u hormonální antikoncepce hraje významnou roli působení estrogenů a progesteronu.


Onemocnění se projevuje v různé míře – až u 90 % mladších žen, zatímco u mužů spíše ojediněle. Lze ho diagnostikovat již při klinickém vyšetření. Někdy je třeba odlišit hyperpigmentace vzniklé na podkladě zánětlivých kožních onemocnění, jako jsou ekzém, lupénka a podobně. Nejčastěji se projevy lokalizují v centrální oblasti obličeje – na čele, tvářích a v okolí úst (především u tmavších fototypů). Pigmentové skvrny nejsou problém ani tak zdravotní, jako estetický. Působí rušivě, je třeba je kamuflovat vhodným make-upem a samozřejmě je žádoucí použít některý z tzv. bělicích krémů.


Bělicí krémy


Obsahují množství depigmentačních látek, mezi něž nejčastěji patří ovocné kyseliny (AHA), kyselina kojová, azelaiová, retinoidy, rucinol, arbutin, vitamin C a další látky. Krémy jsou určeny k pravidelné každodenní péči (nejčastěji se doporučuje aplikace na noc) a léčba bývá dlouhodobá. Výrazný efekt se zpravidla dostaví až po několika měsících. Pro zesílení a urychlení účinků bělicích krémů nabízí v současné době řada kosmetických značek ucelené linie bělicích přípravků, jako jsou například speciální séra, odličovače a denní krémy s obsahem UV filtrů.


Chemický peeling doplní léčbu mimo solární sezonu


Jde o jednoduchou metodu odstranění povrchových vrstev kůže aplikací „slupujících“ látek v gelech, krémech či roztocích. Účinnými látkami jsou opět ovocné kyseliny (například kyselina glykolová, citronová, glukonolacton a další). V nižších koncentracích smí tyto přípravky aplikovat kosmetička, u koncentrací nad 50 % je to však povoleno pouze vyškolenému lékaři. Může totiž dojít ke vzniku nežádoucích reakcí.


Laserové řešení


Pro intenzivnější efekt lze volit laserové terapie, např. účinky ablačních CO2, erbiových nebo alexandritových laserů, eventuálně ošetření IPL světlem.


Jde o velmi efektivní, avšak finančně nejnáročnější, metody ošetření ze všech uvedených. Kompletní kúra sestává z několikrát opakovaných procedur, které se provádějí na podzim a na jaře. Pro zvýšení účinků léčby se doporučuje kombinovat ošetření s aplikací bělicích krémů či chemického peelingu.


Prevence


Hyperpigmentace obličeje působí kosmeticky velmi rušivě. Naprosto zásadní a nezbytnou součástí všech uvedených ošetření je trvalé používání ochranných krémů s vysokými UV filtry, tzv. totální sun block (SPF 50+). Opakovaná expozice UV záření, stejně jako další těhotenství či užívání hormonálních preparátů (např. antikoncepce) mohou vyvolat recidivu projevů.


Ve většině případů hyperpigmentace spontánně ustupují, k úplnému vymizení projevů však obvykle dochází po měsících až letech léčby, což může mít negativní vliv na psychiku nemocných. Velmi vhodná je kosmetická kamufláž krycími make-upy.