Jak na to

Nástrahy léta

Užíváme si asi nejkrásnějšího období v roce a málokomu z nás se chce myslet na takové věci jako jsou kožní nemoci. Bývá to ale velmi často právě návrat z prázdnin či dovolené, kdy jsme s nějakou kožní vyrážkou či jiným problémem našeho oboru konfrontováni.


Vysvětlení je poměrně snadné. Pokud je léto alespoň trochu štědré, trávíme většinu času u vody, ať již v místních vodách či u moře. Všude tam je mnoho lidí a pohybujeme se nejčastěji na boso v místech, kde je teplo, vlhká zem či podlaha…..místo naprosto ideální pro růst a množení nejrůznějších hub, kvasinek a plísní. Příznaky bývají velmi nenápadné nebo naopak poměrně rychlé. Svědění v oblasti meziprstí, někdy i na plosce, zarudnutí, olupování pokožky, někdy vznik drobných vodnatých puchýřků, v meziprstí často mokvání a nepříjemný zápach. Po dlouhých cestách či chůzi v důsledku teplotně nadprůměrného klimatu a tření kůže tak obdobně vznikají ložiska zapářky, někdy s kvasinkovou superinfekcí, nejčastěji v oblasti třísel, podpaží, pod prsy…….opět vidíme zarudlé, někdy svědivé, hůře i mokvavé plochy v jejichž periferii se nachází pupínky či puchýřky s bílou „hlavičkou“.


První pomocí je odstranit vyvolávající faktory jako je vlhké klima, tření kůže, chůzi na boso. Tedy na pláž i k bazénu si vzít žabky, kůži udržovat v suchu, při vzniku prvních příznaků zasáhnout a aplikovat například krém nebo sprej s obsahem clotrimazolu /Imazol Plus, popř. Imazol krémpasta/, bifonazolu /Canespor/či jiného antimykotika. Velmi efektivní jsou také různé desinfekční mýdla a gely, které jsou k dispozici v lékárně. Pomoci mohou také koupele nohou ve světlém roztoku hypermanganu.


Dalším oblíbeným a častým suvenýrem z dovolené jsou u dospělých a zejména u dětí bradavice.


Nejčastěji je nacházíme v oblasti plosek, někdy v okolí nehtů, ale také na rukou, v obličeji či jinde na těle. Bradavice jsou virového původu a zejména u osob se sníženou imunitou nebo u dětí s atopickým ekzémem dokáží svou úporností pořádně potrápit.


shutterstock_148362407_komprese


Prvním projevem je drobné, okrouhlé „zatvrdnutí/zdrsnění“ kůže v jehož centru se mohou nacházet malé černé tečky, které odpovídají ucpaným kapilárám, které bradavici vyživují.


Léčba má mnoho podob, od „babských“ rad, kdy se aplikují různé tinktury či roztoky s cibulí, česnekem či vlaštovičníkem, po aplikaci leptadel např. lak Duofilm nebo kolodium na bradavice.


V ordinaci lékaře může být bradavice ošetřena kyselinou mravenčí, tekutým dusíkem, laserem, vzácně se řeší chirurgicky. Doprovodnou léčbou může být homeopatie, která je účinná hlavně u dětí, doporučovány jsou také přípravky s obsahem hlívy ústřičné.


Je nutné, aby postižený měl vlastní hygienické potřeby, obuv, prováděl desinfekci sprchového koutu a nechodil do vyléčení bradavice naboso, jinak dochází k dalšímu šíření viru mezi ostatní členy rodiny. Vlastní důsledně nošené žabky nám tak opět mohou pomoct vyvarovat se mnoha nepříjemnostem po návratu.


Pokousání, poštípání


Některým „komplikacím„ se však pravděpodobně při sebemenší péči nevyhneme. Takovou komplikací je zejména poštípání hmyzem. Je velmi časté, většinou neškodné, přesto dokáže pořádně potrápit. Komáři, ovádi, vosy, klíšťata…..


Poštípání komáry, mravenci či muchničkami může být velmi bolestivé. Zarudlé, oteklé, bolestivé plaky, někdy až viditelné, hmatatelné „boule“. První pomocí jsou chladivé obklady, postřik minerální vodou ve spreji, ledování, na noc nanést tekutý pudr, přes den je vhodný např. Fenistil gel nebo Floceta sprej.


Stejné přípravky a stejný postup pomůže při požahání medůzou, nejedná-li se o dramatické reakce s poškozením kůže a tvorbou puchýřů, kdy je zapotřebí lékařské ošetření. Takový stav bývá někdy provázen celkovými příznaky.


Klíšťata jsou tématem na samostatnou kapitolu. Dnes tedy pouze připomenu, že v případě, kdy vám po poštípání hmyzem či po přisátí klíštěte na kůži vznikne v okolí místa vpichu okrouhlé, postupně se zvětšující světle růžové až nachové ložisko, často s centrálním problednutím, zcela jistě navštivte svého praktického lékaře nebo dermatologa. V případě teplot či celkových příznaků jako je bolest hlavy, kloubů či zimnice neváhejte vůbec.


Doufám, že letní období trávíte v blízkosti vodních ploch s mírumilovným hmyzem či účinnými repelenty a vašimi největšími starostmi jsou letošní sucha nepřející sběru hub a předčasně zasychající borůvky.


Alespoň tak to vypadá v oblasti Rejvízu odkud vás nyní srdečně zdravím.


Vaše Kateřina Macháčková.


Mohlo by se vám hodit:

ReklamaImazol krémpasta drm.pst.1x30gOnemocnění kůže

Imazol krémpasta drm.pst.1x30g

Imazol krémpasta je antimykotikum klotrimazol v speciálním masťovém základu, určené k léčbě a prevenci intertriginózních mykóz.

Nepůsobí okluzívně a výborně přilne i na mokvavé plochy.

Díky ojedinělému masťovému základu je vhodný zejména na léčbu a preventivní ošetřování plenkové dermatitidy a infektů v kožních záhybech.

Imazol Plus drm.crm.1x30gOnemocnění kůže

Imazol Plus drm.crm.1x30g

Imazol Plus je antimykotikum s rozšířeným protibakteriálním účinkem. Obsahuje kombinaci antimykotika klotrimazolu a antiseptika hexamidinu. Hexamidin rozšiřuje spektrum účinnosti přípravku proti gramnegativním bakteriím.

Díky svým vlastnostem je vhodný na léčbu běžných, ale i superinfikovaných mykóz jako např. „atletická noha\" a jiných smíšených infekcí. Hydrofilní masťový základ je adekvátní u tohoto typu lézí.Názor Anety


Mít tak sebou některý ze zmiňovaných přípravků na nedávné dovolené v Thajsku! Kamarádka v moři objala obří medúzu a bohužel široko daleko žádná lékárna nebyla. Místní okamžitě začali na pláži trhat zvláštní rostlinu a mou nebohou kamarádku s ní doslova obalili :) Úsměvná (a zároveň dost bolavá) historka :)


Mít tak sebou některý ze zmiňovaných přípravků na nedávné dovolené v Thajsku! Kamarádka v moři objala obří medúzu a bohužel široko daleko žádná lékárna nebyla. [...]

Mít tak sebou některý ze zmiňovaných přípravků na nedávné dovolené v Thajsku! Kamarádka v moři objala obří medúzu a bohužel široko daleko žádná lékárna nebyla.