Jak na to

Opalovací krémy

Jak vybrat ten správný?


Možná se právě balíte na dovolenou, máte napsaný podrobný seznam co neopomenout, ale zjišťujete, že položka „opalovací krémy“ může skrývat mnohá úskalí. Pokud se ocitnete v péči zodpovědného lékárníka, zeptá se vás, zda chcete gel, krém nebo mléko? Je přípravek určený na obličej nebo na tělo? Bude ho používat mladý jedinec s akné, dítě nebo dáma v letech bojující s každou novou vráskou? Co vybrat pro babičku, která už byla léčena pro nějaké změny kůže způsobené slunečním zářením na kožní ambulanci? A kolik balení vlastně koupit? Stačí dvě nebo tři?


Začněme tedy popořádku, u zrcadla. Jakou mám barvu kůže, jaké mám oči, vlasy, opaluji se do hněda nebo do červena, snadno se spálím? Toto jsou základní otázky k určení vašeho fototypu.


Ten napoví, jak je naše kůže odolná a obranyschopná proti slunečnímu záření.


Zde je malý návod:


Fototyp I - jedinci s velmi světlou pletí, často ryšavými vlasy, mívají modré oči a bledou až bílou pleť, často množství pih na těle. Jejich kůže se snadno spálí, vždy výrazně rudne a nikdy se neopálí.


Fototyp II – pleť je světlá, vlasy plavé, světlé, oči modré, zelené, šedé. Kůže snadno rudne, velmi často se spálí, opálí se mírně, brzy dochází k olupování pokožky.


Fototyp III - velmi častý v našich zeměpisných šířkách. Pleť světle hnědá s minimem pih, vlasy středně hnědé, oči hnědé, hnědošedé, šedé, šedozelené. Kůže může zarudnout, spálí se ojediněle, pigmentuje do hnědého odstínu.


Fototyp IV - pleť snědá, tmavě hnědé až černé vlasy, hnědé, hnědočerné, ojediněle šedomodré oči. Prakticky nedochází k zarudnutí, rychle a pěkně pigmentuje do hněda, spálení je ojedinělé. Do této skupiny patří tzv. jižní typy.


Fototyp V (ev.VI) – Arabové a Černoši


Čím je tedy pokožka světlejší, tím je zranitelnější. Od hlavy k patě postupujeme při výběru vhodného prostředku takto:


Je-li na obličeji pokožka mastnější volíme ultra lehké textury, tzv. fluidy. Jsou vhodné pro mastnější pleť i osoby s akné, nezpůsobují komedony. Je-li pleť spíše sušší jsou vhodnější krémy, intenzivně hydratují a nezanechávají pocit stažení či pnutí kůže. Velmi oblíbené jsou také přípravky, které jsou barevně zabarvené, takovou novinkou je pro letošní léto Tinted BB Cream 50+ od La Roche Posay z řady Anthelios XL. Efekt ochrany pokožky a současně lehkého make-upu je zde doslova „dva v jednom“.


Pro nemocné, kteří prodělávají např. imunosupresivní nebo onkologickou-protinádorovou léčbu, stejně tak pro pacienty, kteří se již léčili s kožním nádorem volíme vždy přípravky 50+.


Na tělo jsou spíše než krémy vhodná mléka, nejrůznější emulze a spreje, které ocení zejména muži při aplikaci do ochlupených lokalit jako je hrudník, nebo předloktí. Další variantou ošetření v těchto lokalitách je použití gelů. Všechny uvedené přípravky jsou zpravidla s hodnotami SPF od 15+ do 50+, což je maximální ochrana proti slunečnímu záření. Velmi oblíbené, zejména u žen, jsou tzv. suché oleje a dále hit poslední sezony, přípravky, které optimalizují opálení, jako je např. řada Idéal Soleil Bronze od Vichy s SPF 30/50+. Velmi efektní a komfortní je také aplikace hydratačního spreje z této řady tzv. „dnem vzhůru“.


Ochrana dětské pokožky je samostatnou kapitolou, připomeňme jen, že děti do 6 měsíců by se neměli přímému slunci vystavovat vůbec, měli bychom pro ně vyhledávat stín a při volbě vhodné fotoprotekce vybírat přípravky bez obsahu parabenů, barviv, alkoholu a akrylamidu.


Jak chránit děti před sluncem?


Vždy je velmi důležité doplnit použití fotoprotektivní kosmetiky kšiltovkou, tričkem a pravidelným pitným režimem. Zejména pacientům trpícím na opary doporučuji také použití fotoprotektivní ochranné tyčinky na rty SPF 50+, které brání reaktivaci herpetické infekce.


Ať již trávíte dovolenou u moře, oceánu či na Orlíku, vždy je třeba hodnotu SPF přizpůsobit zeměpisné šířce a intenzitě slunečního záření a hlavně, všechny přípravky fungují pouze tehdy, pokud jsou pravidelně a opakovaně nanášeny, tj. po každém koupání, či zapocení. Jedna silná vrstva krému v ranních hodinách nás do večera neochrání!


Užijte si léto a myslete na své zdraví!


Mohlo by se vám hodit:

ReklamaEUCERIN SUN SPF50 Transparentní sprej na opalování Dry Touch 200mlOpalování

EUCERIN SUN SPF50 Transparentní sprej na opalování Dry Touch 200ml

Eucerin vyvinul komplexní ochranu proti slunci speciálně upravenou pro mastnou/aknózní pleť. Složení obsahuje vysoce účinné UVA/UVB filtry a unikátní systém biologické ochrany s licochalconem, který zajišťuje ochranu i v hlubších vrstvách pokožky.

EUCERIN SUN SPF30 Gel na opalování na obličej OIL CONTROL 50mlOpalování

EUCERIN SUN SPF30 Gel na opalování na obličej OIL CONTROL 50ml

Eucerin vyvinul komplexní ochranu proti slunci speciálně upravenou pro mastnou/aknózní pleť. Složení obsahuje vysoce účinné UVA/UVB filtry a unikátní systém biologické ochrany s licochalconem, který zajišťuje ochranu i v hlubších vrstvách pokožky.