Krása & Styl

Jak vybrat opalovací krémy pro ty nejmenší

Pomůžeme vám vybrat opalovací krémy pro ty nejmenší.

Pomůžeme vám vybrat opalovací krémy pro ty nejmenší.


Vybírat fotoprotekci pro dítě je velmi náročný a individuální úkol. Je třeba zohlednit jednak věk, fototyp a místo pobytu, jednak naturel malého klienta, protože pro některé děti se aplikace fotoprotektivních přípravků rovná téměř vyhlášení boje.


Je třeba volit produkt, který se bude:  • snadno a rychle roztírat

  • ihned se vsákne

  • pokryje celé tělo

  • dlouho vydrží

  • nezanechá fleky

  • ideálně bude dítěti i příjemný, a to se tudíž rádo nechá ošetřit, zatímco se jeho kamarádi už cachtají ve vodě.


Nezapomínejme, že voda absorbuje jak UVA, tak UVB záření. V metrové hloubce tak příděl neblahých paprsků stále dosahuje 50 % hodnoty na povrchu hladiny!


Blahodárné paprsky


Slunce je bezpochyby blahodárné, posiluje naši psychiku, zvyšuje naši výkonnost a podporuje tvorbu vitaminu D. Při nadměrném slunění však v současnosti, kdy dochází ke změnám klimatu, může být také velmi nebezpečné. Dětská pokožka není kůže dospělého, je zcela odlišná, a proto je třeba k ní přistupovat rozdílně.


Rozdílná je pokožka kojence, batolete, předškoláka či puberťáka. Každé vývojové období má svá specifika a vyžaduje odlišný přístup.


Vhodná sluneční ochrana


Dětská kůže je velmi zranitelná a snadno dochází k jejímu spálení či přehřátí. Je také citlivá na produkty, které na pokožku aplikujeme, a proto musíme být obezřetní i při výběru správné fotoprotekce.


Do 3 let věku by se děti vůbec neměly vystavovat přímým slunečním paprskům. Pokud se pohybujeme v místech, kde to není možné, je vhodné u dětí preferovat minerální sluneční ochranu před chemickými filtry. Určitě se vyhýbáme pobytu na slunci mezi 10. hodinou dopoledne a 3. hodinou odpoledne. Volíme vhodné oblečení. V současnosti už je na trhu dostatek textilu s ochrannými UV filtry a speciální trička a bermudy jsou zvláště vhodné při pobytu u moře.


Na hlavu nezapomínáme dát kšiltovku, která chrání oči. Dobře se osvědčují kšiltovky se zadním prodlouženým dílem, ten ochrání zátylek. Vhodný fotoprotektivní přípravek aplikujeme asi 30 minut před odchodem ven, po osušení, zpocení nebo pobytu ve vodě je nutné aplikaci zopakovat. Nezapomínáme ani na některé „nezvyklé“ kožní lokality, jako jsou hřbet nosu či ušní boltce. Ochranné přípravky nanášíme, i když je kůže už opálená.


I přes dodržování ochranných opatření není vhodné vystavovat se slunci příliš dlouho. Vždy preferujeme pobyt ve stínu a v horkých dnech velmi intenzivně dbáme o to, aby děti dodržovaly pitný režim.


Pokud juniory těmto zásadám naučíme již v útlém dětství, v dospělosti budou považovat aplikaci fotoprotekce za naprosto rutinní záležitost. A dobře víme, že jedním ze závažných rizikových faktorů pro vznik rakoviny kůže v dospělosti je spálení pokožky právě v dětském věku.